Petrol
111.48
0.32%
Euro
17.5322
0.36%
Dolar
16.3758
0.07%
Altın
971.65
-0.32%
Borsa
2418
-1.78%
Bitcoin
489.727
0.71%
17ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 17 C
  Suriye'de Fransız askerlerinin konuşlandığı bölgeler

  Suriye'de Fransız askerlerinin konuşlandığı bölgeler

  Fransa, Suriye'de askerlerinin çekileceği iddialarına rağmen özellikle petrol olan bölgelerde, ABD askerleriyle birlikte varlığını sürdürüyor.
  • Haber Merkezi
  • 19.11.2019 - 13:21
  • Güncelleme : 19.11.2019 - 13:21

  Suriye krizi ve Türkiye'nin bölge politikalarına ilişkin zaman zaman iddialı çıkışlarıyla gündeme gelen Emmanuel Macron, 8 Kasım'da, ABD ile NATO müttefikleri arasında stratejik karar alma süreçlerinde hiçbir şekilde koordinasyon bulunmadığı yönündeki sözleriyle dikkati çekti.

  Konuşmasında ABD yönetimine yüklenen Macron'un, NATO'nun beyin ölümünün gerçekleştiğini, Avrupa devletlerinin artık ABD'ye güvenemeyeceğini söylemesine rağmen Fransa ordusu, Suriye'de ancak ABD'nin üs ve imkanlarıyla görev yapabiliyor.

  Macron'un, ayrıca Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı'nı başlattığı 9 Ekim'de de terör örgütü PKK/YPG elebaşlarından birini makamında kabul etmesi, görüşmede Türkiye'yi eleştirmesi tepkilere neden oldu.

  4 ASKERİ NOKTADA FRANSIZLAR VAR

  Fransız liderin, ABD'yi güvenilmez bulan iddialı siyasetine karşın Fransa ordusu, Suriye'de ABD'nin imkanlarıyla varlık gösterebiliyor.

  Fransızlar, halihazırda Deyrizor, Haseke ve Rakka illerinde 4 askeri noktada mevcut.

  Konuşlandıkları askeri noktaların tümünü ABD askerleriyle ortak kullanan Fransızlar, hareket kabiliyetlerini ABD ordusuyla PKK/YPG korumasında sağlayabiliyor.

  Fransa'nın, terör örgütü PKK/YPG'nin işgalindeki bölgelerde 200 civarında askeri bulunuyor.

  Suriye'deki Fransız askerleri, "özel kuvvetler" ile "koalisyon güçleri içinde görev alan askerler" olarak iki tür birlikten oluşuyor.

  Suriye de Fransız askerlerinin konuşlandığı bölgeler #1
  GRAFİĞİN BÜYÜK HALİNİ GÖRMEK İÇİN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...

  YPG'YE EĞİTİM

  Deyrizor'da daha önce DEAŞ'a karşı çatışmalarda yer alan Fransız askerleri, şimdi PKK/YPG'li teröristlere eğitim de veriyor.

  Haseke'de yaklaşık 50 Fransız askeri ise koalisyon içinde yer alıyor. Rakka'da da 15 civarı Fransız askeri mevcut.

  Fransız ordusunun, PKK/YPG işgalindeki askeri noktaları ise "Haseke ilinin güneyindeki Cibse konutları, Rakka il merkezinin kuzeyindeki 'Şeker Fabrikası' üssü, Deyrizor ilinde 'Ömer' petrol sahasıyla 'Tenek' petrol ve gaz sahası." şeklinde sıralanıyor.

  Fransa, Türkiye'nin gerçekleştirdiği Barış Pınarı Harekatı'nda ABD askerleriyle Rakka'nın Tabka ilçesi ile Aynularab (Kobani) ve Münbiç ilçelerinde konuşlandıkları askeri noktalarını boşaltmıştı.

  FRANSA'NIN YPG'Yİ MEŞRULAŞTIRMA ÇABASI SÜRÜYOR

  Fransa, bir yandan da PKK/YPG ile Suriyeli muhalif Kürtlerin meşru temsilcisi sayılan Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS) arasında arabuluculuk yapma çabalarını sürdürüyor.

  Fransa, yaklaşık 1.5 ay önce bölgeye bir heyet göndermişti. Heyet, Haseke'de Kamışlı-Amude hattında hareket ederek, ENKS ve PKK/YPG arasındaki sorunları çözmek için taraflar arasında görüşmeler yapmıştı.

  Barış Pınarı Harekatı'nın başlamasından kısa süre önce heyetin bir kısmı Suriye'den ayrılırken, kalan kısmı iki taraf arasındaki sorunları çözmek için çabalarını sürdürmüştü.

  Heyet, iki hafta önce PKK/YPG'nin elebaşlarından "Mazlum Kobani" kod adlı terörist Ferhat Abdi Şahin ile ENKS temsilcilerini bir araya getirmeyi başarsa da toplantıdan bir sonuç çıkmamıştı.

  Fransızların bu yönde çabaları hala sürerken, gönderdiği heyet bir hafta önce Suriye'den ayrıldı. Fransızlar, bu kapsamda temmuz başında da ENKS'li temsilcilerle bir araya gelmiş ve PKK/YPG ile "barıştırma" teklifinde bulunmuştu ancak ENKS üyeleri, bu teklifi kabul etmemişti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir