Dolar
6.7766
0.7627%
Euro
7.4732
1.1148%
Altın
1707.16
-0.2098%
Borsa
104952.57
1.8716%
G. Altın
371.72
0.8417%
Bitcoin
60557.1
0.7954%
17ºC
İstanbul
Çok bulutlu 17 C

  Suriye'den yeni göç dalgası başladı

  Rusya'nın Halep'e yönelik hava operasyonları, İran ve Hizbullah destekli karar operasyonunun ardından Halep'ten kaçış başladı...
  • 19.10.2015 - 10:44

  Suriye'den yeni göç dalgası başladı

  V

  BBC Türkçe'nin haberine göre Halep'in güneyinde şiddetlenen çatışmalar nedeniyle en az 70 bin kişinin evlerini terk ederek bölgeden kaçtığı belirtiliyor. Suriye Tıbbi Yardım Birliği Başkanı Zaydun Al Zoabi, ziyaret ettiği köy ve kasabalarda neredeyse hiç kimsenin kalmadığını aktardı. "Açık alanlarda binlerce insanı kaçarken gördük. Bu olay çok yeni, en fazla son 72 saat içerisinde evlerini terk etmişler" diyen Zoabi, sayının en az 70 bin olabileceğini ifade etti.

  "KORKU İÇİNDE KAÇIŞIYORLAR"

  Evlerini terk edenlerin yanlarında herhangi bir çadır ya da barınak sağlayacak bir şey olmadığını da ifade eden Zoabi, "Yanlarında yeterli gıda dahi yok. Bombardımanlar da tüm şiddetiyle devam ediyor. Gökyüzünde savaş uçaklarını ve helikopterleri gören siviller büyük korku içinde kaçışıyor" dedi. Başbakanı Ahmet Davutoğlu da dün Halep çevresinde yoğunlaşan çatışmaların yeni bir göç dalgasına yol açabileceği konusunda uyarılarda bulunmuştu.

  RUSYA HAVADAN, İRAN KARADAN DESTEK VERİYOR

  Suriye ordusu, iç savaş öncesinde ülkenin en büyük ticaret merkezi olan Halep kentini muhaliflerden almak için geçen hafta kapsamlı bir harekat başlatmıştı. Halep harekatına Rusya havadan, İran ve Lübnan Hizbullahı ise karadan destek veriyor. Suriye devlet televizyonu, ordunun haftasonu Halep'in doğusunda Irak Şam İslam Devleti'nin etkili olduğu bölgelerde yeni bir cephe açtığını duyurmuştu. 30 Eylül'de Rusya'nın Suriye'deki hava saldırılarına başlamasından bu yana Suriye ordusu başta Humus ve Halep olmak üzere birden fazla cephede muhalif güçlere karşı eşzamanlı harekatlara başlamıştı.

  DAVUTOĞLU, HALEP VE YENİ GÖÇ DALGALARINA DİKKAT ÇEKMİŞTİ

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, dün Merkel'e birlikte düzenlediği basın toplantısında duruma dikkat çekmiş, "Halep'e yönelik olarak son dönemde artan rejim saldırıları, IŞİD saldırıları ve Rus hava operasyonları, Suriye'de mevcut İran kökenli milisler ve Hizbullah'ın ortak olarak neredeyse Halep'e yönelik baskısı sebebiyle yeni göçlerin gelmemesi için, bu göçlerin Suriye içinde tutulabilmesi için güvenli bir alan oluşması bir zarurettir" demişti.

  Görüş Bildir