Petrol
86.5
-0.54%
Euro
19.4807
0.43%
Dolar
18.6382
0.03%
Altın
1.068
0.74%
Borsa
5046
1.38%
Bitcoin
323.719
1.32%
13ºC
İstanbul
Çok bulutlu 13 C

  Trump New York Times muhabirleriyle görüştü

  Trump, New York Times muhabirleriyle görüşmesini iptal ettiğini açıkladıktan sonra gazetenin binasına giderek görüşmeyi gerçekleştirdi.
  • Ajanslar
  • 23.11.2016 - 04:32
  Trump New York Times muhabirleriyle görüştü

  Trump New York Times muhabirleriyle görüştü #1

  Trump, gazeteyi ziyaretinde, NYT'nin açık görüş sayfası çalışanları, editörler, üst düzey yöneticileri ve sahibi Arthur Sulzberger ile bir araya geldi.

  Toplantıya katılanların Twitter'da paylaştığı mesajlara göre, 75 dakika süren ve "samimi" bir havada geçen toplantıda Trump, Sulzberger'in yanında oturdu.

  "GAZETEDEN ÇOK KABA MUAMELE GÖRDÜM"

  Ziyarette, ibadet, fikir ve basın özgürlüğünü düzenleyen ABD Anayasası'nın 1. maddesi, yeni kabine, Filistin-İsrail barışı ve Suriye gibi başlıklar ele alındı.
  Trump, ziyaretinde yaptığı açıklamada, "Gazeteye çok büyük saygım vardı. Çok kaba muamele gördüğümü düşünüyorum." dedi.

  Bu gazeteyle ilişkisini tersine çevirmek istediğini bildiren Trump, "Bunun yaptığım işi daha da kolaylaştıracağı düşüncesindeyim." diye konuştu.

  Trump New York Times muhabirleriyle görüştü #2

  "GAZETENİZİ MAALESEF OKUYORUM"

  Trump ayrıca gazete için "Maalesef okuyorum. Okumasaydım 20 yıl daha uzun yaşardım." yorumunu yaptı.

  Suriye sorununu çözmek zorunda olduklarını belirten Trump, bu konuda kimsede bulunmayan farklı bir bakış açısına sahip olduğunu söyledi.

  NAZİ SELAMI VERENLERİ KINADI

  Toplantıda, önceki gün aşırı sağcı harekete mensup bir örgütün Washington DC'deki toplantısında Nazi selamıyla ilgili bir soruyu da yanıtlayan Trump, "Elbette bunu reddediyorum ve onları kınıyorum." ifadesini kullandı.

  Bu arada Trump, kabinesinde açıkladığı adayların "beyaz üstünlüğünü savunan Amerikalılar" olduğuna ilişkin aldığı yoğun eleştirilerin ardından Konut ve Kentsel Kalkınma Bakanlığına parti içinde başkan adaylığı için yarıştığı siyahi rakibi beyin cerrahi Ben Carson'ı uygun bulduğunu ifade etti.

  "İYİ GEÇİNECEĞİMİZİ UMUYORUM"

  Toplantının sonunda NYT'i "bir dünya mücevheri" ifadesiyle öven Trump, "Hep birlikte iyi geçineceğimizi umuyorum." açıklamasında bulundu.

  KUSHNER'DEN FİLİSTİN-İSRAİL BARIŞINA YARDIM BEKLENTİSİ

  Ziyaretinde Filistin sorununa da değinen Trump, "İsrail ve Filistinliler arasında barışı sağlayan kişi olmayı isterim. Bu çok büyük bir başarı olur." dedi. Donald Trump daha sonra kızı Ivanka Trump'ın eşi Yahudi asıllı damadı için "Jared Kushner, İsrailliler ve Filistinliler arasında barışa yardımcı olabilir." ifadesini aktardı.

  Trump, NYT muhabirleriyle toplantı yapacağını geçen pazartesi günü duyurmuş ancak salı sabahı paylaştığı Twitter mesajında "son dakikada toplantının anlaşma şartları değiştiği için görüşmeye gitmeyeceğini" açıklamış, daha sonra da toplantıya gideceğini kaydetmişti.


  Görüş Bildir