Euro
10.3366
-0.93%
Dolar
8.8234
-0.48%
Altın
497.21
-0.37%
Borsa
1.392
0.51%
Bitcoin
381.511
-1.01%
23ºC
İstanbul
Güneşli 23 C

  Tunus Cumhurbaşkanı Said: Geri dönüşe imkan yok

  Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, ülkede aldığı son kararlarına bağlılığını belirterek, geri dönmeyeceğini söyledi.
  • AA
  • 23.08.2021 - 06:13
  Tunus Cumhurbaşkanı Said: Geri dönüşe imkan yok

  Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, ülkeyi ziyaret eden Suudi Arabistan Afrika İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Ahmed Kattan ve beraberindeki heyeti Kartaca Sarayı'nda kabul etti.

  SUUDİ ARABİSTAN'A TEŞEKKÜR

  Görüşmede, Said, ülkesinin siyasi, ekonomik ve sağlık alanında içinden geçtiği zor dönemde verdiği destekten dolayı Suudi Arabistan'a teşekkür etti.

  "GERİ DÖNÜŞ YOK"

  Son dönemde aldığı kararları savunan Said, "Geri dönüşe imkan yok." diyerek, kararların ülkeyi benzeri görülmemiş çöküşten korumayı, halkın artan sefalet ve yoksulluğuna son vermeyi hedeflediğini öne sürdü.

  Tunus Cumhurbaşkanı Said: Geri dönüşe imkan yok #1

  TUNUS'TA YAŞANAN SÜREÇ

  Arap Baharı'nın başladığı Tunus'ta devam eden sosyal, ekonomik ve politik kriz ile yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle sağlık sisteminin geldiği durum, Tunusluların 25 Temmuz'da kitleler halinde sokağa çıkmasına yol açtı.

  Gösteriler sırasında ülkedeki yerleşik siyasete de yoğun tepki gösterildi. Bazı bölgelerde Meclisin en büyük partisi Nahda Hareketi'nin merkezlerine saldırılar düzenlendi.

  Cumhurbaşkanı Kays Said, Anayasa'nın kendisine olağanüstü yetkiler tanıyan 80. maddesini hayata geçirdiğini duyurdu.

  Said, Meclisin çalışmalarını 30 gün boyunca durdurduğunu, tüm milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırıldığını, başbakanı azlettiğini ve yeni bir başbakan atayacağını, ayrıca yolsuzluk dosyaları için kendisini başsavcı olarak görevlendirdiğini açıkladı.

  Tunus Cumhurbaşkanı Said: Geri dönüşe imkan yok #2

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir