Dolar
6.8147
0.0029%
Euro
7.4266
-0.0444%
Altın
1727.05
-0.4398%
Borsa
103024.34
0.3657%
G. Altın
378.492
-0.4395%
Bitcoin
60664.75
-3.6722%
16ºC
İstanbul
Açık 16 C

  Ukrayna'da yaşanan gerginlik için uzlaşı sağlanamadı

  Ukrayna-Rusya-AGİT Üçlü Temas Grubu'nun doğudaki gerginliğin giderilmesine ilişkin toplantısında uzlaşma sağlanamadı.
  • 01.02.2015 - 07:40

  Ukrayna'da yaşanan gerginlik için uzlaşı sağlanamadı

  Belarus'un başkenti Minsk'te düzenlenen Ukrayna-Rusya-AGİT Üçlü Temas Grubu Toplantısında, Ukrayna'nın doğusundaki gerginliğin giderilmesi konusunda uzlaşma sağlanamadı. Taraflar, doğudaki gerginliğin giderilmesine ilişkin gerçekleştirilen bu görüşmelerde bir sonuca ulaşılamamasında birbirlerini suçladı.

  BASINA KAPALI TOPLANTI

  Basına kapalı gerçekleştirilen toplantıya, Ukrayna adına eski Devlet Başkanı Leonid Kuçma, Rusya'nın Kiev Büyükelçisi Mihail Zurabov, AGİT'in Kiev Temsilcisi Heidi Tagliavini ile Ukrayna'nın doğusunda ayrılıkçılar tarafından tek taraflı ilan edilen Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri temsilcileri Denis Puşilin ve Vladislav Deynego katıldı.

  Taraflar, 3 saatten fazla süren görüşmelerin yapıldığı "Dipservice Hall" Devlet Başkanlığı eski rezidansından herhangi bir açıklama yapmadan ayrıldı.

  UZLAŞMA SAĞLANAMADI

  Deynego ve Puşilin, Minsk'teki temaslarına ilişkin havaalanında açıklamalarda bulundu. Deynego, görüşmelerin ardından doğudaki durumun istikrara kavuşturulmasına ilişkin herhangi bir dokümanın imzalanmadığını kaydederek, "Ateşkesin sağlanması konusunda uzlaşma sağlanamadı. İstişarelerde bulunmak için (görüşmelere) ara verildi" ifadesini kullandı.

  Deynego, ayrıca Kuçma'nın bu görüşmelere "resmi temsilci" sıfatıyla katılmamasına da tepki gösterdi.

  "ÜLTİMATOMA DEĞİL DİYALOGA HAZIRIZ"

  Puşilin de Minsk mutabakatlarına riayet etmeye hazır olduklarını ve Minsk'e yaptıkları ziyaretin de bunun bir göstergesi olduğunu belirterek, bu görüşmelerin sonuca ulaşmamasından Ukrayna tarafını sorumlu tuttu.

  "Ültimatomlara değil, belki de diyaloğa hazır olduklarını" dile getiren Puşilin, "Ukrayna, taraflar arasındaki şu andaki de-fakto sınıra karşı çıkıyor ve 19 Eylül'de tarafların bulunduğu noktadan sınır çizgisinin belirlenmesini talep ediyor ancak, günümüzde bu sınır çizgisi değişti.

  Artık, bu çizgiye dönmeye hakkımız yok" ifadesini kullandı. Denis Puşilin, bu konudaki tutumlarının değişmeyeceğini ve şu anda kendilerinin talep ettiği çizginin yeterince objektif olduğunu kaydetti.

  Görüş Bildir