ensonhaber.com

Milli Eğitim Bakanlığı'ndan (MEB) gelen 'mezuniyet' genelgesi ses getirdi...

MEB, okullardaki mezuniyet törenleriyle ilgili yeni bir yayınladı.

Yayınlanan genelgeye göre, mezuniyet etkinlikleri için MEB'in onayı gerekecek.

Şatafata izin verilmeyecek

Törenlerde şatafata izin verilmeyecek ve etkinlikler için veli izni alınacak. Öğrencilerin gelişim seviyelerine ve pedagojik kriterlere uygun kutlamalar düzenlenecek.

Etkinlikler için okulların uygun mekân veya alanları kullanılacak. Okul dışındaki mekânlarda mezuniyet aktiviteleri gerçekleştirilmeyecek.

Bakan Tekin'den açıklama

Tüm bu açıklamaların ardından ise sosyal medyada, özellikle 'mezuniyet törenleri yasaklandı' şeklinde haberler dolaşıma sokulmaya başladı.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, NTV'de katıldığı programda liselerde mezuniyet baloları hakkında açıklama yaptı.

İddiaları yalanladı

Yusuf Tekin, liselerde mezuniyet balolarının yasaklandığı yönünde çıkan haberleri yalanladı.

'5 yıldızlı otel vurgusu

Bakan Tekin'in açıklamasında, '5 yıldızlı otel' vurgusu dikkat çekti. Tekin, "5 yıldızlı otel külfeti olmamalı." diye konuştu.

"Okullarımızda ilave maddi külfet yapılmasını istemiyoruz"

Liselerde mezuniyet balolarının yasaklanmadığının altını çizen Bakan Tekin, şunları kaydetti:

Niye yasaklayalım mezuniyet balolarını ki? Biz mezuniyet balolarını falan yasaklamadık. İlave maddi külfete neden olmasını istemiyoruz. Bize gelen şikayetler üzerine; '5 yıldızlı otelde bize şu kadar maliyetle balo düzenleniyor, biz bu paraları vermek zorunda mıyız? Vermek istemiyoruz ama çocuğumuzun da oradan ayrı kalmasını istemiyoruz' diyen veliler olunca; madem yapılacak, okullarımızda maddi ilave külfet getirmeksizin yapılmasını istiyoruz. Bunu eleştirenlere bir şey tavsiye etmek istiyorum; o zaman bütün çocukların parasını cebinizden siz ödeyin, velilerimize ilave bir yük getirmeyin. 5 yıldızlı otelde bunu yapabilecek çocuklarımız yapamayacak çocuklarımız var. Bunlar doğru şeyler değiller.

"Müfredata ilişkin 67 bin görüş aldık"

Bakan Tekin, yeni müfredata yönelik eleştirilere ise şu sözlerle yanıt verdi:

Türkiye'nin uluslararası anlamda rekabet edebilecek mekanizmaların bize önerdikleri bazı referanslar var. 'Sizin müfredatınız ortalama OECD ülkesinin müfredatından daha yoğun.' diyorlar. Bu bir eleştiri konusuydu. 'Beceri odaklı eğitime geçti dünya sizin de buna geçmeniz lazım.' eleştirileri yapılıyordu. Uluslararası kuruluşların bize önerdiği müfredat değişikliğine gitmek istiyoruz dedik. Bize referans olabilecek her kim varsa buyursun gelsin dedik. Müfredata ilişkin 67 bin görüş aldık. Gelen görüşler doğrultusunda revize yapılmaya çalışıldı. Programımızı 2024-2025 öğretim yılından itibaren geçerli olmak üzere paylaştık. Katılımlı şekilde süreci ilerletmeye çalıştık. Hiçbir şeyi bilimsel değil diyerek çıkarmıyoruz, çıkarıyorsak gerekçesi vardır.

"İtiraz edenlerin neye itiraz ettiklerini bilmiyorum"

İtiraz edenlerin neye itiraz ettiklerini merak ediyorum. Beceri odaklı başarıya geçtiğimize mi itiraz ediyorsunuz? Çocuklarımızın merhametli, milli ve manevi değerlerine bağlı öğrenci profiline mi itiraz ediyorsunuz? Laiklik ve Cumhuriyet üzerine yapılan eleştirileri kabul etmiyorum. Neyin demokrasi neyin laiklik olduğunu bu konuşmalar yapan kişilerden daha iyi biliyorum. AK Parti propagandası yapıyorsunuz dedikleri kısımda Türkiye Yüzyılı sloganı evet AK Parti sloganı... Cumhurbaşkanımızın atadığı bir bakanım ben. Sayın Cumhurbaşkanımızın taahhüt ettiği ideali hayata geçiriyorum. Bunu objektiflik ölçüsünde yapacağız. Bir siyasi partinin seçim propagandası olmaktan çıktı artık konu. Çocuklarımızı dünyadaki çocuklarla en iyi şekilde rekabet edecek bir program ile yapmaya çalışıyoruz. Eleştirilere saygımız var. Bu her zaman revize olabilecek bir şey. Bir yenilik ortaya çıkabilir, onlar da müfredata tercih edilebilir.

"Osmanlı iyi Cumhuriyet kötü gibi ikilemlere karşıyım"

Bir ikilem ile karşı karşıya olunduğunu söyleyen Tekin, "Osmanlı iyi Cumhuriyet kötü" gibi ikilemlere karşı olduğunu belirtti.

Bakan Tekin, "Osmanlı devleti, ondan önceki Türk devletleri bizim. Osmanlı'dan Cumhuriyet'e bir devamlılığın çocuklarımız tarafından içselleştirilmesini istiyoruz. Başka bir devletmiş gibi algılanmasını sağlanmamalı. Bu devamlılığı çocuklarımıza vermeye çalıştık. Medeniyet birikimini de vermeye çalıştık. Bu eğitimi verelim istiyoruz." dedi.

Heybeliada Ruhban Okulu'nun durumu

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, kişisel olarak Heybeliada Ruhban Okulu'nun açık olmasını arzu ettiğini söyledi.

Tekin şöyle konuştu:

Olayın iki boyut var bir tanesi siyasal boyutu. Kişisel olarak okulun açık olmasını arzu ederim. Bize düşen şey bu konudaki kararımızı verdiğimizde Sayın Cumhurbaşkanımız hangi yöntemlerle çalışabiliriz araştırmasını istemişti. Orada bir lise açık. Bu bir ruhban okulu olarak faaliyet verebilmesi açısından kendi çalışmamızı yapıyoruz. Alınacak karara göre atılacak adımları belirledik.