Petrol
96.09
-0.52%
Euro
18.1561
-0.57%
Dolar
18.0854
0.04%
Altın
1.016
-0.51%
Borsa
302
0.00%
Bitcoin
389.457
-6.77%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C

  Milli Eğitim'den Genç Bilaller açıklaması

  Milli Eğitim Bakanlığı, Cumhuriyet gazetesinde yer alan ve "MEB'den yeni proje: Genç Bilaller" başlığını taşıyan haber üzerine bir açıklama yaptı.
  • Haber Merkezi
  • 05.02.2015 - 15:15
  Milli Eğitim'den Genç Bilaller açıklaması

  Milli Eğitim Bakanlığı, Ezan Okuma yarışmasının sloganını "Genç Bilaller" olarak belirledi, Cumhuriyet gazetesi ise konuyu çarpıtarak Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'dan bahsediliyormuşçasına bir haber hazırladı. MEB'den Cumhuriyet'in o haberi üzerine açıklama geldi.

  İşte MEB'in açıklaması:

  Milli Eğitim den Genç Bilaller açıklaması #1

  Bugün Cumhuriyet Gazetesinde “Genç Bilaller” başlığıyla yayımlanan habere ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılmasına lüzum görülmüştür.

  Bakanlığımızca geleneksel hale getirilen ve Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüzce yürütülen Kur’an-ı Kerim'i Güzel Okuma, Hafızlık ve Ezan Okuma yarışmaları yıllardır gerçekleştirilmektedir. Bu yarışmalar ile Anadolu imam hatip lisesi öğrencilerinin; ilgi, istidat ve kişisel kabiliyetleri doğrultusunda yetiştirilmesi, mesleki yeterliliklerinin, özgüven duygularının geliştirilmesi, okul aidiyetinin sağlanması ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunması amacıyla Milli Eğitimin temel amaçları doğrultusunda gerçekleştirilmektedir.

  EZAN DENİNCE AKLA 'BİLAL' GELİR

  1400 yıllık İslam tarihinde ezan dendiği zaman akla ilk gelen şahıs; ezanı ilk okuyan ve Hz. Peygamber (s.a.v.)’in yaşadığı müddetçe müezzinliğini yapan Bilâl Habeşi’dir. Fetih denilince Fatih Sultan Mehmet, mûsiki denince Itrî, mimari denilince nasıl ki Mimar Sinan akla geliyorsa, ezan denilince de Bilâl Habeşi akla gelmektedir. Bu herkesin bildiği bir gerçektir.

  DERS DİYE OKUTULACAK ÇARPITMA

  Bu tarihsel bağa atıfta bulunmak, öğrencilerin motive olmalarını sağlamak, Bilal Habeşi gibi güzel ezan okumalarını teşvik etmek amacıyla yapılan bu isimlendirmenin söz konusu gazete tarafından farklı bir şekilde yorumlanması iletişim derslerinde ele alınması gereken önemli bir çarpıtma örneğidir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur. Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir