Euro
10.3602
0.18%
Dolar
8.6214
0.06%
Altın
503.2
0.23%
Borsa
1.431
-0.78%
Bitcoin
334.190
-2.43%
18ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 18 C
  Öğrenciler, okul duvarlarını renklendirerek sosyalleşiyor

  Öğrenciler, okul duvarlarını renklendirerek sosyalleşiyor

  İzmir'in Menderes ilçesinde bulunan Değirmendere Ortaokulu, çoğunluğu doğu illerinden gelen öğrencileri eğitim- öğretime adapte edebilmek için yürüttüğü çalışmalarla dikkat çekiyor.
  • DHA
  • 12.12.2018 - 10:39
  • Güncelleme : 12.12.2018 - 18:00

  Okul duvarlarını yaptıkları tasarımlarla rengarenk boyayan öğrenciler, darbuka, org ve gitar gibi enstrümanlarla kurdukları ritim topluluğuyla da müzik alanında kendilerini geliştiriyor.

  AMAÇ OKULA ADAPTE OLMAK

  İzmir'in Menderes ilçesine bağlı kırsal Değirmendere Mahallesi'ndeki ortaokulda, öğrencileri okula adapte edebilmek ve devamsızlıkların da önüne geçerek akademik başarılarını desteklemek amacıyla, sosyal faaliyetler yürütülüyor.

  Öğrenciler, okul duvarlarını renklendirerek sosyalleşiyor #1

  RESSAMDAN ESİNLENDİLER

  Değirmendere'nin, 12 İyon kentinden biri olan 'Kolofon' olarak anıldığı dönemde yaşamış ünlü ressam Apelles'e vurgu yaparak, öğrencileri, okul duvarlarını boyamaya teşvik eden öğretmenler; bu proje sayesinde çocukların ders bitiminde bile okulda vakit geçirmek istediklerini belirtti.

  Öğrenciler, okul duvarlarını renklendirerek sosyalleşiyor #2

  OKUL DUVARLARINI SÜSLÜYORLAR

  Fırçaları ellerine alan köy okulu öğrencileri, tasarım atölyesinde seçtikleri resimleri okul duvarlarına uyguluyor.

  Okul içinde yaptıkları kedi kulübeleriyle kedileri de besleyen öğrenciler, halk oyunları grubu ile farklı dans stillerini de öğreniyor.

  ETKİNLİKLERLE DERSLER DAHA KEYİFLİ OLUYOR

  Öğrenciler, aynı zamanda gitar, darbuka, org, zil, marakas gibi enstrümanlar ile ritim topluluğu kuran öğrenciler müzikte de kendilerini geliştiriyor.

  Her yıl, tüm köy halkını davet ederek yapılan etkinliklerle öğrenciler müzik dinletisi, yarışmalar ve tiyatro skeçleri sunuyor.

  Öğrenciler, okul duvarlarını renklendirerek sosyalleşiyor #3

  "ÖĞRENCİLERİN NE YAPTIKLARINI ORTAYA ÇIKARTMAK İSTEDİK"

  Her öğrencinin farklı bir yeteneği olduğunu ve mutlaka bir şeyler yapabileceğini belirten Okul Müdürü Mustafa Şenol, "Her öğrenci, her çocuk bir şey yapabilir bunun bilincinde hareket ediyoruz. Onların ne yapabildiğini ortaya çıkarmamız gerekiyor. Ritim grubunu kurduğumuzda çocuklar enstrümanları daha önce hiç görmemişti ve çalıp çalamayacağını bilmiyordu. Duvarları boyama projesi için ise okulun bahçesini bir atölye haline getirdik" dedi.

  Öğrenciler, okul duvarlarını renklendirerek sosyalleşiyor #4

  "NAYLONLARIN, SERALARIN İÇİNDE YAŞAYAN ÖĞRENCİLERİMİZ VAR"

  Mustafa Şenol, "Değirmendere'de en sosyal ortam onlar için okul oldu. Derslerimiz 15.20'de bitmesine rağmen 17.30'a kadar öğrencilerimiz okuldan gitmiyor ve sosyal faaliyetlerle ilgileniyor. Öğretmenlerimiz sosyal kültürel aktiviteler konusunda canla başla çalışıyor. Aynı zamanda okulumuzdaki kooperatifi de öğrencilerimiz işletiyor. Teneffüslerde satış yapıyorlar, bu anlamda ticareti de öğreniyorlar. 100 öğrencimiz var ve öğrencilerimizin çoğu doğudan seracılık sebebiyle göç etmiş ailelerin çocukları. Naylonların, seraların içinde yaşayan öğrencilerimiz bile var" diye konuştu.

  Öğrenciler, okul duvarlarını renklendirerek sosyalleşiyor #5

  "ÇOCUKLAR OKULDA KENDİLERİNİ İYİ HİSSEDİYOR"

  Şenol, "Çocuklarımız bu yüzden okul içinde çok iyi hissediyor. Havalar ısınınca çocuklarımız serada çalışması gereken bir işçi oluyor, havalar soğuduğunda ise ortalıkta dolanmasın okula gitsin yeri belli olsun anlayışı var. Bu anlayışla da mücadele ediyoruz. Çocuğun eğitim almasına ve daha iyi şartlarda olmasına yönelik bir anlayışın yerleşmesi lazım" şeklinde konuştu.

  Öğrenciler, okul duvarlarını renklendirerek sosyalleşiyor #6

  Öğrenciler, okul duvarlarını renklendirerek sosyalleşiyor #7

  Öğrenciler, okul duvarlarını renklendirerek sosyalleşiyor #8

  Öğrenciler, okul duvarlarını renklendirerek sosyalleşiyor #9

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir