Euro
9.0009
0.01%
Dolar
7.4093
0.06%
Altın
441.91
0.03%
Borsa
1.54
-0.15%
Bitcoin
240.666
1.29%
11ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 11 C
  Öğrencilerin doping kullanımı tehlikesi

  Öğrencilerin doping kullanımı tehlikesi

  Genelde sporcuların kullandığı performans arttırıcı doping ilaçlarını öğrenciler de kullanmaya başladı. Uzmanlar ilaçların öğrencilerde sorunlara yol açacağı konusunda uyarıyor.
  • Haber Merkezi
  • 20.10.2018 - 11:19
  • Güncelleme : 20.10.2018 - 13:51

  Doping ilaçları, daha çok sporcuların kullanmasıyla gündeme gelmesine rağmen son zamanlarda öğrenciler hatta beyaz yakalı çalışanlar arasında da zihinsel performansı artıran doping ilacı kullanımında patlama yaşanıyor.

  TORBACILARI DAVETİYEYE ÇIKARTIYOR

  Bazı velilerin de sınav başarısının artması için çocuklarını buna yönlendirdiği kaydedildi. Ancak uzmanlara göre; zihinsel doping ilaçları torbacılara kadar düştü. Uzmanlar, bu ilaçların bağımlılık gibi ciddi yan etkileri olduğu konusunda uyarılarda bulunuyor.

  Öğrencilerin doping kullanımı tehlikesi #1

  ZİHİNSEL DOPİNG İLACI

  Uzmanlar, sınavlarda ve eğitim hayatında başarı peşinde koşan öğrencilerin çareyi zihinsel doping ilaçlarında aradığını, doping ilaçlarını sadece öğrencilerin değil iş hayatında performansını yükseltmek isteyen bazı beyaz yakalılarda doping ilaçlarına başvuruyor.

  Öğrencilerin doping kullanımı tehlikesi #2

  KULLANANLARIN SAYISI ARTIYOR

  Hacettepe Üniversitesinden Psikiyatr Sertaç Ak, "Bu ilacın kullanımını tıp öğrencilerinde çok görüyoruz. Yoğun performans gerektiren düzeyde çalışan iş adamlarında da görüyoruz. Dikkat eksikliği, hiperaktivite bozukluğunde kullandığımız ilaçların suistimali son belki beş yıldır, çok ciddi oranda, bize gelen taleplerden saptayabildiğim kadarıyla artmış durumda" dedi.

  Öğrencilerin doping kullanımı tehlikesi #3

  BAZI VELİLER ÇOCUKLARINI ZORLUYOR

  Doping ilaçlarının öğrenciler arasında kullanım artışında velilerin de payı büyük. Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği Başkanı Doç. Dr. Cengiz Şahin, "Öğrencilerin bu tür doping ilacı alma talebinin arttığı ve velilerin de çocuklarına bu ilacı alması konusunda istekli oldukları ve çocukları zorladıklarıyla ilgili çeşitli bilgiler geliyor" diye konuştu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir