Dolar
8.3743
1.0376%
Euro
9.7566
0.7819%
Altın
1878.77
0.5835%
Borsa
1112.37
-1.2972%
G. Altın
506.062
1.7447%
Bitcoin
113264.22
0.5718%
15ºC
İstanbul
Sağanak yağış 15 C

  Turizmde Akdeniz çanağında en çok iş yapan ülke Türkiye

  Sezonun sonuna doğru bir değerlendirme yapan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, koronavirüsün etkisinin hissedildiğini ama buna rağmen Akdeniz çanağında en çok turisti Türkiye’nin çektiğini söyledi.
  • AA
  • 17.10.2020 - 11:51
  • Güncelleme : 17.10.2020 - 11:51
  Turizmde Akdeniz çanağında en çok iş yapan ülke Türkiye

  Turizm açısından 2020 yılını değerlendiren, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, açıklamasında, pandemi sürecinin bitmesinden sonra ciddi bir seyahat patlaması beklediklerini de dile getirerek, “Çok güzel bir sezon geçirdik diyemeyiz ama Akdeniz çanağında rakip olan ülkelerin arasında en çok iş yapan ülke Türkiye oldu. Bu sene Türkiye burada var olan turistten önemli bir pay aldı.” dedi.

  Bağlıkaya, turizm sektörüne ilişkin yaptığı açıklamada, yurt dışından gelen turist ve döviz girdisi açısından bakıldığında İngiltere’nin çok güzel başladığını daha sonrasında kesinti olduğunu, Rusya ve Ukrayna’nın ise hızlı başlayıp hızlı devam ettiğini söyledi.

  Turizmde Akdeniz çanağında en çok iş yapan ülke Türkiye #1

  “TURİSTLER BELLİ BÖLGELERE TEMMUZ, AĞUSTOS, EYLÜL AYLARINDA CAN SUYU OLDU”

  Türkiye’ye gelen turist sayısının, ülkenin turizm kapasitesine göre oranlandığında çok önemli olmadığını ama yine de belli bölgelere temmuz, ağustos, eylül aylarında can suyu olduğunu ifade eden Bağlıkaya şunları kaydetti:

  “Yurt içinde de turizm çok hareketli geçmedi. Bayramdan sonra insanlar akraba, memleket ziyaretlerine yöneldiler. Daha çok butik otel, kamping tarzı seyahatler öne çıktı. Çok güzel bir sezon geçirdik diyemeyiz ama Akdeniz çanağında rakip olan ülkelerin arasında en çok iş yapan ülke Türkiye oldu. Bu sene Türkiye burada var olan turistten önemli bir pay aldı. Önümüzdeki seneyi tıbbi gelişmelerle doğru orantılı olarak değerlendirmek lazım. Aşı, ilaç bulunursa kaldığımız yerden devam ederiz. Bu süreç uzadıkça bu seneki gibi bir sezon bekliyorum.”

  “VATANDAŞLARIMIZIN ERKEN REZERVASYON YAPMALARINI TAVSİYE EDİYORUZ”

  Bağlıkaya, erken rezervasyon kampanyalarının devam edeceğini belirterek, “Uygun fiyatlı tatile gitmek isteyen vatandaşlarımızın erken rezervasyon yapmalarını şiddetle tavsiye ediyoruz. Bu pandeminin ne zaman biteceği belli olmaz. Pandemi sürecinin bitmesinden sonra ciddi bir seyahat patlaması bekliyoruz. Herkes özgürce tatile gitmeyi çok özledi.” dedi.

  Turizmde Akdeniz çanağında en çok iş yapan ülke Türkiye #2

  “TURİZM DESTEK PAKETİ UYGULAMASI, TURİZMCİYİ RAHATLATACAK”

  Bağlıkaya, Türkiye Bankalar Birliği'nin (TBB) açıkladığı Turizm Destek Paketi Uygulamasını olumlu bulduklarını belirterek, “Kasım ayı gelmeden bu uygulamanın çıkmış olması turizmcilerin kış dönemini biraz daha rahat geçirmesine vesile olur.” değerlendirmesinde bulundu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir