Petrol
110.09
0.09%
Euro
16.842
0.24%
Dolar
15.7548
-0.74%
Altın
938.46
-0.44%
Borsa
237
-0.10%
Bitcoin
481.847
1.11%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 22 C

  Bitlis'te tarihi caminin restorasyonu tamamlandı

  Bitlis'in fethi sırasında şehit olan Feyzullah El Ensari'in defnedildiği türbe restorasyonu tamamlanarak ziyarete açıldı.
  • AA
  • 21.09.2018 - 16:58
  • Güncelleme : 04.10.2018 - 08:25
  Bitlis'te tarihi caminin restorasyonu tamamlandı

  Ziyaret esnasında gazetecilere açıklamada bulunan Bitlis Valisi ve Belediye Başkan Vekili İsmail Ustaoğlu, kentte göreve başladığı ilk gün büyük bir heyecanla bu türbeyi ziyaret ettiğini anımsattı.

  Bitlis te tarihi caminin restorasyonu tamamlandı #1

  "BİTLİS ALİMLER ŞEHRİDİR"

  Türbede daha önce bakım ve restorasyon yapılmamasından dolayı üzüntü duyduğunu dile getiren Ustaoğlu, "Yıllardır restorasyon bekleyen bir türbeydi. Bir süre önce restorasyonu bitirip kente yakışan bir türbe olması için talimatımızı vermiştik. Ön önemlisi Hz. Peygamber'in dizinin dibinde yetişen bir sahabenin türbesidir. Bugün burada ilk cuma namazını kılarak açılışını yaptık. Çok mutlu olduk. Her misafirim geldiğinde burayı gezdirmek istiyordum. Açıkçası da biraz mahcubiyet yaşıyordum. Ama bugün hep birlikte cami ve türbe açılışı yaparak büyük bir huzur yaşadık. Burayı milletimizin ziyaretine açtık. İnanç ve kültür turizmi bakımından ilimiz açısında çok önemli bir mekan. İlk günden beri sürekli vurguladığım Bitlis medeniyet ve alimler şehridir. Vadideki güzel şehir yüz yıllardır İslama sancaktarlık yapmıştır. Çok kıymetli şahsiyetleri bünyesinde barındırıyor." dedi.

  Bitlis te tarihi caminin restorasyonu tamamlandı #2

  ÇALIŞMALAR YAPILIYOR

  Kentin onlarca tarihi eseri bünyesinde barındırdığını anlatan Ustaoğlu, "Kadim şehir tarihi kimliğine kavuşuyor" sloganıyla yolla çıkarak çalışmalar yaptıklarını söyledi.

  Bitlis te tarihi caminin restorasyonu tamamlandı #3

  BİRÇOK CAMİNİN RESTORASYONU BİTTİ

  Ustaoğlu, "Belediye, Valilik ve Vakıflar Bölge Müdürülüğü olarak bu tarihi eserleri yeni kuşaklara aktarmak için çalışmalar yürütüyoruz. Her bir sokağı adeta tarihe şahitlik ediyor. Kentte 28 tarihi cami var. Bunların birçoğunun restorasyonu bitti bazılarının da restorasyonları yapılıyor. Kadim şehir geçmişine uygun tarihine yakışır güzel hizmetlere layıktır. Hep birlikte bunu gerçekleştireceğiz." diye konuştu. Ustaoğlu, daha sonra cami çıkışında belediye tarafından hazırlanan aşureleri vatandaşlara dağıttı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir