Petrol
94.03
-1.13%
Euro
18.2564
0.01%
Dolar
17.9607
0.01%
Altın
1.028
0.08%
Borsa
2857
0.00%
Bitcoin
434.144
-1.43%
21ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 21 C

  Kocaeli Kerpe Limanı turizme kazandırılıyor

  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada, İlkçağ Bitinyası'ndan kalan tarihi limanın, rekonstrüksiyon çalışmaları sonucunda turizme kazandırılacağı bildirildi.
  • 27.02.2015 - 12:53
  Kocaeli Kerpe Limanı turizme kazandırılıyor

  Kocaeli Kerpe Limanı turizme kazandırılıyor #1

  Kocaeli'nin Kandıra ilçesindeki antik Kerpe Limanı, rekonstrüksiyon çalışmasıyla turizme kazandırılacak.

  TURİZME KAZANDIRILACAK

  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada, İlkçağ Bitinyası'ndan kalan, Cenevizliler ile Osmanlı Devleti tarafından yoğun kullanılan tarihi limanın, rekonstrüksiyon çalışmaları sonucunda turizme kazandırılacağı bildirildi.

  Çalışmalar kapsamında limanın bir bölümünün orijinal halde bırakılacağı aktarılan açıklamada, "Restorasyonda limanın kendi mevcut taşları ve yöresel malzeme kullanılacak. Restorasyon çalışması tamamlandıktan sonra o dönemi yansıtan iki küçük Ceneviz gemisi yapılacak. Bu gemilerden biri denize batırılarak dalış turizmine hizmet vermesi sağlanacak. Diğer gemi ise su üstünde turistik gezi amaçlı kullanılacak" ifadesine yer verildi.

  GEREKLİ İNCELEMELER YAPILDI

  Limanın yapımında Kandıra taşı ve yöresel malzemeler kullanıldığının belirlendiğine işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "100 metreye yakın uzunluğa sahip limanın zamanla dalgaların etkisiyle bozulduğu tespit edildi. Limanın Büyükşehir Belediyesi tarafından rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri hazırlandı. Özellikle deniz yapıları konusunda uzman su altı arkeologları ve akademik danışmanları tarafından incelemesi yapıldı. Proje, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından da onaylandı. Liman bölgesinde yapılan dalışlarda Osmanlı dönemine ait 2 top bulundu. Dalış yapanlar bu topları görme imkanı bulacak."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir