Dolar
6.8203
0.1262%
Euro
7.566
0.2477%
Altın
1729.32
0.6307%
Borsa
105520.47
0.1525%
G. Altın
379.237
0.7462%
Bitcoin
64237.86
0.2809%
20ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 20 C

  Yabancı yatırımcı konut alımı için seçimi bekliyor

  Türk Lirası karşısında değerlenen döviz kuru yabancılar için Türkiye’den gayrimenkul alımını cazip hale getirdi.
  • 10.10.2015 - 08:42

  Yabancı yatırımcı konut alımı için seçimi bekliyor

  konut

  Son bir yılda TL karşısında yüzde 30 değer kazanarak 3 TL seviyelerini aşan dolar yabancılara gayrimenkul satışını patlattı. Geçtiğimiz yılın tamamında 1 milyon 165 bin 381 adet konut satılmıştı. Bu yılın ilk 8 ayında ise 843 bin 132 adet konut satıldı. Sektör temsilcileri, yabancıların talep ettiği konutların üretilmeye başlamasının yanı sıra yabancılara yönelik projelerin sayısında gözlenen artışın satışlardaki artışı da beraberinde getirdiğini belirtiyor. Dolardaki yükselişin yabancılara yönelik konut satışlarının artmasında etkili olduğunu kaydeden sektör temsilcileri, bu durumun yatırım yapmayı cazip hale getirdiğini kaydetti. Ancak, yabancı yatırımcılarında halihazırda seçime odaklanmaya başladığını dile getiriyorlar.

  İSTANBUL'DA EV İSTEYEN ARTIŞI FIRSATA ÇEVİREBİLİR

  Döviz kurundaki artışın yabancının menfaati yönünde gerçekleştiğini aktaran Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya şu değerlendirmeyi yaptı: “TL bazındaki satışlar yabancı alıcılar için avantajlı bir ortam yaratıyor. Bu nedenle yabancıya satışlarımızda yüzde 5 ila 10 arasında bir artış yaşanıyor. 2012 yılında çıkan ve yabancıya mülk satışının önünü açan mütekabiliyet yasasıyla birlikte yabancıya satışlar yükselen bir şekilde devam ediyor.”

  YABANCI DA SEÇİMİ BEKLİYOR

  Varlıbaş Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş ise, tek başına bir iktidar ve istikrar olması halinde gayrimenkulde ki yatırımların artışının süreceğini aktararak, “Türkiye’de şu anda gayrimenkul fiyatları yabancı için çok cazip durumda. Ancak onlarda seçimi ve dolar kurunun geleceği bandı gözlemlemek istiyorlar” diye konuştu. Ortadoğulu ve sıkıntılı ülkeler için Türkiye’nin ikinci ülke konumunda olduğunu dile getiren Süleyman Varlıbaş, bundan dolayı özellikle de İstanbul’da yaşama imkanları aradıklarını aktardı. Varlıbaş, bu nedenle gayrimenkulü gelecek nesiller için teminat olarak gördüklerini ve alımlarını sürdürdüklerini kaydetti.

  Özellikle yabancıların çok fazla alım yaptığı Esenyurt bölgesinde projeler gerçekleştiren Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt'ta, “Yabancılar da yeniden alım yapmak için seçim sonuçlarını bekliyor. Çünkü Ortadoğu ülkelerindeki karışıklıklar Türkiye’nin lehine gelişiyor” dedi.

  BAĞDAT CADDESİ YURT DIŞINDA GÖRÜCÜYE ÇIKACAK

  Yabancıların İstanbul’da özellikle Avrupa Yakası'ndan gayrimenkul satın aldığını anlatan Anadolu Yakası İnşaatçılar Derneği (AYİD) Genel Sekreteri Hakan Şişik, “Avrupa Yakası’nda ağırlıkla Esenyurt gibi bölgelerden fiyat aralığı 300-600 bin TL bandında olan evlerden yatırım amaçlı alıyorlar. Bir iki yıl ellerinde tuttuktan sonra satıyorlar. Anadolu Yakası’nda ise yabancıya satış neredeyse yok denecek kadar az. Bunda Bağdat Caddesi’nde fiyatların yüksek olması önemli. Fakat Londra’da 2 milyon poundluk ev alabiliyorlarsa Bağdat Caddesi gibi önemli bir caddeden ev alabilirler. Bu nedenle dernek olarak özellikle Bağdat Caddesi’ni yabancılara tanıtmak için yurtdışındaki fuarlara katılacağız” dedi.

  Görüş Bildir