Euro
15.3213
0.51%
Dolar
13.4833
0.43%
Altın
797.4660
0.21%
Borsa
2,039.57
-0.12%
Bitcoin
567.699
-0.45%
5ºC
İstanbul
Çok bulutlu 5 C

  Yazlık ev kiraları 30 bin liraya ulaştı

  Tatil sezonuna girilmesiyle kiralık yazlık evlere olan fazla talep evlerde kira fiyatlarını aşırı artırdı.
  • AA
  • 10.06.2015 - 14:16
  Yazlık ev kiraları 30 bin liraya ulaştı

  Yazlık ev kiraları 30 bin liraya ulaştı #1

  Milletvekili genel seçimlerinin ardından tatil hesapları yapmaya başlayan tüketiciler, Akdeniz ve Ege bölgelerinde kiralık yazlık konut arayışına başladı. Özellikle okulların 12 Haziran itibarıyla tatile girecek olması, seçim haftasının sona ermesi ile tatil havasına giren vatandaşlar, uygun fiyatla kiralık yazlık ev temin ederek tatil yapma düşüncesindeler ancak sezonluk yazlık konut kiraları, lüks otel fiyatlarıyla yarışıyor.

  TALEP EV FİYATLARINI ARTIRDI

  Aylık ya da sezonluk ev kiralamanın daha avantajlı olduğu düşüncesi ile birçok aile otel veya pansiyon yerine ev kiralamayı tercih ettiğini belirten Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Emlak Komisyonu Başkanı Hatice Kolçak, "Talebin artması, ev sahiplerinin de fiyatlarını artırmasına yol açtı. Neredeyse kiralık fiyatlar ikiye katlanmış durumda" dedi.

  "12 AYLIK GELİRİ ÜÇ AYDA ÇIKARMAK İSTİYORLAR"

  Bazı yazlık sahiplerinin haksız kazanç elde etmek istediğini vurgulayan Kolçak, "Yazlığın denize yakınlığına göre belirlenen sezonluk kiralık fiyatları, yerine göre 25 bin lira gibi fahiş rakamlara kadar çıkabiliyor. Denizin yanı başında 50-60 metrekare kutu gibi evler için sezonluk 30 bin lirayı bulan rakamlar var. Bu fırsatçılıktır. Denize yakın noktalarda sıradan bir apartman dairesine bile aylık 5 bin lira isteniyor. Geçen yıl 3 bin lira civarındaydı. Yazlık konut sahipleri, 12 aylık kira gelirini üç ayda çıkarmak istiyor. Her yıl artan sezonluk ve aylık kiralık yazlık fiyatları adeta tüketicinin tatil yapmak için bütün sene borç ödemek zorunda kalmasına ya da tatil yapamamasına sebep olacak kadar yükseldi. Tatil hayali kuranlar bu sene oldukça zorlanacaklar" değerlendirmesinde bulundu.


  Görüş Bildir