Euro
10.214
0.02%
Dolar
8.3565
0.02%
Altın
502.21
0%
Borsa
1.46
0.37%
Bitcoin
362.149
-1.24%
16ºC
İstanbul
Açık 16 C

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan canlı yayında açıklamalar

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kanal D ve CNN Türk ortak yayınında gazetecilerin sorularını yanıtladı.
  • Haber Merkezi
  • 07.06.2018 - 23:29
  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan canlı yayında açıklamalar

  Buket Aydın'ın moderatörlüğünde, Demirören Medya Grubu İcra Kurulu Başkanı Mehmet Soysal ve Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat'ın sorularını yönelttiği, TBMM'nin 2. Meclis olarak bilinen binasında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarından önemli ayrıntılar..

  "KAYSERİ MİTİNGİYLE İYİCE SEÇİM HAVASINA GİRİLECEK"

  "Şu anda meydanlar ısınmaya başladı. Örneğin benim bugün Mersin, Tarsus'ta temel atma törenlerimiz vardı. Mersin'den de Hatay'a geçtim. Üçünde de çok farklı heycan coşku vardı. Daha sonra Ankara'ya geçtik, muhtarlarımıza iftar verdik. 2500'e yakın muhtar vardı. Onların ihtiyaçları neyse, bunların hepsini bir forma dolduruyorlar, İçişleri Bakanlığı'mız bunları topluyor. Sorunların çözümüne gidiliyor. Bugün de muhtarlar formları doldurdu, bunlar toplandı. İlgili birimlere gönderildi. Ben bugünkü havayı görünce vatandaş seçimin havasına tam manasıyla girmiş. Yarın Kayseri'de olacağım. Kayseri mitingiyle birlikte bu trend iyice güçlenecek. Araya bir de Nevşehir'i koyduk. Her iki mitingi de yarın yapacağız."

  "BAKKALI ÇIRAĞA TESLİM EDER MİSİNİZ?"

  "Bizim beyannamezini detayı, ana muhalefeti neden rahatsız ediyor? Biz bir tecrübeyi gündeme getiriyoruz. 16 yılın tecrübesini konuşuyoruz. Bunlar daha çırak bile değil. Bakkalı çırağa teslime eder misiniz? Biz şimdi halka diyoruz ki 'ustalık için bize icazet verin'. Aylardır bu seçim beyannamesi için çalışıyoruz. Bizzat bakan arkadaşlarımızın katkıları var, sivil arkadaşlarımızın katkıları var bu beyanamede. Şu anda hala çalışıyoruz, bitmedi."

  "MEYDANLARDA TERÖRÜ ANLATIYORUM"

  "Meydanlarda teröre yönelik ağzından bir şey duydunuz mu İnce'nin? Ben duymadım. Ben meydanlarda terörü anlatıyorum. O ise bir terörle mücadele yürüten bir kahramanın üzerine gidiyor. İnce'nin yeni yönetim sistemi derdi var mı? Gidiyor Demirtaş'ı cezaevinde ziyaret ediyor. Ben bunları proje olarak görüyorum."

  BAKAN SAYISI SON HAFTA NETLEŞECEK

  "Dün akşam gençlere söylediğim gibi biz de orada söyledik. İki bakanlık birleşecek dedim (Aile ve Çalışma Bakanlığı) Kurulacak yeni bakanlık da gençleri özellikle ilgilendiriyor. Ama yeni yönetim sistemini bir programla son hafta açıklayacağız."

  3. HAVALİMANI

  "Biz bir TV programı yapacağız. Onda Havalimanı'nın son halini paylaşacağız. Bununla biz Türkiye'nin dünyaya bakışını, dünyanın da Türkiye'ye bakışını değiştireceğiz. İlk anlarda burasının yolcu potansiyeli yılda 90 milyon olacak. 2023'te yolcu potansiyeli 150 milyona çıkacak. 150-200 arasında değişebilir. Niye bize hasım, rakip gözüyle bakıyorlar? Türkiye büyüyor, uçuyor. Böyle bir projeyi hazmedemiyor. Kanal İstanbul'un gerekliliği ne? Biz butik şehirler kuracağız. İstanbul'un güzelliğine bir güzellik daha katacağız. Panama'yı dünyada kimse bilmez. Ama Panama Kanalı ile tanınıyor. Süveyş aynı şekilde tanınıyor. İstanbul da böyle tanınacak. Stratejik önemimizi arttıracak."

  "EN ÇOK BENİM TELEFONUM DİNLENDİ"

  "Türkiye'de telefonu en çok dinlenen kişi benim. Bu FETÖ takımı burada olduğu zamandan tutun... Hepsi dinliyor. Sayın Kılıçdaroğlu'nun böyle bir projesi varsa bu zamana kadar niye açıklamadı? Kılıçdaroğlu ne anlar projeden? SSK Genel Müdürlüğü yaptığında hastanelerin durumu neydi? Sen böyle bir insansan neden genel müdür olduğunda doğru dürüst hastane ortaya koymadın? Bunlar proje insanı değil. Bunlar projeden anlamaz. Proje bizim işimiz."

  "DERDİMİZ, KALİTELİ DOKTORLARI ARTIRMAK"

  "Avrupalı buraya gelsin. Tek derdimiz kalite sahibi doktorlarımızı arttırmak. Onları arttırdığımızda bu hastanelerin müşterisi çok daha artacak. Şuan bile vatandaşlarımız buraya geldiğinde o kadar mutlu oluyor ki. Gidiyorum, gözleri doluyor. 'Ey Tayyibim diyor, sen bu hastaneleri yaptın. Ben ne davarımı, ne ineğimi sattım... Buraya para ödemeden yattım' diyor."

  "Biz gelmeden önce MR mı vardı, tomografi mi vardı? Geldiğimizde birkaç tane kırık dökük ambulans vardı. Eskiden köpeklerin çektiği ambulans ile götürülürdü. Şimdi paletli ambulanslarla bu işi yapıyoruz. Sayın İnce bunları nasıl görmemezlikten gelirsin. 5000 ambulansı sağlık örgütümüze dahil ettik. Yapıyoruz ve yapacağız. Mutluluk bu, huzur bu."

  ÖĞRENCİLERE YÖNELİK ADIMLAR

  "Öğrenci bursu geldiğimizde 45 TL'ydi, şimdi 450 TL. 45 TL'den 450'ye çıkaran biziz. Yurt falan hakgetire. Yurt yapımında da 'durmak yok yola devam' diyoruz. Sürekli yurt yapıyoruz. Öğrencilerin kaldıkları yerdeki maliyeti düşürmemiz gerekiyor. "

  "Master öğrencilerine çok daha fazla para veriyoruz. Doktora öğrencilerine çok daha fazla veriyoruz. Yurtlarda da 600 binden fazla öğrenci barındırıyoruz."

  "İFTİRA, ADALET DUVARINA ÇARPTI"

  "Kılıçdaroğlu'nun iddiaları çok çirkin. Man adasına para kaçırmakla iftira atan Kılıçdaroğlu'nun iddiası toplamda 170 milyar TL tazminata mal oldu. Bu partinni cumhurbaşkanı adayı da geçenlerde tüm vekilleri 'hırsız' olmakla itham etti. Yahu şimdi kendisi de buna katılıyor. Bu senin genel başkanını da seni de kapsıyor. Kabul ediyorsan sen de hırsızsın. Parlemento gibi kutlu bir mekanı böyle bir ithamla kabullenmek olabilir mi?"

  "Bizim arkadaşlarımızın hepsi dava açıyor. Muharrem İnce buradan nereye varır ben bilemem. ama hırsızlık konusunda itham etmek, gerçekleri çarpıtmak bunların iliğine karar işlemiş. Her seferinde akılalmaz bir şekilde buna devam ediyorlar. Arkadaşlarımız davalarını açıyorlar. Yargı ne kadar verir onu bilemem ama 'hırsızlık' ithamının ben ciddi bir cezasının olduğunu biliyorum. "

  YENİ SİSTEM, TÜRKİYE'YE NE KAZANDIRACAK

  "Öncelikle bir Cumhrubaşkanı ile ayrımı bir kenara koyalım. Bir bütünlüğü koyalım. Seri anlamda bir üretimi ortaya çıkaralım. Parlementonun çalışması ağır giderse siz de yürütme olarak seri, üretimde kararlar alamıyorsunuz. Bazıları saptırma yapıyor; Cumhurbaşkanı yasa yapıyor diye. Cumhurbaşkanının yasa yapma yetkisi yok. Cumhurbaşkanı sadece KHK çıkarmada yetki almış oldu. Bununla birlikte yasa konusunda atacağımız adımlar konusunda parlemento müsaade etmezse yapamaz. "

  "Yapılandırma süreci içerisinde 16 Nisan kararlarıyla milletimiz eski sisteme son verdi. Yeni sistem bu 24 Haziran seçimiyle birlikte sinyalini alacak. Bununla birlikte de yeni sistem içerisinde Cumhurbaşkanı olarak kim hangi göreve gelecek bunları ekibimizle çalışacağız. Arkadaşlarımızı tanıtacağız ve bu çalışmalara gireceğiz. "

  "Parlamentodan milletvekili alabilirsiniz ama kaç kişi alırsanız o kadar sayı kaybedersiniz. Milletvekili sayısı biraz da bunu belirleyecek. Güçlü meclis olması halinde güçlü hükümet kurmamız da daha kolay olacak. Ne kadar milletvekili çıkartacak Cumhur İttifakı? Bu bizim için çok önemli."

  "Benim başkanlık sistemi benimle başlayan bir süreç değil. Rahmetli Özal'da Demirel'de hatta Türkeş'te savundu."

  "ERDOĞAN ARTIK ÇIRAK DEĞİL"

  Hiç Cumhurbaşkanlığı Sistemi nereden çıktı diyor musunuz? AK Parti'ye tuzak mı diyenler var. Bunları düşündünüz mü?

  "Biz dünyayı yeniden keşfetmiyoruz. Tayyip Erdoğan da çırak değil. Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı yaptım. Gelişmiş, gelişmekte olan ülkelerin neredeyse tamamını gezdim. Oralarda sistem nedir tabi bunları biliyoruz. Gittiğimiz yerde de bunları görüşüyoruz. Yerel modellerde, merkezi modellerde sistem nedir... BUnları gören birisiyim. Başkanlık Sistemi ile ilgili ilk açıklamam ATV programında Müderrisoğlu ile yaptığım programda yaptım. Ona bunun gerekli olduğunu söyledim. Özal da Demirel de bunu savundu. Hatta Türkeş, Erbakan da savundu. O çarktan gelenler bile bunu reddetti sonrasında. Halbuki oradan gelen bir sistem bu. Bu sistemi uygulayanlar netice elde etti. Koalisyon sistemi değil, ayıklanma sistemidir bu. 50+1 görünüşte zor da olsa, daha sonra işi bu netleştirecek. Halk artık kendini belli bir yöne kararını sevkedecek. Türkiye geçmişten bu yana koalisyon hükümetlerinde netice alamamış, geri gitmiştir."

  "Bizim dönemimizde hiç koalisyon olmadığı için biz sürekli irtifa kazandık. Bundan sonra biz eskiye dönmeyelim, o darbeyi yemeyelim istiyoruz. İnanıyorum ki bu seçimde inşallah başkanlığı almamız parlementoda da Cumhur İttifakı olarak bizim Türkiye'yi nasıl uçuracağımızı sadece milletimiz değil dünya görecek."

  "İTTİFAKTA YANLIŞ OLMAZ"

  Bahçeli ile ortak miting düşünüyor musunuz? Böyle bir ihtimal var mı? İttifak nasıl gidiyor? Farklı sesler var. MHP tabanından oy alamayacağınız konusunda neler söylersiniz?

  "Günlük birlikte hiç olmazsa, İstanbul-Ankara gibi illerde miting yapsak çok daha önemli olur. Zorlamayı gündeme getirmek olmaz. Kendilerine teklif yaptık. Kendileri miting yapmak istiyor. Daha fazla ısrar yapmak olmaz."

  "Biz ilçe mitingleri yapacağız. İstanbul Ankara'da ilçe mitingleri olacak. "

  "Hedefimiz MHP tabanından oy almak değil. Zaten biz neler yapacağımızı anlattığımız zaman halkımız iradesini yönlendirecektir. Cumhur İttifakının içerisinde ortağından nasıl oy alırım'a girersem bu yanlış olur. Biz diğer siyasi parti tabanlarından nasıl oy alacağımıza bakalım. Arkadaşlarımıza da bunu söylüyorum. Geçin bu işi. Bunun üzerinden oynayın. Biz bir ittifak kurmuşuz böyle bir yanlış olmaz."

  KABİNEDE MHP, SÖZ SAHİBİ OLACAK MI

  "Bu yetkiyi yeni düzen Cumhurbaşkanına veriyor. Biz de en ideal kabineyi, ajansları nasıl kuracağım bunun çalışmasını mesai arkadaşlarımla oturacağız konuşacağız en ideal olanını, en başarılı şekilde yürütecek olan kabineyi kuracağız."

  "Teknokratlar kabinesi düşünemem. Bürokratik oligarişiden çok çektik. Bunu başarırsak biz başarı alırız. Şuanda birçok dünya ülkesinde piyasadan gelen insanlar belli yerlere yerleşiyor. Bizim için de siyasi vizyon sahibi olacak, aynı şekilde bir şirket yönetiyor gibi yönetecek, sonuç odaklı bir kabine olacak."

  "Şu anda bu ittifak ile baraj maraj almadı. 16 Ni,san ile farklı bir süreç başladı, şimdi ittifaklar var. Mesela Cumhur ittifakı ile bizim için böyle bir sorun var mı?MHP için de böyle bir sorun kalmadı bizim için de yok. Millet ittifakı için var mı? Yok. Bir tek HDP böyle bir ittifak içinde yer almadığı için barajı aşar ya da aşmaz o onun sorunu."

  "MAN ADASI'NDAN CEZA ALMAYA HAZIR OLSUNLAR"

  "Biz bunlar üzerinde aylarca çalıştık. Yalancı diyorum ya. Hepsi 'gazete küpürü' diyorlar. Bunlarda iddianameler var, gazete küpürleri de var."

  "Man Adası'nı size söyledim. yargının verdiği kararla konuşuyorum. İlk derece mahkeme kararını verdi. Onlar istinafa gidecek. Sonra ne çıkar onu bilemiyorum. Bunlar bu tür ceza almalara hazır olsunlar."

  "FETÖ, BİZİM ZAMANIMIZDA BÜYÜDÜ, YANILDIK"

  "FETÖ'nün bizim zamanımızda büyüdüğü iddiasını ben reddetmem. Bunlar büyük bir ihanet şebekesi içerisindeymiş. Aldatıldık. Taa Erdal İnönü'ye git, Bülent Ecevit'e. Ecevit, İnönü bunların en yakın arkadaşıydı. Erdal İnönü'nün bunların okullarını ziyaret ettiğini iyi bilirim. Onların davetlerine katıldıklarını iyi bilirim. Gelsinler konuşalım. Samimi değiller. Biz yanıldık. Biz bunlara çok inandık. 2004 MGK'sında hedef sadece FETÖ değil tüm terör örgütlerine yönelik bir süreçti. Biz bunun üzerine ısrarla da gittik. Birçok STK'lar da masaya yatırıldı. 2010'dan sonra da ayıklama süreci başladı."

  BEDELLİ ASKERLİK VE KÜRT SORUNU

  - Bedelli askerlik için ihtimal var mı? Kürt sorunu var mı? Bu konu ile ilgili yeni bir mesajınız var mı?

  "Bedelli askerlik konusunda Sayın Başbakan bir açıklama yaptı. Bu öncelikle asker ile çalışmamız gereken bir konu. Bizim ilk işimiz budur diye bakacağımız bir konu değil. Çok ciddi bir beklenti var doğru ama bir tarafta da Afrin var, Cerablus var. Biz böyle bir dönemde hemen bedelli çıkarmaya çlılşırsak halk bize ciddi bir şekilde siz ne yapıyorsunuz der."

  "2005'te Diyarbakır'da bir konuşma yapmıştım. 'Eğer bu sorunsa bu benim sorunumdur.' Türkiye'de sadece Kürdün değil, Türkün Boşnak'ın da sorunu vardır. Şimdi terör sorunu vardır. Bunun temel sorunu PKK'dır. Terör sorununu sıfırlayana kadar son teröriste kadar bu mücadeleyi devam ettireceğiz.  Ben geçen Diyarbakır'da da söyledim. red politikalarınız kim kaldırdı? İnkar politikalarını kim kaldırdı?"

  "Kürt kardeşlerimizi çok kandırdılar. Şimdi ben diyorum ki Ey Kürt kardeşim seni kandıranlara izin verme."

  "Diyarbakır Belediyesi önünde ağlatılan anneler senin annen. Onların kızlarını Kandil'e kaçıranları unutma."

  FENERBAHÇE'DE ALİ KOÇ DÖNEMİ

  "Gerçekten Ali Bey açık ara başarı elde etti. Doğrusu ben de kendisini arayıp tebrik ettim. Şimdi yeni dönemde onun da bu beklenen başarıyı ortaya koyması lazım. Fenerbahçe'nin de uluslararası bazda maçları olacak. Aykut Hocayla devam etme gibi bir düşünceleri var. Eksikleri gidermek onların takdiridir. Ali Beyin tüm futbolcularla atılacak adımlar var. İsteriz ki güçlü bir Fenerbahçe ortaya çıksın. Galatasaray iyi bir noktaya gelmiş durumda. Orada Fatih Hocanın kendine özgü bir üslubu var. Beşiktaş da tartışılmaz Şenol Hoca var. Kimler gidecek kimler kalacak? Başakşehir zaten benim takımım. Abdullah Hoca da kendisini ispatlamış düzeyde."

  "Bunun için de ben bu kulüplerimiz başarılar diliyorum."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir