Euro
10.0365
-0.32%
Dolar
8.4381
-0.21%
Altın
492.59
-0.93%
Borsa
1.393
0.09%
Bitcoin
345.445
-0.73%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C
  Almanya istihbaratının Türkiye'yi dinlediği doğrulandı

  Almanya istihbaratının Türkiye'yi dinlediği doğrulandı

  Almanya Federal Haberalma Teşkilatı BND'nin Türkiye'yi dinlediği iddiası doğru çıktı.
  • 17.08.2014 - 08:06

  almanya

  Geçtiğimiz günlerde Alman Der Spiegel dergisi, Almanya istihbaratının 2009'dan beri Türkiye'yi izlediğini öne sürmüştü. Dergiye göre Alman hükümeti, BND olarak bilinen istihbarat teşkilatına Türkiye'yi izlemesi için 2009'da talimat ve yetki verdi.

  TÜRKİYE'NİN RESMİ HEDEF OLDUĞU DOĞRULANDI

  Konuya ilişkin Franfurter Allgemeine gazetesine bilgi veren hükümet çevreleri, Alman hükümetinin 2009'da hazırladığı güncel görev profilinde, Türkiye'nin resmi hedef olarak yer aldığını doğruladı.

  DİNLEMEYİ MAKUL BİR FAALİYET OLARAK GÖRÜYORLAR

  Frankfurter Allgemeine gazetesinin haberine göre, Türkiye'nin Amerika Birleşik Devletleri, Fransa yada İngiltere ile kıyaslanamayacağını belirten hükümet çevreleri, Türkiye'de olup bitenlerin Almanya'nın güvenliğini yakından ilgilendirdiği için dinlemeyi makul bir faaliyet olarak görüyor.

  GEREKÇE KAÇAKÇILIK GİBİ FAALİYETLERİN ÖNÜNE GEÇMEK

  Buna gerekçe olarak ise, Türk hükümetinin Almanya'daki Türk kulüpleri ve dernekleri üzerinden yıllardır siyasi amaçlarını gerçekleştirmeye çalışması, başta PKK olmak üzere sol ile sağ grupların faaliyetleriyle uyuşturucu kaçakçılığı gibi eylemler gösteriliyor. 

  Frankfurter Allgemeine'nin elde ettiği bilgilere göre, Türkiye BND tarafından izlenen'çekirdek ülkeler'in başında geliyor. Adı açıklanmayan hükümet yetkililerine göre bu ülkelere karşı dinleme faaliyetinin yapılması beklenen ve makul bir durum. Görev profili 'Monitoring-Staaten-İzlenen ülkeler' kategorisinde bulunan kimi ülkeler hakkında ise dinleme yapılmıyor ve normal yollardan bilgi toplanıyor. 

  KÜSTAH AÇIKLAMA: DİNLEMEK NORMAL

  Türkiye'nin dinlenmesine ilişkin hükümet ortaklarından farklı görüşler geliyor. Gazeteye açıklama yapan CDU Grupbaşkanvekili Andreas Schockenhoff, "Almanya'da üç milyon Türk yaşıyor, ve PKK gibi kimi örgütler 1993 yılından beri terör örgütü olarak kabul ediliyorsa, bunların bağlantıları ve destekleyenlerini takip etmek için her yola başvurulması normaldir" diyerek dinlemeyi haklı bulduğunu belirtiyor.

  ''GÜVENE DAYALI İLİŞKİLER KURULMALI''

  Dinleme skandalının kendisini şaşırttığını ifade eden SPD'li Rolf Mützenich ise, "Türk hükümetiyle görüşmeler yoluyla PKK'ya ilişkin bilgiler elde edilebilirdi"açıklamasında bulundu. Mützenich'e göre NATO üyesi bir ülke ile güvene dayalı ilişkiler kurulmalı. 

  Der Spiegel Dergisi, Alman istihbarat görevlisi Markus R.'nin iki yıl boyunca CIA'ye sızdırdığı 218 belgede BND'nin ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile birlikte dinlediği NATO ülkesinin Türkiye olduğunu iddiasını gündeme taşımıştı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir