Petrol
95.73
-0.95%
Euro
18.3385
0.22%
Dolar
17.9622
0.07%
Altın
1.03
-0.04%
Borsa
279
0.00%
Bitcoin
429.402
0.44%
25ºC
İstanbul
Açık 25 C
  Çözüm Süreci Diyarbakır'da olumlu karşılandı

  Çözüm Süreci Diyarbakır'da olumlu karşılandı

  Çözüm sürecine ilişkin Dolmabahçe'de gerçekleştirilen ve PKK'ya silah bırakma çağrısının yapıldığı görüşme Diyarbakır'da olumlu karşılandı.
  • AA
  • 28.02.2015 - 14:59

  Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ve İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın HDP grup başkanvekilleri Pervin Buldan, İdris Baluken ve HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile yaptığı görüşme Diyarbakır'da olumlu karşılandı.

  ÇÖZÜM SÜRECİNE KATKISI OLACAK

  Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde çözüm sürecine ilişkin yapılan görüşmeyi televizyondan takip eden vatandaşlar "Görüşmenin ardından yapılan açıklamaların çözüm sürecine katkı sağlayacağı" değerlendirmesinde bulundu.

  Çözüm Süreci Diyarbakır da olumlu karşılandı #1

  ÇÖZÜME GİDİYORUZ

  Vatandaşlardan İbrahim Ertek, AA muhabirine, görüşmeyi sürecin devamı konusunda çok önemli bulduğunu belirterek, "Çözüm sürecini candan istiyoruz. Çözüme doğru gidiyoruz. Bu konuda çok eminim" dedi.
  Rıdvan Dursun ise çözüm sürecinde somut gelişmelerin olmasını olumlu bulduğunu kaydetti.

  Çözüm Süreci Diyarbakır da olumlu karşılandı #2

  "AÇIKLAMALAR SAMİMİYETİ GÖSTERİYOR"

  "Böyle samimi aşamaların olması gerçekten çok güzel" diyen Dursun, "HDP'nin PKK'nın silahsızlanması yönündeki açıklamaları samimiyetini gösteriyor. Bu gelişmelerin olması sevindiricidir. Kürt vatandaşı olarak çözüm sürecini destekliyorum" ifadelerini kullandı.

  Çözüm Süreci Diyarbakır da olumlu karşılandı #3

  "SÜRECE SAĞDUYULU YAKLAŞILMALI"

  Abdulgaffur Bülbül de görüşmenin iki tarafın da çözüm sürecine sağduyulu yaklaştığını gösterdiğini belirterek, şöyle konuştu: "Hükümet ile HDP'nin aynı karede bulunması çözüm sürecine ilişkin somut açıklamaların geleceğinin bir kanıtıdır. Başlangıç olarak böyle somut açıklamaların yapılması önemlidir. Çözüm süreci çok hassas bir süreç olduğu için bazen önemli kırılmalar oldu. Sürece herkes sağduyulu bir şekilde yaklaşması lazım. Bu konuda herkesin fikri alınarak, alınan fikirlere saygılı bir şekilde yaklaşmak lazım. Ancak çözüm süreci bu şekilde sonuçlanır. Zaten kimse silahı istemez. Bu aşamada hiçbir vatandaşın silah alarak dağa çıkmak isteyeceğini sanmıyorum."

  Çözüm Süreci Diyarbakır da olumlu karşılandı #4

  "HUZUR ORTAMI OLURSA TURİST DE GELİR"

  Esnaf Serdar Akmaz ise PKK'nın silah bırakmasının bölgeye olumlu yansımalarının olacağını dile getirerek, "Huzur ortamı olursa turist de gelir insanların işleri daha da artar. Silah bırakılırsa siyasi anlamda da insanlar düşüncelerini daha iyi bir şekilde dile getirebilirler. Herkes fikirlerini rahat bir şekilde söyleyebilir bu şekilde diyalog kanallarının açılacağını düşünüyorum" diye konuştu.

  SOSYAL RAHATLAMA OLACAK

  Öğrenci Tuba Şimşekoğlu da verilen mesajların bölgenin huzuruna katkı sunacağını aktararak, bu şekilde sosyal olarak rahatlama olacağını, bölgeye karşı olumsuz algıların da değişeceğini kaydetti.

  Çözüm Süreci Diyarbakır da olumlu karşılandı #5

  "GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİ'NİN BEKLEDİĞİ BİR MESAJDI"

  Banka görevlisi Yusuf Umut ise açıklamanın Türk ve Kürt halkı adına olumlu olduğunu vurgulayarak, "Özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin beklediği bir mesajdı. Bizim için önemli olan 30 yıldır akan kanın durmasıdır. Sürecin taraflarını kutluyorum. Gençler için de olumlu olacak, çünkü siyasette daha rahat fikir yürütülebilecek" dedi.

  "KÖYLERE DÖNÜŞ ARTAR"

  Esnaf Ali Sait Özkan, silahların bırakılmasıyla kentte ekonominin canlanacağını ve turist sayısının artacağını ifade ederek, "Köylere dönüş de artar, huzur, barış gelir. Birlik ve beraberliğimiz daha da artar" şeklinde konuştu.

  Süreç toplantısında PKK'ya silah bırakma çağrısı İZLE

  "GENÇLER ÖLMEZ"

  Emekli işçi Hacı Turay ise "Örgütün silahları bırakmasını hepimiz isteriz. Bu hem halk için hem de Ortadoğu için iyi bir fırsat olur. Böyle bir anlaşma olursa bölgemiz ve barış için iyi olur. Gençler ölmez, ekonomi de düzelir" dedi.

  Çözüm Süreci Diyarbakır da olumlu karşılandı #6

  Çözüm Süreci Diyarbakır da olumlu karşılandı #7


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir