Euro
10.0365
-0.32%
Dolar
8.4381
-0.21%
Altın
492.59
-0.93%
Borsa
1.393
0.09%
Bitcoin
348.100
6.31%
35ºC
İstanbul
Güneşli 35 C

  Cumhurbaşkanı Gül'den İstiklal Marşı mesajı

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla mesaj yayımladı.
  • 12.03.2014 - 11:26
  Cumhurbaşkanı Gül'den İstiklal Marşı mesajı

  Cumhurbaşkanı Gül den İstiklal Marşı mesajı #1

  Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Gül, İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

  CUMHURBAŞKANI GÜL'DEN MESAJ

  Cumhurbaşkanı Gül mesajında, milletin tarihte hiçbir zaman zulme boyun eğmediğini, varlığına kastedenlere gerekli dersi verdiğini, vatanına ve hürriyetine canı pahasına sahip çıktığını vurgulayarak, “İstiklal Savaşı’nda da Büyük Atatürk önderliğinde kenetlenerek bir varolma mücadelesi veren halkımız, hür ve müstakil yaşama kararlılığını tüm dünyaya bir kez daha kabul ettirmiştir” ifadesini kullandı.

  MEHMET AKİF HÜRRİYET MÜCADELESİNİ ÖLÜMSÜZLEŞTİRMİŞTİR'

  “Büyük şair, mütefekkir Mehmet Akif, İstiklal Marşı’yla milletimizin hürriyet mücadelesini ve ezelden ebede yürüyüşünü destanlaştırarak herkesin hislerine tercüman olmuş, bu mücadeleyi ölümsüzleştirmiştir” diyen Cumhurbaşkanı Gül, Mehmet Akif’in İstiklal Marşı’nı tüm eserlerini topladığı Safahat’a almayıp millete maletmesinin ve orduya ithaf etmesinin onun alçakgönüllülüğünü ve vatanseverliğini en güzel biçimde ortaya koyduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı Gül, şunları dedi:

  'İSTİKLAL MARŞI'NIN HER MISRASI ANLAM YÜKLÜDÜR'

  “İşte milli mücadele Akif’te de zuhur eden bu ruhla kazanılmıştır. Tarihteki şanlı yürüyüşümüzü, milletimizin karakterini, kahramanlığını, bağımsızlık tutkusunu, vatan sevgisini en veciz biçimde ortaya koyan İstiklal Marşı, milli mücadelenin en çetin dönemlerinde halkımıza büyük cesaret ve moral aşılamıştır. İstiklal Marşı’nın her mısrası büyük anlamlar yüklüdür. Bize nereden gelip nereye gittiğimizi, asla unutmamamız gereken değerleri anlatır. Mehmet Akif, ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırtmasın’ derken bu süreçte çekilen zorlukları en çarpıcı biçimde ortaya koymuştur. Bizler bugün şehitlerimizin emaneti bu cennet vatanı muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Şehitlerimize ve vatan kahramanlarına en büyük borcumuz, gelecek nesillere daha güçlü ve daha müreffeh bir ülke bırakmaktır. Milletimiz, birlik ve beraberlik içinde parlak bir geleceğe doğru yürüyüşünü emin adımlarla sürdürecektir. İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü’nde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, değerli vatan şairi Mehmet Akif Ersoy’u, İstiklal Savaşı’nın tüm kahramanlarını rahmetle ve minnetle anıyor, vatandaşlarıma selam ve sevgilerimi iletiyorum."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir