Petrol
112.71
1.04%
Euro
16.22
0.66%
Dolar
15.55
0.47%
Altın
918.75
-0.32%
Borsa
2391
-1.18%
Bitcoin
472.313
-1.81%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 22 C
  Hilmi Türkmen Çamlıca Cami ile ilgili konuştu

  Hilmi Türkmen Çamlıca Cami ile ilgili konuştu

  Çamlıca Cami projesiyle yakından ilgilenen Üsküdar Belediye Başkan Yardımcısı Hilmi Türkmen, açıklamalarda bulundu.
  • 25.11.2013 - 16:19

  Hilmi Türkmen Çamlıca Cami ile ilgili konuştu #1

  Üsküdar Belediye Başkan Yardımcısı Hilmi Türkmen,  Çamlıca Cami projesiyle başından beri yakından ilgili olduklarını belirterek, "Burası sadece bir cami değil, Osmanlı'daki külliye geleneğini yeniden ihya edecek görkemli bir anıt olacak" dedi.

  PROJE MARMARAY'LA HARAKETLİLİK KAZANDI

  Çamlıca Cami konusunda yalan yanlış pek çok haber çıktığını söyleyen Türkmen, Çamlıca Cami hakkındaki bilgilerin kamuoyuna en doğru şekilde anlatılmasının çok önemli olduğunu düşünüyor. Projenin Marmaray gibi bölgede muazzam bir hareketlilik ve heyecan oluşturduğunu belirtiyor.

  'KÜLLİYE GELENEĞİ SÜRDÜRÜLÜYOR'

  Hilmi Türkmen'in ağzından Çamlıca Cami gerçekleri...

  Çamlıca cami deyince, aslında Çamlıca tepesinin siluetine uygun şekilde inşa edilecek devasa bir külliyeden söz ediyoruz. Biliyorsunuz külliye geleneği, Selçuklu ve Osmanlı’nın dünyaya armağan ettiği mükemmel bir mimari yaklaşımdır. Bu yaklaşım, camiyi merkez alan komşu yapı üniteleri ile birlikte bir yaşam alanı üretimini ifade eder.  


  55 BİN İNSAN İBADET EDEBİLECEK

  Külliyenin cami kısmı çok görkemli olacak. 10.000 metrekare kapalı cami, 7.000 metrekare cami avlusu ve 13.000 metrekare ise park alanları, süs havuzları ve oturma alanları olarak hayata geçirilecek. Caminin etrafında ise 27.500 metrekare yürüyüş parkuru yer alacak. 

  Kapalı alanda 37.500 olmak üzere açık alanla birlikte aynı anda 50 – 55.000 insanın ibadet edebileceği cami, Anadolu Yakasının en görkemli mabedi olacak.

  KUBBESİ 70 METRE YÜKSEKLİKTE

  Sadece külliye oluşuyla değil, mimarisi ile de tam bir Osmanlı mimari geleneği ihyası olacak Çamlıca cami. Caminin projesi, Osmanlı Mimarisinin geliştirdiği altın oran yöntemiyle tespit edildi. Ana kubbesinin yerden yüksekliği 70 metre, çapıysa 34 metre. 

  Altı minareli olarak inşa edilecek caminin 4 minaresi 'Anadolu'ya adım attığımız' 1071 tarihine atfen 107,1 metre, avluda yer alacak iki minaresi ise 90 metre olacak.

  Hilmi Türkmen Çamlıca Cami ile ilgili konuştu #2

  TÜRK İSLAM ESERLERİ MÜZESİ

  Tam bir külliye olarak planlanan Çamlıca Cami, içerisinde 11.000 metrekarelik bir Türk İslam Eserleri Müzesi'ni de barındıracak. Klasik Türk İslam Sanatları eserlerinin en güzel örneklerinin yer alacağı müze, alanının en iyi müzesi olmaya aday.

  ATÖLYELERDE YER ALACAK

  Külliye içerisinde ayrıca, hat, tezhip, ebru gibi Türk İslam sanatlarının öğretileceği atölyeler de yer alacak. Diğer yandan külliye içerisinde çok amaçlı konferans salonları, seyir terasları, kütüphane, sanat galerisi ve otopark da mevcut olacak.

  BU KÜLLİYE ÜSKÜDAR'IN VE İSTANBUL'UN YENİ SEMBOLÜ

  Hilmi Türkmen, "Çamlıca Caminin İstanbul’un siluetine zarar vereceği iddiaları hilaf-ı hakikattir. Tam tersine, Çamlıca tepesinin topoğrafik eğimine uygun olarak tasarlanan bu güzel proje, Üsküdar’ın ve İstanbul’un yeni ‘şehir sembollerinden’ biri, hatta belki de birincisi olacaktır. Proje tamamlanıp bittiğinde şimdi ‘İstanbul’un silueti bozulacak’ iddiasını dile getiren herkes çok mahcup olacak. Ama biz, onları da bu güzel eseri ziyaret etmeye bekliyoruz." açıklamalarını yaptı.

  İSTANBUL BİR REKORA İMZA ATIYOR

  Her ay 20 bin yeni aracın trafiğe katıldığı İstanbul'da kayıtlı olan yaklaşık 2.5 milyon araç bulunmaktadır. Halihazırda İstanbul Boğazı üzerinde bulunan 2 köprüyse özellikle günün belirli saatlerinde yaşanan aşırı yoğunluk nedeniyle tam anlamıyla işlevini yerine getirememektedir. Bu nedenlerden dolayı Boğaz'a üçüncü bir köprünün yapılması 2000'li yıllardan itibaren sıkça dile getirilmeye başlanmıştı. Ancak ilk somut adım 2009 yılında katıldı.

  Hilmi Türkmen Çamlıca Cami ile ilgili konuştu #3

  320 METRE YÜKSEKLİKTE

  Yapımı tamamlandığında, 59 metre genişliği ile dünyanın en geniş, 1408 metrelik ana açıklığı ile üzerinde raylı sistem bulunan en uzun asma köprüsü ve 320 metreyi aşan yüksekliği ile dünyanın en yüksek kuleye sahip asma köprüsü olacak.

   


     İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir