Euro
9.6725
0.69%
Dolar
8.0578
0.63%
Altın
460.49
1.36%
Borsa
1.408
0.03%
Bitcoin
454.026
-8.37%
15ºC
İstanbul
Bulutlu 15 C
  Irak PKK'lıları Şii milislerin arasına yerleştiriyor

  Irak PKK'lıları Şii milislerin arasına yerleştiriyor

  IKBY Parlamentosu İçişleri Komisyonu Yardımcısı Herki, Irak'ın PKK'yı silahlandırıp Şii güçlerin arasına soktuğunu söyledi.
  • 25.12.2015 - 01:09

  Irak PKK lıları Şii milislerin arasına yerleştiriyor #1

  Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Parlamentosu İçişleri Komisyonu Yardımcısı Nazım Herki, Bağdat kendi çıkarları doğrultunda terör örgütü PKK'yı Irak'ta silahlandırıp, Haşdi Şabi'nin (Şii milis gücü) bünyesine sokmaya çalıştığını iddia etti.

  "KÜRTLERİ BİRBİRLERİYLE SAVAŞTIRMAK İÇİN.."

  Kürdistan Demokrat Partisi'nin (KDP) resmi internet sitesine konuşan Herki, "Bağdat kendi çıkarları doğrultunda PKK'yı Irak'ta silahlandırıp, Haşdi Şabi'nin (Şii milis gücü) bünyesine sokmaya çalışıyor. Buradaki hedef her bölgede güçlenen Kürtlerin önünü kesmek ve birbiriyle savaştırmaktır" ifadelerini kullandı.

  "TÜRKİYE'YE SAVAŞ İLANI ANLAMINI TAŞIYOR"

  Bağdat'ın böylesine büyük bir yanlış içerisine girmemesinin gerektiğine dikkati çeken Herki, "PKK'nın Bağdat tarafından silahlandırılması büyük bir yanlışlıktır. Aynı zamanda Irak'ın Türkiye'ye savaş ilanı anlamı taşıyor. Bu işten kimse karlı çıkmayacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

  Kürt bölgesinin elinin zayıflatılması için merkezi hükümetin PKK'ya silah vermek istediğine değinen Herki, "Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, PKK'yı elinde bir kart olarak Kürtlere karşı kullanmak istiyor. Bunu yapabilmek için PKK'yı Haşdi Şabi'ye bağlamayı planlıyorlar. Bağdat kendi özel çıkarları için PKK'yı Kürdistan bölgesine karşı kullandırmak istiyor. Daha öncede bu yollar denendi" diye konuştu.

  Şii milislerin eğitiminden bir kare.Irak PKK lıları Şii milislerin arasına yerleştiriyor #2

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir