Euro
10.1659
0.05%
Dolar
8.657
-0.09%
Altın
491.68
0.02%
Borsa
1.39
-0.16%
Bitcoin
377.611
-2.35%
23ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 23 C

  Kabe'de yaralananlar ambulans uçakla getirilecek

  Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez Kabe'deki vinç kazasında yaralananları kendi şehirlerinin hastanelerine taşınacağını açıkladı
  • İHA
  • 21.09.2015 - 09:43
  Kabe'de yaralananlar ambulans uçakla getirilecek

  Arafat Vakfesi için Suudi Arabistan'ın Mekke şehrine gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Kâbe'deki vinç kazasında yaralanan Türk hacı adaylarını hastanede ziyaret etti.

  Kabe de yaralananlar ambulans uçakla getirilecek #1

  TÜRKİYE'DEN 8 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

  Başkan Görmez şu açıklamalarda bulundu: “Bu sene hepimizi üzen bir vinç kazası ile hayatını kaybeden pek çok hacı kardeşimiz oldu. Onlara rahmet, yaralılara şifalar diliyorum. Türkiye'den 8 kardeşimiz hayatını kaybetti. Yaralılarımızı az önce ziyaret ettim. Suudi hastanelerinde yaralılarımız var. Bu yaralıların hac ibadetini eksiksiz yerine getirmeleri için neler yapabileceğimizi değerlendirdik. Hac ibadetinden hemen sonra hava ambulanslarıyla hastalarımızın kendi şehirlerinin hastanelerine taşınmasını sağlayacağız."

  Kabe de yaralananlar ambulans uçakla getirilecek #2

  VEFAT EDENLERLE İLGİLİ UYGULAMA VAR

  Görmez sözlerine şu şekilde devam etti, "Vefat eden kardeşlerimiz ile alakalı uygulamamız da var. Eşlerini kaybeden hacı adaylarımız bize müracat ettiler. Kendilerine refakat edebilecek bir evlatlarının veya yakınlarının getirilmesini talep ettiler. Kazada vefat eden 8 türk kardeşimizden sadece 2 tanesi, Diyanet İşleri Başkanlığımız ile gelen hacı adayımız olmasına rağmen, biz hepsinin yakınlarını Suudi Arabistan büyükelçiliğinden vize alarak buraya getirdik” diye konuştu.

  Kabe de yaralananlar ambulans uçakla getirilecek #3

  "VATANDAŞLARIN HAK KAYBINA UĞRAMASI SÖZ KONUSU DEĞİLDİR"

  Tazminat konusundaki belirsizliklerle ilgili ise Görmez, “Resmî işlemleri buradaki resmi makamlarla takip ederiz. Herhangi bir kardeşimizin bir hak kaybına uğraması söz konusu olmaz” dedi.

  Kabe de yaralananlar ambulans uçakla getirilecek #4

  "TÜRKİYE'YE GİDİNCE AMELİYAT OLACAĞIM"

  Kaza'da sağ kolu ve sağ ayağı kırılan Ziya Arıöz, “Vinç kazasında yere düştüm. Sağ ayak bileğim ve sağ kolum kırık. Türkiye'ye gidince ameliyat olacağım. Vinç yüz metre yakınımıza vurdu. Biz kaçarken parça vurdu. Yağmurun altında en az 1 saat kaldık. Dişlerim birbirine çarpıyordu. Yanımda ölenler vardı” dedi.

  Kabe de yaralananlar ambulans uçakla getirilecek #5

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir