Euro
15.2808
0.24%
Dolar
13.4341
0.07%
Altın
794.7480
-0.13%
Borsa
2,042.08
3.14%
Bitcoin
570.682
-1.41%
1ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 1 C
  Ömer Çelik: Suriye NATO'ya saldırmıştır

  Ömer Çelik: Suriye NATO'ya saldırmıştır

  AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik, SUriye'nin eylemini Twitter'dan yorumladı.
  • 23.06.2012 - 22:52

  Ömer Çelik: Suriye NATO ya saldırmıştır #1

  AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlusu ve Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, Türk jetinin Suriye tarafından düşürülmesi olayında Türkiye'nin yüzde yüz haklı olduğu belirterek "Suriye, Türk uçağını düşürerek, uluslararası topluma, uluslararası hukuka, bölge ülkelerine, uluslararası meşruiyete ve NATO'ya saldırmıştır" açıklamasında bulundu.

  İşte Çelik'in Twitter hesabında paylaştığı o açıklama:

  SURİYE'Yİ HAKLI BULMAK EN AĞIR PROVOKASYON

  Türkiye'de savaş uçağımızın düşürülmesi konusunda bazı Türk gazetecilerin "Türkiye suçlu" anlamına gelecek yorum yapmaları utanç verici. Türkiye kayıp pilotlarımızın arama-kurtarma çalışmalarını önceleyen bir faaliyet içerisinde. Bunu "sessizlik" gibi sunup, ardından bunu Türkiye'nin suçlu olduğu şeklinde yorumlamak, olabilecek en akıl dışı yorumlardır. Türkiye kayıp pilotlarımızın akıbetinin belirlenmesini öncelik olarak ele almaktadır. Böyle bir olayda sağduyuyu, aklı, vicdanı bir kenara bırakarak Suriye'yi haklı bulmak hem objektif verilere aykırı, hem de şu sıcak ortamda yapılabilecek en ağır provokasyondur.

  TÜRKİYE YÜZDE YÜZ HAKLIDIR

  Hem objektif veriler Türkiye'nin yüzde yüz haklı olduğunu gösterecektir, hem de bu verilere sahip olmayanlar bile Türkiye'nin uçağının, katil bir rejim tarafından düşürülmesi karşısında makul bir yorum yapabilecek durumdadırlar. Türkiye'nin suçlanmasının temel verilere, değerlendirmelere, gerçeklere aykırı olduğu en açık şekilde görülecektir. Türkiye yüzde yüz haklı pozisyondadır.

  BAŞBAKAN ERDOĞAN'IN ÇAĞRISI

  Başbakanımız olayın gelişimini, eldeki verileri paylaşmak üzere Meclis'te grubu bulunan siyasi parti liderlerini yarın görüşmek için davet etti. Elde edilen veriler ve ulaşılan sonuçlar, siyasi parti liderlerinden başlanarak, kamuoyu ile paylaşılacak. Hiç kimse kuşku duymasın. Türkiye'nin net ve kapsamlı bir yol haritası var. Bundan sonra nasıl ilerleneceği olayın olmasından sonra Başbakanımız başkanlığında yapılan toplantıda belirlendi.

  ARTIK BAŞKA BİR AŞAMAYA GEÇİLDİ

  Şu konu çok önemlidir; Türkiye, Suriye meselesine her zaman meşruiyet ve hukuk temelinde yaklaştı. Suriye'nin savaş uçağımızı düşürmesi sadece Türkiye-Suriye meselesi değil, aynı zamanda uluslararası toplum-Suriye, Nato-Suriye meselesi. Suriye rejiminin eylemi uluslarası hukukun tüm dinamiklerine aykırıdır. Olayla ilgili veriler de bunu doğrulamaktadır. Türkiye yüzde yüz haklı durumdadır. Suriye rejiminin propaganda makineleri bile, bizdeki bazıları gibi Suriye'yi savunamıyor. Bu olaydan sonra başka bir aşamaya geçilmiştir artık. Şu anda önceliğimiz pilotların akibetinin belirlenmesidir.

  SURİYE'NİN SALDIRISI NATO'YADIR

  Suriye, Türk uçağını düşürerek, uluslararası topluma, uluslararası hukuka, bölge ülkelerine, uluslararası meşruiyete ve NATO'ya saldırmıştır.

  Ömer Çelik: Suriye NATO ya saldırmıştır #2

  Ömer Çelik: Suriye NATO ya saldırmıştır #3Ömer Çelik: Suriye NATO ya saldırmıştır #4Ömer Çelik: Suriye NATO ya saldırmıştır #5Ömer Çelik: Suriye NATO ya saldırmıştır #6


  Görüş Bildir