Petrol
97.18
0.90%
Euro
18.4258
0.81%
Dolar
17.8726
-0.15%
Altın
1.028
-0.47%
Borsa
283
0.00%
Bitcoin
425.136
1.85%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C

  TBMM'de gergin MİT oturumu

  Yerel seçimde siyasi partilerin aldığı oy sayıları TBMM Genel Kurulu'nda iktidar ile muhalefet arasında tartışmaya neden oldu.
  • 16.04.2014 - 19:03
  TBMM'de gergin MİT oturumu

  TBMM de gergin MİT oturumu #1

  Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmelerinde konuşan MHP İstanbul Milletvekili Celal Adan, AK Parti'nin 2011 genel seçimine göre kaybettiği yaklaşık 2 milyon 300 bin oyun MHP'ye gittiğini söyledi. Adan, iktidarın MHP'ye geçen oyları ve milletin verdiği mesajı dikkate alması gerektiğini belirtti.

  "MİT DE HSYK GİBİ OLACAK"

  AK Parti iktidarının dünyadaki gelişmelerden habersiz olduğunu ve dejenere ettiği kurumların asli görevini yapamadığını savunan Adan, "Bu yasaları geçireceksiniz. Bu memleketin değerlerine bağlı MİT mensupları tıpkı HSYK'da olduğu gibi karşınıza dikilecekler, o zaman Başbakan çıkıp 'MİT'te paralel devlet var' diye bağıracak" dedi.

  "MİT BENİ FİŞLEDİ"

  CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse de teklifle yasa dışı bir örgüt kurulduğunu öne sürerek, "MİT'ten ürkmemek mümkün mü?" diye sordu. MİT'in kendisini fişlediğini ifade eden Köse, bunun nedeninin açıklanmasını istedi.

  Köse, Türkiye'nin Suriye'de kimyasal silah kullandırdığının iddia edildiğini, MİT'in bu ülkedeki iç savaşa müdahale ettiğini ve silah gönderdiğini öne sürdü.

  "İDDİALARI TASVİP ETMEK MÜMKÜN DEĞİL"

  Köse'nin sözlerine cevap veren Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, bu suçlamaları reddettiklerini belirtti ve bu konularda gerekli açıklamaların yapıldığını anımsattı.

  Türkiye'nin ne el Kaide'ye ne IŞİD'e destek verdiğini ve tanıdığını vurgulayan Atalay, "Bunlar Suriye'de ve İslam dünyasında terör örgütü olarak tanımlanır. Yaptıkları faaliyetler İslam'a da zarar vermiştir, İslam'ın terörle irtibatlanmasına neden olmuşlardır. Özellikle IŞİD, Esed rejiminin elinde enstrüman olarak kullanılıyor. Bir yazarın yazmasıyla hükümete mal edilecek şekilde dile getirilmesini tasvip etmemiz mümkün değil" diye konuştu.

  "BİSKÜVİ Mİ GÖNDERDİNİZ?"

  BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan ise Atalay'ın bu örgütlere yardım edilmediğini söylediğini ifade ederek, "2 bin tır bisküvi mi yolladınız? Biraz da kebap ve lahmacun gönderin" dedi.

  AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş da bir milletvekilinin yabancı bir yazarın ya da üniversitenin raporu üzerinden hükümeti suçlamasının tasvip edilemeyeceğini dile getirdi. "Burada uluorta her şeyi söylemek milletvekilliği değildir" diyen Elitaş, milletvekilliğinin ciddiyet istediğini söyledi.

  "MUHALEFET DAYAK ARSIZI OLMUŞ"

  Yerel seçim sonuçlarına da değinen Elitaş, montaj kasetlerle iktidara iftira atıldığını kaydetti. Muhalefetin rakamları çarpıttığını ifade eden Elitaş, "Muhalefet partileri dayak arsızı olmuş. Osmanlı tokadını yiyip yiyip oturuyorlar" dedi. MHP sıralarına seslenen Elitaş, "Sen oyuna sahip olamadın. İstanbul'da dördüncü parti oldun. Üçüncü parti Sırrı Süreyya Önder'di. Talimatla CHP'den MHP'ye, MHP'den CHP'ye oylar verildi. AK Parti 20 milyon 500 bin oy aldı. 'Oyum arttı' demek züğürt tesellisidir" diye konuştu.

  "BİZ KASETİ OLANLARI PARTİDEN ATTIK"

  Sataşmadan söz alan MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu, Elitaş'a, "Siz önce kendi yolsuzluklarınızı temizleyin. Bakanlarınızı Yüce Divan'a çıkarın, aklansın gelsinler. Biz kasetleri olanları partimizden attık. Siz atabiliyorsanız, yiğitseniz atın. Önce kendi çamurunuza, pisliğinize bakın ondan sonra konuşun" diye seslendi.

  Yerel seçimde partilerin aldığı oyların belli olduğunu anlatan Halaçoğlu, "19 milyona düştünüz mü? Düştünüz. MHP 5.5 milyon oyunu 7 milyon 700 bine çıkardı" dedi.

  "MADIMAK'TA BENZİN TAŞIYANLARIN ARASINDA GÖRDÜM"

  CHP'li Köse de sataşmadan söz alarak, Elitaş'a, "Ben seni Madımak'ta benzin taşıyanlar arasında gördüm. Muhalefet sandık dayağı yiyebilir ama yetim hakkı yemiyoruz" ifadesini kullandı.

  "OSMANLI ŞAMARINI YEDİNİZ KALKAMIYORSUNUZ"

  Bu kez Elitaş sataşmadan söz alarak, MHP Grup Başkanvekili Halaçoğlu'na cevap verdi. Alınlarının akıyla milletin karşısına çıktıklarını vurgulayan Elitaş, "Bizim hiçbir yerimizden pislik akmıyor. Millet kararını verdi. 'CHP de MHP de yalan söylüyor, iftira atıyor ben bunlara inanmıyorum' dedi. Osmanlı şamarını yediniz kalkamıyorsunuz" diye konuştu.

  "SİZE OY VERMEYENLER SİZDEN NEFRET EDİYOR"

  CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce birinci parti olduğu için AK Parti'yi kutladı. CHP ile MHP arasındaki oy geçişlerinin AK Parti'nin sayesinde olduğunu belirten İnce, "Oy almanız yetim hakkı yemediğiniz anlamına gelmez. Türkiye'de ilk kez size oy vermeyenler sizden nefret ediyor. Özal'ı sevenler vardı ama Özal'dan nefret etmiyorlardı. Demirel'i sevenler vardı ama Ecevitçiler Demirel'den nefret etmiyordu, Demirelciler Ecevit'i sevmiyordu ama nefret etmiyordu. O oy geçişleri bizim organizasyonumuzla olmuyor. Yeter ki bunlar kazanmasın diye oy veriyor" dedi.

  "PARALEL YAPI SİZİ İDARE ETTİ"

  AK Parti Grup Başkanvekili Elitaş ise CHP sıralarına, "Siz bu seçimde figürandınız. Paralel yapı sizi idare etti. 'Şurada şuna, burada buna oy vereceğiz' dedi" diye seslendi.

  Elitaş, CHP'li Köse'nin iddiasının da iftira ve ahlaksızlık olduğunu belirterek, "Bu yalanları paralelciler dahi yapmadı" dedi.

  KONUŞMALAR 1 DAKİKA İLE SINRILANDI

  TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, tartışmaların ve sataşmadan söz istemelerin uzaması üzerine, sonraki konuşmaları 1 dakikayla sınırladı.

  Muharrem İnce, "Kuvayi Milliye partisi kimseye teslim olmaz. 12 yıldır ortaklık yapıp bugün bizi eski ortaklarınıza yamamaya kalkmayın. Sandıkta oyu, sınavda soruyu, Hazineden parayı çalan kim?" dedi.

  10 DAKİKA ARA VERİLDİ

  Tartışmaların kesilmemesi üzerine Bahçekapılı birleşime 10 dakika ara verdi.

  Aradan sonra yerinden açıklama yapan CHP'li Köse, Elitaş ile ilgili elinde benzinle gördüğü sözünü ironi olarak söylediğini, ancak bunun anlaşılmadığını ifade etti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir