Petrol
89.6
0.83%
Euro
18.3879
0.88%
Dolar
18.5816
0.17%
Altın
1.017
0.40%
Borsa
3430
0.00%
Bitcoin
373.348
3.60%
17ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 17 C

  Türkmenler silah almak için Bağdat'a başvurdu

  Irak Türkmen Cephesi lideri Erşed Salihi, IŞİD'in Türkmen kasabası Karatepe'ye saldırmasını Al Jazeera Türk'e değerlendirdi. Salihi, Türkmenlerden silahlı güç oluşturulması için Bağdat'a başvurduklarını açıkladı.
  • 22.10.2014 - 14:25
  Türkmenler silah almak için Bağdat'a başvurdu

  Türkmenler silah almak için Bağdat a başvurdu #1

  Bağdat’ın kuzeyindeki Diyala kentine bağlı Türkmen Karatepe kasabası, Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) son hedefi. Bölgedeki 10 bin kişi evlerini terk ederken, örgütün havan topu saldırılarında 10 kişi hayatını kaybetti. Al Jazeera Türk’ün sorularını yanıtlayan Irak Türkmen Cephesi lideri Erşed Salihi, Bağdat yönetimine resmen başvuruda bulunarak, Türkmenlerin yaşadıkları bölgeleri koruyabilmesi için silahlandırılmasını talep ettiklerini söyledi:

  “Bağdat yönetimine Türkmen silahlı güçlerin oluşturulması için başvuruda bulunduk. Talebimiz Türkmenlerin mezhep ayrımı yapılmadan, Türkmen siyasilerle koordineli bir şekilde silahlandırılması ve eğitilmesi yönünde. Biz başından beri bu tezi savunduk. Bağdat yönetimi ise buna karşı çıktı. Bıçak kemiğe dayanınca silah kaldırın diyorlar. Ama bu işler bir anda olmuyor. Eğer en başta bizi dinlemiş olsalardı, şimdi savaşmaya hazır Türkmen birliklerimiz olurdu ve sorun yaşanan bölgelerin çoğunda güvenliği sağlayabilirdik.”

  "TÜRKMENLERİ SİLAHLANDIRMAMAK IŞİD'E FIRSAT VERDİ"

  Geçtiğimiz Ağustos ayında IŞİD saldırısına kendi imkanları ile direnen Türkmen Amirli kasabası örneğini hatırlatan Salihi’ye göre Irak güvenlik güçlerinin savaşmak için gerekli motivasyonu yok: “Karatepe beldesinin büyük bir çoğunluğu Türkmen. Çevre köylerde Sünni ve Şii Arap köyler var. Şu anda köyler düştü. Ne peşmerge ne de merkeze bağlı güçler yeterli savunma yapabiliyor. Bu topraklara aidiyet hissiyle bağlı değiller. Oysa burada yaşayan Türkmenler evlerini ve ailelerini koruyor. Amirli’de gördük, çoğu daha önce eline silah almamış çiftçiler IŞİD’i bile şaşırtan bir direniş sergiledi.”

  "EN ÇOK ZARARI TÜRKMENLER GÖRDÜ"

  Haziran ayında IŞİD’in Musul’da başlayan ilerleyişinin, tamamen savunmasız oldukları için en çok Türkmenleri etkilediğini belirten Salihi, son Karatepe saldırısıyla yüzlerce insanın çevre illere kaçtığının altını çizdi: “Toplam nüfusu 20 bin kadar olan Karatepe’den şimdiye kadar yaklaşık 10 bin kişi kaçmış durumda. Daha önce Celevle bölgesindeki çatışmalar nedeniyle birçok Türkmen aile buraya sığınmıştı. Şimdi onlar da ikinci kez sığınmacı durumuna düştü. IŞİD kuşatması altındaki belde merkezinde hâlâ yüzlerce sivil bulunuyor. IŞİD saldırılarının başlamasından bu yana ülke genelindeki Türkmen mültecilerin sayısı ise 170 bin kişiyi buldu. Yerlerinde olan bu ailelerin ihtiyaçlarının karşılanması için herkesten önce, Irak Hükümeti adımlar atmalıdır.”

  Salihi, Alisaray köyüne giren IŞİD birliklerinin 13 Türkmeni esir aldığını ve akıbetlerinin belli olmadığı bilgisinin kendilerine ulaştığını da söyledi. Karatepe savunmasına destek olmak için bölgede az sayıda Irak askeri ve gönüllü birlikler de bulunuyor. Irak Hava Kuvvetleri de bölgedeki IŞİD unsurlarına yönelik hava saldırıları düzenliyor.


  Görüş Bildir