Dolar
6.8659
0.0685%
Euro
7.7659
0.0618%
Altın
1809.47
0.6054%
Borsa
117054.49
1.9562%
G. Altın
399.295
0.5884%
Bitcoin
63786.61
0.2236%
24ºC
İstanbul
Çok bulutlu 24 C

  Yıldız Holding Başkanı Ülker faiz kararını eleştirdi

  Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu'nun (PPK) faiz kararına ilişkin yorumlarda bulundu.
  • 30.01.2014 - 12:10
  Yıldız Holding Başkanı Ülker faiz kararını eleştirdi

  Yıldız Holding Başkanı Ülker faiz kararını eleştirdi #1

  Dergi ve ajansların editörleri ile sohbet toplantısı düzenleyen Murat Ülker, son dönemdeki ekonomik gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve kurdaki artışın herkesi etkilediği kadar kendilerini de etkilediğini belirtirek, sadece çarpanın farklı olduğunu söyledi. Sanayici olarak yüksek faizi sevmediğini aktaran Ülker, "Çünkü teşebbüsü öldürür, işi öldürür, o yüzden yüksek faiz taraftarı değilim" diye konuştu.

  ''ŞİMDİ HERKES BİR ŞEY SÖYLÜYOR''

  Stabilitenin bozulmayacağı ve işlerin düzgün gideceğine dair ümidinin olduğunu vurgulayan Ülker, şunları kaydetti: "Aklıselimin hakim olacağına inancım var. Çünkü neden? 'Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz' denir ya, şimdi herkes bir şey söylüyor 'seçimdir, şudur budur' diye. Ama geçen 10 senede ne oldu diye baktığım zaman, bundan sonra da aynı şeylerin oluyor olması lazım. O açıdan ben rahatım. Ben bunların hepsi akıllı diye bakıyorum. Benim prensibim odur. Karşındakini senden daha akıllı değerlendirirsen, daha rahat değerlendirirsin, daha rahat karar verirsin."

  ''YETERİ KADAR MAL GÖNDEREMEDİK''

  Ülker, yakın zamanda satın aldıkları DeMet's Candy'nin kalitesinden memnun kalırlarsa Godiva için de ürün üretmek istediklerini söyledi. ABD'de de Ülker markasını sattıklarını belirten Ülker, ancak buraya yeteri kadar mal gönderemedikleri ve orada bir ayakları olmadığı için çok başarılı olamadıklarını kaydetti. Godiva'daki lüks algısını yok etmek istemediklerini vurgulayan Ülker, DeMet's Candy'yi ABD'deki Godiva'nın satın aldığını, kendilerinin şirketi doğrudan satın almadıklarını dile getirdi. Şirketlerini birleştirerek sadeleştirdiklerini anlatan Ülker, 4 satış şirketi oluşturduklarını ifade etti.

  ''SATMASAK DAHA İYİ''

  BİM'deki yüzde 5 hisselerinin durduğunu anımsatan Ülker, bu hisseleri satıp satmayacaklarına ilişkin, "Hala değer kazanıyor, satmasak daha iyi sanki. Yani satınca parayı ne yapacağınız önemli. Türkiye'de bu alışılmış bir şey değil ama bizim her zaman birkaç milyarımız var. Dünyanın her yerinde portföy yatırımı olarak kullanıyoruz. Öbür türlü işimizin sigortası olmaz" şeklinde konuştu. Türkiye Finans'taki hisselerini satmak istediklerini, yabancı bir alıcı ile görüştüklerini bildiren Ülker, hisse satım planlarını önce mevcut ortaklarına ilettiklerini, onlar ilgilenmeyince başka bir alıcı ile görüştüklerini söyledi. Godiva'nın halka arzı konusunda da Ülker, "Godiva Türkiye'de halka açılmayacağına göre, ABD'de de halka açılmak için çok küçük" dedi.

  ''HENÜZ PARA VEREN OLMADI''

  Gözde'de sermaye artırdıklarını belirten Ülker, "Orada yabancı yatırımcı gibi bir şey yok. Çünkü işlerimizi finanse etmemiz lazım" ifadelerini kullandı. Murat Ülker, konsolidasyonun devam ettiğini ama 2013 yılında ciroyu daha önce yüzde 13-14 hedeflerken, yüzde 17-18 civarı büyüme ile kapattıklarını söyledi. Ülker, Fenerbahçe ve Galatasaray ile yaptıkları forma arkası anlaşmasının 2016 yılına kadar devam edeceğini kaydetti. Pendik'teki marina satışı ile ilgili de Koç ve başka gruplarla görüştüklerini aktaran Ülker, "Ama henüz para veren olmadı" dedi.

  DOSU MAYA'NIN SATIŞI

  Yıldız Holding Birleşme, Satın Alma ve Yatırımcı İlişkileri Genel Müdürü Nurtaç Ziyal ise 2010 yılında TMSF'den 106 milyon dolara aldıkları önceki adı Ak Maya, daha sonra Dosu Maya olan şirketin tamamını geçen cuma günü Lesaffre'ye satmak için bir satış sözleşmesi imzaladıklarını kaydetti. Söz konusu şirketin satış bedelinin 220 milyon dolar olduğu bilgisini veren Ziyal, Dosu Maya'nın 4 yıl içerisinde cirosunu yüzde 46, karını ise yüzde 56 büyüttüğünü dile getirdi. Yıldız Holding'in önceki yıllarda yaptığı birleşme ve satın almalara ilişkin de bilgi veren Ziyal, sözlerine şöyle devam etti:

  ''ALIMLARA STRATEJİK BAKIYORUZ''

  "2011 yılında 1 milyar 614 milyon 500 bin lira civarında şirket ve hisse alımı yapmışız. Aynı yıl 850 milyon 900 bin lira civarında hisse satışı gerçekleştirdik. 2012 yılında ise hisse satışlarımız 221 milyon 500 bin lira tutarında iken, hiç şirket alımı yapmamışız. 2013 yılına baktığımızda 709 milyon liralık şirket hissesi almışız, 1 milyar 47 milyon lira civarında şirket hissesi satmışız. DeMet's Candy'i de 2014 yılına koyunca, 456 milyon 500 bin lira civarında alım olurken; 512 milyon 900 bin lira civarında da hisse satışı gerçekleşti. Bu dönemde satış ya da alış miktarı hemen hemen aynı olurken, fiyat farkı kurdan kaynaklandı. 2014 yılı için rakamsal bir hedefimiz yok. Alımlara stratejik bakıyoruz. Türkiye'de ve yurt dışında hedeflerimize uygun olan, özellikle yurt dışında bisküvi, çikolata ve şeker alanında bütün coğrafyalarda fırsatları sürekli takip ediyoruz. Stratejik ve finansal kriterlerimiz var. Bunlara uygun olanları inceledikten sonra, yatırım komitemizin aldığı karar ve Murat Ülker'in de onayı ile bünyemize katmaya çalışıyoruz. Bunun yanı sıra bazen planlamadığımız fırsatlar da ortaya çıkıyor."

  Görüş Bildir