Petrol
76.82
0.39%
Euro
19.7408
0.27%
Dolar
18.6466
0.05%
Altın
1.075
0.36%
Borsa
4856
0.60%
Bitcoin
325.588
2.25%
12ºC
İstanbul
Hafif yağmur 12 C
  15 Temmuz gazisi: Ayaksız yaşanır, vatansız yaşanmaz

  15 Temmuz gazisi: Ayaksız yaşanır, vatansız yaşanmaz

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ayağının kesileceğini açıkladığı 15 Temmuz Gazisi Sabri Gündüz, yaşadıklarını ve duygularını anlattı.
  • İHA
  • 19.02.2018 - 23:46

  15 Temmuz hain darbe girişimi gecesi beşikteki bebeğini öperek, vatan savunması için hainlerin kapattığı 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ne giden Sabri Gündüz, hainlerin silahından çıkan kurşunla bacağından yaralanarak gazi olmuştu.

  Geçtiğimiz akşam da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gündüz’ü evinde ziyaret ederek bacağı hakkında bilgi almıştı. Bugün de AK Parti Ankara 6’ıncı İl Kongresinde konuşan Erdoğan, tüm müdahalelere rağmen Gazi Gündüz’ün bacağının kesileceğini açıkladı.

  Gazi Gündüz, Erdoğan’ın ziyareti ve bacağının son durumu ile ilgili İhlas Haber Ajansı'na konuştu.

  15 Temmuz gazisi: Ayaksız yaşanır, vatansız yaşanmaz

  15 Temmuz gazisi: Ayaksız yaşanır, vatansız yaşanmaz #1

  "DAKİKALARCA KURŞUN YAĞDIRDILAR"

  Gaziliğin kendisi için büyük onur olduğunu söyleyen 15 Temmuz Gazisi Sabri Gündüz, “Darbe girişimi haberini alır almaz 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ne koştum. Dakikalarca üzerimize kurşun yağdırdılar. Merminin yanımızdan geçerken ki sesini duyuyorduk. O esnada yara almadım. Hain askerlerin karşı şeritte bir vatandaşı vurduğunu görünce ona yardıma giderken beni de vurdular. Bacağımdan yaralandım. Ambulansla Şişli Etfal Hastanesi'ne götürdüler. Vurulunca benim atar damarım koptu. Aracın içerisinden çıkarken kemerimi çıkarmaya çalıştım. Çıkartamadım. Tampon yapmak için bir şey istedim. Bana bu bayrağı verdiler. Bu bayrakla çok sıkı bir turnike yaptım. Bu bayrak beni hayatta tutan bir şey oldu.” diye konuştu.

  15 Temmuz gazisi: Ayaksız yaşanır, vatansız yaşanmaz #2

  "5 AYDA 46 KEZ AMELİYAT OLDUM"

  Hastanede yapılan ilk ameliyatın çok iyi geçtiğini söyleyerek konuşmasına devam eden Gündüz, “Doktorum bir dakika geç gelsen seni kaybedecektik dedi. Daha sonra ayağım enfeksiyon kaptı. İki gün sonra kangren oluyordu ayağım. Kesmemek için müdahale ettiler. O yaralarda enfeksiyon kapınca benim süreç orada başladı. Toplamda 5 ay hastanede yattım. Bu 5 ayda 46 kez ameliyata girdim. Düzeltmek için çok çaba sarf ettiler ama ayağımda ciddi bir enfeksiyon oluştuğu için olmadı. En son ayağımda ciddi bir enfeksiyon oluştu. O enfeksiyon sonrasında doktorum artık buraya kadar dedi.” şeklinde konuştu.

  15 Temmuz gazisi: Ayaksız yaşanır, vatansız yaşanmaz #3

  "CUMHURBAŞKANIMIZ İLK BAKTIĞINDA UMUTLANMIŞTI"

  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisini ziyareti üzerine de konuşan Gazi Gündüz, şunları söyledi:

  "Cumhurbaşkanımız ayağıma ilk baktı. Biraz umutlanmış gibi oldu. Ben ayağımı gösterince üzüntüsünü gözünün içinden, yüzünden, bütün ifadelerinden algılayabiliyorsunuz. Allah razı olsun ameliyat konusunda bana çok dua etti. Bu süreçte en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız’dı. Geçen akşam saat 01.00’da beni aradı, 'Yeni duydum gazim' dedi. 'Çok üzüldüm' dedi. 'Ertesi gün Allah nasip ederse yanına geleceğim' dedi. Gece saat 23.00’da kapımı çaldı. İçeriye girdi. Oturduk. Öylesine güzel bir moral oldu ki, bu ülkeye verilen en büyük nimetlerden birisi böyle halkına düşkün, insanlarını seven bir cumhurbaşkanının olması."

  "AYAKSIZ YAŞANIR, VATANSIZ YAŞANMAZ"

  Bacağımın dermanı kesilmekse, rabbim de onun sabrını, güzelliğini veriyor ve o kadar içinize işliyor ki kendinize üzülemiyordunuz. Gazilik çok güzel bir şey. Ayağınızın gittiğine üzülemiyorsunuz. Sebebini bilmediğiniz bir mutluluk ve gurur oluşuyor. Ayaksız yaşanır ama vatansız yaşanmaz.

  Tabii kesilme süreci bittikten sonra 3 ile 6 ay arasında bir bekleme süresi oluyor. Vücudun kendisini toplayıp oradaki proteze hazırlanma süreci oluyor. O süreçten sonra bir protez ayak takılacağını biliyorum."


  Görüş Bildir