Euro
10.7467
0.69%
Dolar
9.2611
0.91%
Altın
526.09
-0.78%
Borsa
1.41
-0.16%
Bitcoin
559.566
-1.74%
17ºC
İstanbul
Hafif yağmur 17 C

  18 ayrı başkentte İdlib eylemi

  Biz Sevgiyiz Platformu, İdlib’de katledilen ve dünyanın görmezden geldiği insanların sesini tüm dünyaya duyuruyor.
  • Haber Merkezi
  • 15.06.2019 - 16:49
  18 ayrı başkentte İdlib eylemi

  Biz Sevgiyiz Platformu tarafından, İdlib’deki katliamlara dikkat çekmek amacıyla 18 farklı ülkede eşzamanlı olarak binlerce balon uçuruldu. Türkiye’deki adres, Ankara Sıhhiye Abdi İpekçi Parkı oldu.

  18 ayrı başkentte İdlib eylemi #1

  BOMBALARDAN KAÇAMIYOR VE SAKLANAMIYORLAR

  Balonların uçurulması öncesinde Biz Sevgiyiz Platformu aktivistlerinden Talha Keskin, basın açıklaması yaptı.

  18 ayrı başkentte İdlib eylemi #2

  Açıklamasında uluslararası kamuoyuna çağrıda bulunan Talha Keskin, şöyle konuştu: 

  “Şu anda binlerce insan Londra’da, Paris’te, Brüksel’de, Lahey’de, Berlin’de, Cenevre’de, Viyana’da, Washington’da, Ljublajana’da, Zagreb’de, Saraybosna’da, Podgorica’da, Priştine’de, Üsküp’te, Tiran’da, Atina’da, Ankara’da ve İdlib’de yerel ve uluslararası Sivil Toplum Kuruluşlarının öncülüğünde İdlib’de yaşayan insanlarla dayanışma için bir araya gelmiş durumda.

  18 ayrı başkentte İdlib eylemi #3

  BM Genel Sekreter Yardımcısı Ursula Mueller, geçtiğimiz haftalarda İdlib’le ilgili yaptığı bir konuşmada “Kuşatılmış ve saldırıya uğrayan milyonlarca kadın, çocuk ve erkek, modern tarihimizdeki en kötü trajedilerden birinin daha fazla yayılmasını durdurmak için uluslararası kamuoyunun desteğine muhtaç durumda” ifadesini kullanmıştır.
  İdlib’de her gün evler, hastaneler ve okullar bombalanıyor. Siviller, kuşatılmış bölgelerde mahsur kalmış durumda. Ne kaçabiliyorlar ne de bombalardan saklanabilecek bir yerleri var.

  18 ayrı başkentte İdlib eylemi #4

  3 AYRI TALEP

  Bugün, dünyanın dört bir yanındaki sıradan insanlar olarak İdlib ile dayanışma amacıyla 18 başkentte bir araya geldik ve uluslararası kamuoyuna üç mesajımız var:
  1-Suriye’nin İdlib şehrindeki acımasız savaş durdurulmalı, sivillerin, okulların ve hastanelerin kasıtlı olarak bombalanmasına son verilmelidir.
  2-Kimyasal silah ve tecavüzü, savaş silahı olarak kullanarak savaş suçu işleyen bütün sorumluların adalete hesap vereceği garanti edilmelidir.
  3-İdlib içindeki ve dışındaki sivillerin acılarını hafifletmek için insani yardımların sağlanmasının önündeki engeller kaldırılmalı, Suriye’nin barış, istikrar ve bütünlüğü güvence altına alınmalıdır.

  18 ayrı başkentte İdlib eylemi #5

  18 farklı ülkeden vicdanlı insanlar, 'Biz Sevgiyiz' kampanyamızın uluslararası sloganı olan #WeAreTheLove etiketiyle sosyal medya hesaplarından kampanyaya destek veriyorlar.

  Sizleri de İdlib’deki can kayıplarının önüne geçilmesini hedefleyen kampanyamıza destek vermeye ve sosyal medya hesaplarınızda paylaşımlar yaparak katkı vermeye davet ediyoruz."

  18 ayrı başkentte İdlib eylemi #6

  BALONLAR UÇURULDU

  Talha Keskin’in açıklamalarının ardından üzerinde Biz Sevgiyiz yazılı binlerce balon gökyüzüne bırakıldı.

  18 ayrı başkentte İdlib eylemi #7

  BİZ SEVGİYİZ PLATFORMU NEDİR?

  Biz Sevgiyiz Platformu, Suriye'de İdlib ilinde sürmekte olan katliam hakkında farkındalığı arttırmaya ve barış ortamı yaratmaya çalışan bir grup insan ve projeden oluşan tarafsız bir uluslararası kampanyadır.

  Kampanya, 2018 yılında saldırıların yoğunlaştığı İdlib’te; masum erkek, kadın ve çocuklara karşı yapılan acımasız saldırılar olurken ve Birleşmiş Milletler insanlık felaketi hakkında uyarı yaparken dünyanın farklı ülkelerinden genç aktivistlerin ve insanların bir araya gelerek; barış, sevgi ve umut mesajı vermek amacıyla başlatıldı.

  Türkiye’den İHH İnsani Yardım Vakfı’nın da desteklediği bu kampanya dünya liderlerini, yetkilileri ve politikalardan sorumlu bütün insanları düşmanlıkların bitirilmesine, bir insanlık koridoru açılmasına ve İdlib’teki çatışmaların sonlandırılmasına çağırıyor.

  Kampanya Cenevre Savaş sözleşmelerine aykırı olarak özellikle okullara ve hastanelere acımasızca yapılan saldırı ve bombalamalara dikkat çekmeyi amaçlıyor.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir