Petrol
114.24
0.09%
Euro
16.33
0.53%
Dolar
15.59
0.30%
Altın
918.75
0.00%
Borsa
2391
-1.18%
Bitcoin
477.645
-3.10%
14ºC
İstanbul
Açık 14 C

  Yunanistan'daki göçmenler taşınıyor

  Moria mülteci kampındaki 1.500 kaçak göçmenin bir kısmının, ana karadaki farklı kamplara taşındığı bildirildi.
  • AA
  • 07.11.2019 - 19:22
  Yunanistan'daki göçmenler taşınıyor

  Yunan makamları, 3 bin kişilik kamp ve etrafında kalan kaçak göçmen sayısının 11 bine ulaşmasının ardından özellikle hassas konumda olan kaçak göçmenlerin bir kısmını ana karaya taşıdı.

  Toplam 1.500 kaçak göçmen, gemi seferleriyle Selanik Limanı'na gönderilerek, ülkenin kuzeyindeki çeşitli kamplara sevk ediliyor.

  GÖÇMENLER ZOR ŞARTLARDA YAŞAM MÜCADELESİ VERİYOR

  Mutabakat kapsamında, Yunanistan'ın Ege adalarında tutulan yaklaşık 25 bin kişi, sivil toplum kuruluşlarınca elverişsiz ve insani olmadığı gerekçesiyle eleştirilen kamp koşullarında konaklıyor.

  Yunan basınındaki haberlerde, perşembe gecesi 540'ı aşkın kaçak göçmenin, 13 botla Midilli Adası'na geçtiği, bu sayının mutabakattan bu yana "bir günde Ada'da yaşanan en yüksek geçiş" olduğu iddia edilmişti.
  Öte yandan, ağustosta Ege adalarına yaklaşık 7 bin göçmenin geçiş yaptığı ifade edilmişti.

  Yunanistan'da adalardaki kaçak göçmenler ana karaya taşınıyor VİDEO

  AB'DEN TAAHHÜTLERİ YERİNE GETİRMESİ BEKLENİYOR

  Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Burak Özügergin'i Bakanlığa çağırarak, Türkiye-AB göçmen mutabakatını anımsatmış ve son dönemde göçmen sayısında yaşandığı iddia edilen artıştan dolayı memnuniyetsizliklerini dile getirmişti.

  Cumartesi günü toplanan Yunan Dışişleri ve Savunma Konseyi'nde (KYSEA), göçmen sorunuyla mücadele için, iltica ve iade süreçlerini hızlandırma ve sınırları daha sıkı korumaya yönelik kararlar alınmıştı.
  Diplomatik kaynaklara göre, Türkiye, göçmen mutabakatına bağlılığını devam ettirirken, AB'den aynı bağlılığı gösterip mutabakat kapsamında verilen taahhütleri yerine getirmesini bekliyor.

  Türkiye'nin üzerindeki göçmen akını baskısının, Yunanistan'a yansıdığı belirtilen artışın kat kat üzerinde olduğu ifade ediliyor. Türkiye'nin Yunanistan ile iş birliğine önem verildiği ve AB ile bölgedeki sorunlar hakkında stratejik dayanışma oluşturulmasının temenni edildiği kaydediliyor.

  EGE'DE GEÇİŞİ ENGELLENEN GÖÇMEN SAYISINDA 6 KAT ARTIŞ

  Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı verilerine göre, sadece ağustos ayında 8 bin 422 kaçak göçmenin Ege Denizi'nden geçişi engellendi. Geçen yılın aynı ayında ise bu sayı 1.484 olarak gerçekleşmişti.

  Ayrıca, haziran ve temmuz aylarında geçişi engellenen kaçak göçmen sayısında önemli oranda artış gerçekleşti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir