Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
361.423
-0.40%
23ºC
İstanbul
Çok bulutlu 23 C

  Pamukkale turist akınına uğradı

  Denizli İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Korkmaz, Pamukkale Örenyeri’nin, bu yıl ilk 8 aylık verilere göre ören yerleri arasında en fazla ziyaret edilen yer olduğunu söyledi.
  • 16.10.2014 - 12:10
  Pamukkale turist akınına uğradı

  Pamukkale turist akınına uğradı #1

  İşletmesi yıl başında TÜRSAB’a verilen Pamukkale Örenyeri 78 ören yeri arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre en fazla ziyaret edilen ören yeri oldu.

  EFES'İ GERİDE BIRAKTI

  Denizli İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Korkmaz, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açıkladığı rakamlara göre yılın ilk 8 ayında örenyerleri arasında Efes’i bile geride bıraktığını belirtti. Korkmaz, Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesindeki 313 müze ve ören yerinden 125’inin ücretsiz olduğunu, 110 müze ve 78 ören yerinin ücretli olarak ziyaret edilebildiğini belirterek, "Bakanlığımızın geçen ay açıkladığı yılın sekiz aylık verilerine göre Pamukkale en fazla ziyaret edilen ören yeri oldu.

  Pamukkale turist akınına uğradı #2

  ZİYARETÇİ SAYISI 8 AYDA 1 MİLYONU AŞTI

  Sekiz aylık dönemde 1 milyon 201 bin kişi Pamukkale’yi gezdi. Bakanlığın sekiz aylık verilerine göre bu ziyaretlerden 22 milyon 599 bin 375 lira gelir sağlandı. Gelir sıralamasında da örenyerleri arasında Pamukkale Ören yeri ilk sırada. Pamukkale’nin ziyaretçi sayısı geçen yıla göre yüzde 9.6 arttı. Eylül ayı sonu itibariyle Pamukkale’yi ziyaret eden kişi sayısı 1 milyon 542 bin kişiye ulaştı" dedi.

  İçerisinde Hierapolis antik kentinin de bulunduğu Pamukkale’nin UNESCO’nun Dünya Miras Listesi’nde yer aldığını, Türkiye’nin önemli turizm destinasyonlarından biri olduğunu belirten Korkmaz, ziyaretçi sayısının artmasında tanıtım çalışmalarının önemli payı olduğunu vurguladı. Korkmaz, "Pamukkale’ye 20’den fazla ülkeden ziyaretçi geliyor. En fazla ilgi gösterenler ise Rusya, Almanya, İngiltere, Çin ve Güney Koreli turistler. Pamukkale ve Denizli’ye turistler inanç turizmi, termal sağlık turizmi ve kültür turizmi için geliyor. Bakanlık, Valilik ve Müdürlük olarak yurtdışı fuarlarda yaptığımız tanıtma çalışmaları ziyaretçi sayısının artmasında önemli bir rol oynadı" diye konuştu.

  Pamukkale turist akınına uğradı #3

  GELİR SIRALAMASINDA İLK 3'TE

  Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bu yılın sekiz aylık verilerine göre müzeler arasında en fazla ziyaret edilen Topkapı Sarayı ve Ayasofya Müzesi. Pamukkale Ören yerini, Efes Örenyeri izliyor. Gelir sıralamasında ise birinciliği Ayasofya Müzesi, ikinciliği Topkapı Müzesi, üçüncülüğü Pamukkale Örenyeri, dördüncülüğü Efes Örenyeri alıyor.

  Pamukkale turist akınına uğradı #4

   

  Pamukkale turist akınına uğradı #5


  Görüş Bildir