Euro
10.1402
0.81%
Dolar
8.6468
1.42%
Altın
487.98
1.55%
Borsa
1.419
0.1%
Bitcoin
410.651
1.25%
21ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 21 C

  ABD'nin eski Şam Büyükelçisi: YPG ile PKK'nın aynı örgüt

  ABD'nin Şam büyükelçiliğini yapmış olan Robert Ford, "ABD'nin Suriye'den geri çekilmesinin, Suriyeli Kürtlere bir ihanet olduğunu düşünmüyorum." dedi.
  • Haber Merkezi
  • 18.01.2019 - 00:29
  • Güncelleme : 18.01.2019 - 00:29
  ABD'nin eski Şam Büyükelçisi: YPG ile PKK'nın aynı örgüt

  Washington merkezli düşünce kuruluşu Woodrow Wilson Center (WWC) tarafından düzenlenen, "ABD'nin Suriye'den Çekilmesi Doğru mu, Yanlış mı?" başlıklı telekonferansa, eski ABD'nin Suriye Büyükelçisi Ford'un yanı sıra Dış İlişkiler Konseyi kıdemli uzmanı Philip Gordon, Atlantik Konseyi kıdemli uzmanı Faisal Itani, Washington Post Beyrut Büro Şefi Liz Sly ve WWC Orta Doğu Direktörü Aaron David Miller katıldı.

  ABD nin eski Şam Büyükelçisi: YPG ile PKK nın aynı örgüt #1

  "ABD'NİN PKK İLE KURDUĞU İLİŞKİ GEÇİCİ TAKTİKSEL"

  ABD'nin, Suriye'de terör örgütü YPG/PKK unsurlarıyla kurduğu ilişkiyi "geçici ve taktiksel" kelimeleriyle tanımlayan Ford, YPG/PKK'nın DEAŞ ile mücadelesindeki ana motivasyonun ise örgütün kendi çıkarları olduğunu vurguladı.

  Ford, "Mevcut durumda ABD'nin Suriye'den geri çekilmesinin, Suriyeli Kürtlere bir ihanet olduğunu düşünmüyorum." diye konuştu.
  YPG'nin PKK ile bağlantısının açık olduğunu kaydeden Ford, ABD'nin Suriye'de YPG ile ilişkisinin DEAŞ ile mücadele bağlamında ortaya çıktığını savunarak, "ABD, YPG ile uzun vadeli bir ittifak kurmuyordu, oradaki askeri bir taktiksel ittifaktı." yorumunu yaptı.
  Bölgede Kürtlerle Araplar arasında birçok sorun olduğunu dile getiren Ford, YPG'nin varlığının sorunları azaltmadığını ve DEAŞ'ın bu durumdan faydalandığını ifade etti.
  Ford ayrıca, Münbiç ilçesinde meydana gelen bombalı saldırıyı gerçekleştiren kişinin, bölgede meskun bir kişi olduğunu iddia etti.

  ABD nin eski Şam Büyükelçisi: YPG ile PKK nın aynı örgüt #2

  "YPG İLE PKK AYNI"

  Washington Post Beyrut Büro Şefi Liz Sly de mevcut gidişatın istikametini öngörmenin kolay olmadığını belirterek, "YPG'nin, PKK'nın uzantısı olduğu açık. ABD, DEAŞ ile mücadelede esasen PKK olan YPG ile çalıştı ve bunun Türk-Amerikan ilişkilerine negatif etkileri oldu." ifadesini kullandı.

  Türkiye'nin bu konudaki endişelerinin uzunca bir süre dikkate alınmadığını kaydeden Sly, Münbiç'teki saldırıyla Türkiye arasında herhangi bir bağlantı olma ihtimalinin bulunmadığını, zira Türkiye ile ABD'nin müttefik olduğunu vurguladı.
  Atlantik Konseyi kıdemli uzmanı Faisal Itani ise İsrail'in, ABD'nin Suriye'deki varlığından memnun olduğunu vurgulayarak, Amerikan askerlerinin ayrılması durumunda ortaya çıkacak tabloda birçok bilinmeyenin de olacağına dikkati çekti.

  YPG'ye destek veren ABD'nin ülkedeki varlığının Ankara için bir rahatsızlık kaynağı olduğunu söyleyen Itani, bununla son dönemde Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerde gözle görülür bir iyileşme yaşandığını ifade etti.

  Günün önemli gelişmeleri VİDEO

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir