Euro
15.5362
0.18%
Dolar
13.7186
0.4%
Altın
786.38
0.93%
Borsa
1.91
1.61%
Bitcoin
732.404
-4.63%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C

  Antalya'da el arabasına motor taktı

  Antalya’da makine bölümü mezunu 21 yaşındaki Üzeyir Emen, ailesinin bahçe işlerinde yük taşırken yorulmaması için el arabasını motorlu hale getirdi.
  • İHA
  • 26.09.2020 - 11:32
  Antalya'da el arabasına motor taktı

  Antalya Döşemealtı ilçesinde yaşayan Üzeyir Emen, OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Makine bölümü okudu.

  Süleyman Demirel Üniversitesinde de Makine Teknolojisi bölümünü tercih eden Emen, okulu bitirdikten sonra ailesinin yanına döndü.

  AİLESİ İÇİN YAPTI

  Ailesinin el arabasıyla bahçedeki ağaçlara gübre ve toprak taşımada, yaylada ise dik yokuşlar nedeniyle su götürürken zorlandıklarını fark eden Emen, motorlu el arabası yaparak bu zorluğu gidermeye karar verdi.

  Yaklaşık 3 ay malzeme toplayan Üzeyir Emen, daha sonra motorlu el arabasını bir haftada yaparak ailesinin kullanımına sundu.

  Antalya da el arabasına motor taktı #1

  Emen, motorlu el arabasının arka bölümüne iki küçük tekerlek monte ederek kendisi de üzerinde ayakta yolculuk yapabiliyor. Motorlu el arabasıyla mahallede sokak aralarında gezen ve hatta akaryakıt istasyonuna benzin almaya giden Emen, ilgi odağı oldu.

  Antalya'da el arabasına motor taktı VİDEO

  "125 CC SCOOTER MOTORU MONTE ETTİM"

  Üzeyir Emen, lisede bitirme ödevinde arkadaşları ile 3 tekerli bir araç tasarladıklarını hatırlatarak, bu proje üzerinde evinde de çalışmaya devam ettiğini bildirdi.

  Süleyman Demirel Üniversitesi ön lisans makine bölümünden mezun olduktan sonra da çeşitli araçların yapım üzerine çalışmaya devam ettiğini belirten Emen, “Babamın bahçedeki zeytin ağaçlarına el arabası ile gübre ve toprak taşırken zorlandığını gördüm. Aynı şekilde yaylada da ağaçlara işlem yapılıyor. Oradaki bahçe de eğimli olduğu için yük taşımada zorlanıyorduk. Ben de el arabasına motor takmaya karar verdim. El arabasını otomatik vites 125 cc scooter motorunu monte ettim." dedi.

  Antalya da el arabasına motor taktı #2

  MALİYETİ 600 TL

  3 ayda malzemeleri topladığını dile getiren Emen, montajı ise 1 haftada tamamladığının altını çizdi. Arkadaki iki küçük tekerin el arabası ile motoru dengede tuttuğunu ve devrilmeyi engellediğini ifade eden Emen, “Tekerler sökülebilir. Denemeler yaptık gayet başarılı. Tarlada da denemeler yapacağız. Motorlu el arabasını 600 TL’ye malettim. İte ve kaldırma kuvvetiyle yaptığımız iş uzun zaman alıyordu. Bu araçla hızlıca işimizi bitireceğiz.” dedi.

  Antalya da el arabasına motor taktı #3

  Motorlu el arabasının kullanımının kolay olduğunu belirten Emen, deneyenlerin zorluk çekmediğini kaydetti. Emen, motorlu el arabasının şuan prototip olduğunu ilerleyen zamanlarda yan bölgelerine yükün devrilmesini engelleyici parça ve sürücü koltuğu takacağını söyledi.

  "DÖNÜP BAKIYORLAR"

  Motorlu el arabasının üzerinde kendisini görenlerin ilginç tepkiler verdiğini anlatan Üzeyir Emen, “İnsanlar go-kart ve ATV araçlarını biliyor. Motorlu el arabası ile yanlarından geçiyorum, bakıyorlar. Biraz sonra ’ben ne gördüm’ diye tekrar bakıyorlar. Olumlu tepkiler aldım.” dedi.

  Antalya da el arabasına motor taktı #4

  BENZİNLE ÇALIŞIYOR

  Üzeyir Emen, motorlu el arabasının şuan benzinle çalıştığını ama gazlıya çevireceğini söyledi. Emen, akaryakıt istasyonuna benzin almaya gittiğinde de görenlerin çok şaşırdığını belirtti.

  Antalya da el arabasına motor taktı #5

  Antalya da el arabasına motor taktı #6

  Antalya da el arabasına motor taktı #7

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir