Petrol
114.96
0.69%
Euro
17.3632
-1.12%
Dolar
16.1988
-0.92%
Altın
965.71
-0.71%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
472.935
-3.09%
25ºC
İstanbul
Güneşli 25 C

  Antalya'da takside tepe lambasına polis imdat özelliği

  Taksici, sürücüler için bir çalışma düzenleyerek tehlike anında acil durum çağrısını kolaylaştıracak bir çalışma başlattı.
  • İHA
  • 25.10.2019 - 12:33
  Antalya'da takside tepe lambasına polis imdat özelliği

  Antalya’da ticari taksici ve aynı zamanda girişimci olan Hakan Doğan, sürücülerinin tehlike anında yada acil durumlarda dışarıya yardım mesajı gönderebilmesini sağlayan uyarı sistemli taksi tepe lambası geliştirdi.

  ACİL YARDIM BUTONU KONULACAK

  Taksi içine görünmeyecek bir noktaya acil yardım butonu koyan Doğan, sürücünün bu butona basması halinde dijital ekrandan seri şekilde ’polis imdat’ uyarısı yapmasını sağladı.

  Antalya da takside tepe lambasına polis imdat özelliği #1

  TAKSİCİLER HEDEF OLARAK GÖRÜLÜYOR

  Son dönemlerde ticari taksi sürücülerine yönelik gasp olayının fazla olduğunu işaret eden Doğan, saldırganların taksicileri basit ve açık bir hedef olarak gördüğünü dile getirdi.

  Antalya da takside tepe lambasına polis imdat özelliği #2

  SÜRÜCÜ İLE MÜŞTERİ YALNIZ KALABİLİYOR

  Şüphelinin araca bindiği zaman sürücü ile yapayalnız kaldığını kaydeden Hakan Doğan, “Sürücünün kendini koruyacağı bir sistem yok, tamamen kaderiyle baş başa. Taksimetre alanıyla da ilgileniyorum, arkadaşlarıma yardımcı olmak için araştırma yaptım. Bir ihbar sistemi geliştirmek istedik. Bu tepe lambaları bizim ürünümüzdü. Taksi şoförü yolcudan şüphelense bile yapacağı bir şey yok. Müşterinin haberi olmadan sürücü yakınındaki butona basarak dışarıya yardım mesajı gönderiyor. Dışarıdan bunu farkeden kişi hemen polisi arıyor” dedi.

  Antalya da takside tepe lambasına polis imdat özelliği #3

  SİSTEM 2 AYDA TAMAMLANDI

  Sistemin 2 aylık bir çalışma sonucu ortaya çıktığını söyleyen Doğan, “Sürücünün butona basmasıyla aracın üzerindeki tepe lambasının taksi yazan bölümünde ’polis imdat’ yazılara geçmeye başlıyor. Kendi araçlarımızda denedik ve başarılı bir çalışma oldu.” diye konuştu.

  SÜRÜCÜLER MEMNUN

  Uyarı sistemini kullanmaya başlayan taksi sürücülerden Hüseyin Topal, özellikle gece çalışırken her zaman bir tedirginlik içinde olduklarını belirtti, “ Bir çok arkadaşımızın başına olumsuz olaylar geldi. Yolcu ile başbaşayken yardım isteyemiyoruz, telefon açamıyoruz. Yanlış bir hareketimizde yaralanabiliriz. Bu uyarı sistemini çok faydalı buluyorum. Can güvenliğinin parayla değeri biçilmez. Yolda giderken ışık ‘polis imdat ‘diye bağırıyor” dedi.

  Antalya da takside tepe lambasına polis imdat özelliği #4

  YAYGIN OLARAK KULLANILMASINI TALEP ETTİ

  Uyarı sisteminin kanuna uygun olduğunu ve kullanmakta herhangi bir sıkıntının olmadığını belirten Hakan Doğan, yeni sistemin UKOME ile görüşüp kentte yaygın olarak kullanılmasını beklediklerini belirti.

  Bu taksiyi gören hemen polisi arayacak

   

     İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir