Euro
10.3223
0.04%
Dolar
8.8166
-0.01%
Altın
496.04
-0.03%
Borsa
1.392
0.51%
Bitcoin
380.527
-0.44%
17ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 17 C

  Acil yardım çağrısının yükseldiği Arsal’a Türkiye’den yardım

  İHH İnsani Yardım Vakfı, Lübnan’da Suriyeli mültecilerin yaşadığı Arsal Kampı’ndan gelen acil yardım çağrısı üzerine, Türkiye’den bölgeye ulaşan ilk ekip olarak yardım çalışmalarına başladı.
  • Haber Merkezi
  • 25.01.2019 - 10:57
  Acil yardım çağrısının yükseldiği Arsal’a Türkiye’den yardım

  Lübnan'daki mülteciler için kış mevsimi, çadırlarının kış şartlarına dayanıksız olması ve sobaları için mazot bulamamalarından dolayı çetin geçiyor. Bölgede 100 bine yakın kişi yaşıyor. Çok sayıda mülteci kampının bulunduğu bölgede sağlıktan gıdaya, ulaşımdan eğitime kadar birçok konuda sorun yaşanıyor.

  Acil yardım çağrısının yükseldiği Arsal’a Türkiye’den yardım #1

  KAMPTAN ACİL YARDIM ÇAĞRISI YAPILMIŞTI

  Lübnan'ın kuzeydoğusundaki Arsal bölgesinde, Suriyeli mültecilerin barındığı kamplar, iki hafta önce yağan yoğun kar nedeniyle tamamen kar altında kalmıştı. Donarak ölümlerin yaşanabileceği bölgeden, yardım çağrıları yükselmişti. Ülkedeki mülteci kamplarında geçen senelerde de soğuklar yüzünden ölümler yaşanmıştı.

  Acil yardım çağrısının yükseldiği Arsal’a Türkiye’den yardım ViDEO

  Acil yardım çağrısının yükseldiği Arsal’a Türkiye’den yardım #2

  TÜRKİYE'DEN BÖLGEYE ULAŞAN İLK ACİL YARDIM EKİBİ

  Suriyeli mültecilerin yoğunlukta yaşadığı, 2 bin rakımıyla Lübnan’ın en yüksek bölgesi olan Arsal, yoğun kar yağışı ve şiddetli soğuk nedeniyle çok zor günler geçiriyor. Bölge, hem dağlık hem de taş ocaklarının yoğun olarak bulunduğu bir coğrafya. Bundan dolayı insanların yaşadığı alanlar genellikle taşlı bölgeler. Bölgeden yardım çağrılarının yükseldiği mülteci kampına yönelik, İHH İnsani Yardım Vakfı acil yardım çalışması başlattı.

  Acil yardım çağrısının yükseldiği Arsal’a Türkiye’den yardım #3

  Arsal Kampı’ndan gelen acil yardım çağrısı üzerine, Türkiye’den bölgeye ilk ulaşan ekipleri yardım çalışmalarına başladı. İlk etapta 500 gıda kolisi, bin 500 battaniye ve bin aile için 20 litrelik mazot dağıtımı gerçekleştirdi. Bölgede yağan kardan dolayı derme çatma bazı çadırlar çökmüş durumda. Geceleri sıcaklık bölgenin yüksek olmasından dolayı eksilere düşüyor. İnsanlar çadırlarda yokluk içerisinde hayatlarını sürdürmeye çalışıyor. Kamplardaki insanların tek geçim kaynağı ise gelen yardımlar.

  Acil yardım çağrısının yükseldiği Arsal’a Türkiye’den yardım #4

  TÜRKİYE'YE TEŞEKKÜR

  İHH Acil Yardım ekibinin Türkiye’den geldiğini öğrenen kamp sakinleri, ekiplere sarılarak ve alınlarından öperek, Türkiye halkına hem teşekkür etti hem de selamlarını gönderdi.

  Acil yardım çağrısının yükseldiği Arsal’a Türkiye’den yardım #5

  GIDA, BATTANİYE VE MAZOTA İHTİYAÇ VAR

  Aşırı soğuklarla birlikte meydana gelen fırtına nedeniyle, mültecilerin bazı çadırları zarar görmüş durumda. Bu sebeple, başta kampta yaşayan mülteciler ve bölge halkı acil kış yardımına ihtiyaç duyuyor. Bölgede acil olarak gıda, battaniye ve mazota ihtiyaç var.

  Acil yardım çağrısının yükseldiği Arsal’a Türkiye’den yardım #6

  YARDIM ULAŞTIRMAK İÇİN

  İHH’nın Arsal Acil Kış Yardımı Projesine destekte bulunmak isteyenler, vakfın hesap numaralarına “PROJE KODU 10589” açıklamasıyla dilediği miktarda yardım yapabilirler.

  Acil yardım çağrısının yükseldiği Arsal’a Türkiye’den yardım #7

  Acil yardım çağrısının yükseldiği Arsal’a Türkiye’den yardım #8

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir