Euro
10.148
0.6%
Dolar
8.3739
1.14%
Altın
494.6
1.12%
Borsa
1.441
-0.25%
Bitcoin
470.694
2.38%
19ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 19 C
  Aydın müftüsü alkol masasında duaya tepki gösterdi

  Aydın müftüsü alkol masasında duaya tepki gösterdi

  Aydın'da hafta sonları gerçekleştirilen deve güreşlerini izlemeye gelenlerin bir yandan alkol alıp diğer yandan dua etmeleri Aydın Müftüsü Ömer Kocaoğul'un tepkisini çekti.
  • 06.01.2015 - 10:05

  Aydın'da, CHP'li belediyenin hafta sonları gelenek haline getirdiği deve güreşlerinden basına yansıyan fotoğraf, ilginç bir çelişkiyi ortaya koydu. Güreşleri izlemeye gelenlerin, bir yandan alkol alıp diğer yandan dua etmeleri tepki çekti. Bu davranışın yanlış olduğunu belirten Diyanet görevlileri, organizasyonu yapan gerek sivil toplum örgütü gerekse belediyelerin bu konuda hassas davranmalarını istedi.

  Aydın müftüsü alkol masasında duaya tepki gösterdi #1

  "BU NE PERHİZ BU NE LAHANA TURŞUSU"

  Aydın Müftüsü Ömer Kocaoğul, Aydın'da her hafta sonu düzenlenen deve güreşlerinden develerin sağlığı ve güreşin selamet içinde yapılması için, alkol masasında yapılan duaların ciddi bir çelişki olduğunu belirterek, Diyanet'e bağlı görev yapan hiçbir imamın böyle bir ortamda dua etmediğini ve etmeyeceğini söyledi. Dinde yasak ve haram olan bir eylem ve davranışın dinle bağdaştırılmaya çalışılmasının çok üzücü olduğu ve alkol sofrasında yapılan bu eylemin de "Bu ne perhiz ne lahana turşusu" deyimiyle özdeşleştiği belirtildi.

  Aydın müftüsü alkol masasında duaya tepki gösterdi #2

  "ALKOL SOFRASINDA DUA ETKİNLİĞİ OLMAMALI"

  Aydın'da kış mevsiminde havalar müsait olduğu sürece her hafta yaşanan bu eylemin yapılmamasını isteyen Aydın Müftüsü Ömer Kocaoğul, "Meselenin neresinden ele alırsanız alın. Başta hayvanları dövüştürmek uygun değil, bunun yanında alkol almak zaten haram. Alkol sofrasında ve benzeri ortamlarda dua edilmesi de uygun değil. Müftülüğümüze bağlı çalışan hiçbir görevli böyle bir ortamda dua etmez ve edemez. Bir başkası ediyorsa ki bu da doğru değildir. Organizasyonu düzenleyenler de bilmelidir ki alkol sofrasında dua etkinliği olmamalıdır" diye konuştu.

  DİYANET, HOCANIN DUA ETTİRMESİNİ "GARİP" BULDU

  Diyanet görevlileri, bilinçli bir Müslümanın hele hele 'hocayım' diyen birinin alkol masasında alem yapan kişilerin önüne geçip böyle dua edip ettirmesini de çok ilginç ve garip bulduklarını ifade ettiler.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir