Dolar
6.7723
-0.5535%
Euro
7.5765
0.1043%
Altın
1738.35
-0.0753%
Borsa
108154.14
0.8278%
G. Altın
380.224
-0.1858%
Bitcoin
68455.37
4.5632%
19ºC
İstanbul
Çok bulutlu 19 C
  Başkan Erdoğan'dan bedelli askerlik değerlendirmesi

  Başkan Erdoğan'dan bedelli askerlik değerlendirmesi

  Bosna'nın NATO'ya katılımını ele aldıklarını söyleyen Erdoğan, Türkiye'deki gündemlerden bedelli askerliğe değindi. Başkan, "Belki Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile çıkarmayı da deneyebiliriz." dedi.
  • Haber Merkezi
  • 14.07.2018 - 00:14

  Başkan Erdoğan'dan bedelli askerlik değerlendirmesi

  Başkan Recep Tayyip Erdoğan, NATO Liderler Zirvesi dönüşü, Ensonhaber Medya Grubu Başkanı Serkan Kalemciler'in de aralarında bulunduğu gazetecilerin sorularını yanıtladı. Fransa, İtalya ve Almanya'nın liderleriyle yaptığı görüşmelerin bölgesel ve ikili ilişkiler açısından olumlu geçtiğini belirtti.

  "İTALYA İLE İLİŞKİMİZ ARTACAK"

  İtalya Başbakanı Conte ile yaptığı görüşmenin verimli geçtiğini belirten Erdoğan, iki ülke arasındaki ticaretin 20 milyar dolara ulaştığını vurguladı. İtalya ile ikili ilişkilerin ve ticaretin artacağını belirten Erdoğan, savunma sanayii konusuna da değindi.

  Hem ikili hem de bölgesel konuları görüştük. İtalya Başbakanı Conte ile kapsamlı ve güzel bir görüşme yaptık. Öyle zannediyorum ki İtalya ile bu dönem çok daha hareketli ve verimli bir süreci yaşayacağız. 2017’de İtalya ile ikili ticaretimiz 20 milyar dolara ulaştı. Savunma sanayi alanında önemli ortaklıklarımız var. Fransa’nın da katımlıyla Eurosam üzerinden uzun vadeli projeler yapacağız. Suriye, Libya, terörle mücadele ve düzensiz göç konusunda İtalya ile birlikte çalışma ve yakın temasta olma kararı aldık. Gümrük birliğinin güncellenmesi konusunu da müzakere ettik.

  Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile uzun ve kapsamlı görüşmemiz oldu. Savunma sanayi alanındaki işbirliğimizi güçlendiriyoruz. Sinop'taki nükleer santrali, Japonya-Fransa-Türkiye olarak ortak inşa ediyoruz. Zaman kaybını telafi etmek, santralin bir an önce kurulmasını temin etmek için görüşmeleri artıracağız. Terörle mücadele konusunda Fransa’dan beklentimiz kararlı ve tutarlı olmasıdır. PYD ve YPG gibi örgütlerin korunmasının ve kollanmasının kabul edilemeyeceğini belirttik. İran nükleer programını, ABD’nin muhtemel yaptırım sürecini, Libya’daki gelişmeleri ve Bosna’nın NATO’ya katılımını ele aldık. Türk vatandaşlarının Schengen bölgesine seyahatlerinde vize muafiyeti sürecini de gündeme getirdik.

  Fransa’nın Hırvatistan ile finale kalmasını da konuştuk. Akşam İngiltere Hırvatistan maçının son dakikalarını Merkel, İngiltere Başbakanı May ve Edi Rama ile maçın son dakikalarını izledik.


  BEDELLİ ASKERLİK NE ZAMAN ÇIKACAK?

  Başkan Erdoğan gündemdeki sıcak konulardan biri olan bedelli askerlik sorusunu da cevapladı.

  Konuyla ilgili olarak Milli Savunma Bakanımız çalışmalarını yapacaklar hazırlıklarını yapacaklar. Bunu inşallah seçimden sonra ele alacağız demiştim. Nasılı, nedeni, her şeyiyle, MSB yapacak çalışmayı. Ne kadar kişiyi kapsayacak, hangi yaş grupları arasında olacak, ücret ne kadar olacak, tüm bu konular belirlenecek. Zannediyorum en kötü ihtimalle yeni yasama döneminde açıklamış oluruz. O zamana kadar da hazırlıklarımızı bitirmiş oluruz. Belki Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile çıkarmayı da deneyebiliriz. O zaman daha erkene çekmiş oluruz.

  Görüş Bildir