Petrol
110.38
-0.36%
Euro
17.2751
1.40%
Dolar
16.0845
1.00%
Altın
965.9
1.80%
Borsa
2375
-0.25%
Bitcoin
476.411
-1.23%
22ºC
İstanbul
Çok bulutlu 22 C

  Bursa'da işçiler patronu fabrikada rehin tuttu

  Bursa'da 7 ay önce kapanan bir fabrikanın işçileri, tazminatlarını alamadıkları gerekçesiyle eski patronları fabrika içinde rehin tuttu.
  • 09.09.2014 - 06:54
  Bursa'da işçiler patronu fabrikada rehin tuttu

  Bursa da işçiler patronu fabrikada rehin tuttu #1

  Edinilen bilgiye göre, merkez Nilüfer ilçesinde bulunan Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi'nde ki (DOSAB), bir fabrika 7 ay önce sahipleri tarafından kapatıldı. Yaklaşık 130 işçinin çalıştığı ve bir süre sonra satılan fabrika sahiplerinin işçilere tazminatlarını ödemediği iddia edildi. Bir süredir Türk-Metal Sendikası aracılığıyla iş yeri sahipleri ile görüşmelerini sürdüren çalışanlar, 7 aydır bir sonuç alamadı. Geçtiğimiz hafta bugünden için ödemelerinin yapılacağının sözünü alan işçiler, fabrika önüne geldi ancak 5 saat süren görüşmeler yine sonuçsuz kaldı.

  Bursa da işçiler patronu fabrikada rehin tuttu #2

  FABRİKANIN ÇIKIŞ NOKTALARINI TUTTULAR

  Bunun üzerine işçilerde, fabrikanın iki çıkış noktasını da tutarak haklarını alana kadar eski patronlarını dışarıya çıkarmama karar aldı. Yaklaşık 100 işçinin fabrika önünde bekleyişi sürerken, işçiler, haklarını alana kadar fabrika önünde duracaklarını ve patronlarının dışarı çıkmasını engelleyeceklerini söyledi. 'İşçiyiz, haklıyız, kazanacağız', 'Hakkımızı almadan buradan çıkış yok' şeklinde slogan atan işçiler, fabrika önünde ki bekleyişlerini sabaha kadar sürdürebileceklerini ifade ettiler.

  Bursa da işçiler patronu fabrikada rehin tuttu #3

  "PARAMIZI ALMADAN ÇIKMAYACAĞIZ"

  Türk-Metal Sen Osmangazi Şube Başkanı İsmail Cirit, işçiler adına yaptığı açıklamada, '7 Mart tarihinde burada çalışan arkadaşlarımızın iş hakları fesh oldu. 7 Mart tarihinden itibaren sürekli 'Önümüzde ki ay vereceğiz' diyerek bu zamana kadar getirdiler. 'Makineler satılıp, paralarınız verilecek denildi' ancak satılmasına rağmen ödenmedi. En son olarak ta fabrikanın satılıp, buradan gelen parayla işçi arkadaşlara paralarının ödeneceği söylendi. İçeride bulunan 3 ortak arkadaş bize taahhütte bulundu. Fakat 1 Ağustos tarihinde fabrikanın satılmasına rağmen bizim haberimiz bile olmadı. Başka insanlardan duymasak, bizi arayan olmadı. Geçen hafta buraya geldiğimizde bize '3 ortak bir araya gelelim, sizlerde gelin ödeme planı ile ilgili şekil çizelim' dediler. Fakat bugün 4-5 saatten beri görüşmelerimiz devam ediyor. Bir noktaya gelemedik. Biz de artık bu saatten sonra bu parayı almadan veya bize herhangi taahhütte bulunmadan buradan çıkmayacağız' dedi.

  Bursa da işçiler patronu fabrikada rehin tuttu #4

  "GEREKİRSE SABAHA KADAR BEKLEYECEĞİZ"

  İşçilerden Ali Kaya da, 26 yıldır aynı iş yerinde çalıştığını ve 100 bin liraya yakın tazminatını alamadığını belirterek, 'Fabrika kapandığından bu yana çalışmıyorum. Güçlükle geçiniyorum. Okullar açıldı, masraflar arttı. Biz buraya kanundan doğan hakkımız olanı almaya geldik. İşveren bırakın ödeme yapmayı, bize yazılı bir teminat bile vermedi. Hakkımızı almadan gitmeyeceğiz, gerekirse sabaha kadar bekleyeceğiz" diye konuştu.

  İşçilerin tazminat alacağının 1 milyon 900 bin lira civarında olduğu belirtildi. Ayrıca, fabrikadan çıkışlarına izin verilmediği için içeride bekleyen iş yeri sahipleri de, basın mensuplarının konuyla ilgili görüşme talebini geri çevirdi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir