Petrol
113.19
2.85%
Euro
17.8272
-2.47%
Dolar
16.8844
-2.70%
Altın
992.35
-2.31%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
360.169
1.86%
26ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 26 C
  CHP’li üyelerden tecavüz protestosu

  CHP’li üyelerden tecavüz protestosu

  İstanbul ve Zonguldak’ta CHP Gençlik ve Kadın Kolları üyeleri, kadına yönelik şiddete karşı kefenli eylem yaptı.
  • 30.01.2016 - 10:06

  Çanakkale CHP İl Kadın Kolları Başkanlığı, 5 gün önce İstanbul Bağdat Caddesi’nde gece 03.00 sıralarında tecavüze uğrayan 19 yaşındaki üniversite öğrencisi E.F.B ile ilgili sosyal medyada yapılan, "O saatte orada ne işi varmış?" yorumlarını protesto etti. Eyleme gelen kadınlar kefen giyip şiddete ve tecavüzlere tepki gösterdi.

  "KADINA ŞİDDETE HAYIR"

  Çanakkale’de CHP Kadın Kolları Başkanlığı tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda ’Kadına Şiddete Hayır’ eylemi gerçekleştirildi.

  CHP’li üyelerden tecavüz protestosu #1

  BEYAZ KEFEN GİYDİ

  Eyleme katılan kadınlar tecavüz ve şiddet sonucu hayatını kaybeden kadınlar için beyaz kefen giydi. Çocuk gelinlere dikkat çekmek için küçük bir kız çocuğuna gelinlik giydirilmesi dikkat çekti.

  CHP’li üyelerden tecavüz protestosu VİDEO

  CHP’li üyelerden tecavüz protestosu #2

  "İNADINA MİNİ ETEK GİYECEĞİM"

  'Tecavüz edene iyi hal indirimi uygulayıp kadın onuruna tecavüz edemezsin’, ’Yolda yürürken sakız çiğnediğim için tecavüze uğradım. Özür dilerim’, ’Kahkaha attığım için tecavüze uğradım’, ’İnadına mini etek giyeceğim’, ’Tecavüze uğradım, kot pantolonu giydiğim için. Özür dilerim’ ve ’Sığınma evinde izimi bulan kocam tarafından katledildim’ yazılı döviz ve pankartlar taşıyan kadınlar adına konuşma yapan CHP Çanakkale İl Kadın Kolları Başkanı Nurcan Bingöl, tecavüzün bir insanlık ayıbı ve suçu olduğunu söyledi.

  CHP’li üyelerden tecavüz protestosu #3

  "TECAVÜZCÜYÜ HAKLI ÇIKARMA GAYRETİDİR"

  Bingöl, "Ortada bir tecavüz, bir suçlu var. Bir de hayatının baharında üniversite öğrencisi taptaze bir genç kız. Bir öğrenci sabaha karşı saat 3’te nereden geliyor, nereye gidiyor diye sorgulamalar yapmak, tecavüzcüyü haklı çıkarma gayretidir. Türkiye kadına şiddette dünyada ilk sıralarda yer alırken, kadın güvenliği ve kadın ile erkek eşitliğinde en alt sıralardadır. Tecavüz davalarında uygulanan takım elbise, kravat indirimi, pişman oldum bir daha yapmam indirimleri kaldırılmalıdır. Örf, hukukun önüne geçmemelidir. Bir an önce caydırıcı yasal önlemler alınmalıdır" dedi. Eylemin ardından grup sessiz bir şekilde dağıldı.

  CHP’li üyelerden tecavüz protestosu #4


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir