Petrol
81.27
-2.91%
Euro
19.2987
-0.56%
Dolar
18.622
-0.06%
Altın
1.048
-0.34%
Borsa
4874
0.00%
Bitcoin
308.840
-2.05%
9ºC
İstanbul
Çok bulutlu 9 C
  Dağlıca'da teröristlere nefes yok

  Dağlıca'da teröristlere nefes yok

  Hakkari'nin Dağlıca bölgesinde kurulan 7 üs bölgesiyle teröristlere geçit verilmiyor. Son teknoloji teçhizatla güvenliğin sağlandığı bölgede artık güven ve huzur hakim.
  • DHA
  • 07.02.2018 - 18:40

  Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye'nin Afrin kentindeki PKK/PYD/DEAŞ'lı teröristlere karşı yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı tüm hızıyla devam ederken, Şemdinli ile Çukurca arasında kalan Irak sınırındaki Dağlıca'da da eller tetikte gece gündüz vatan nöbeti tutuluyor.

  KARTAL YUVALARINDA SON TEKNOLOJİ ÜSLER

  Yapılan son düzenlemelerden sonra, sarp kayalıklardan derin vadilerden oluşan Dağlıca bölgesi artık daha güvenli.

  6 Eylül 2015'te PKK'lı teröristlerin hain saldırısı sonucu aralarında Dağlıca 6. Hudut Tabur Komutanı Yarbay İlker Çelikcan'ın da bulunduğu 16 askerin şehit olmasının ardından bölgede yoğun bir çalışma başlatıldı.

  Dağlıca da teröristlere nefes yok #1

  Dağlar adeta törpülenip, yollar yapılmış ve yükseklikleri 2 bin 600 rakımı bulan kartal yuvası noktalara teknolojinin tüm imkanları kullanılarak üs bölgeleri kuruldu.

  Dağlıca'da teröristlere nefes yok VİDEO

  MEHMETÇİK TERÖRİSTLERE KORKU SALIYOR

  Birkaç yıl öncesine kadar doğal şartların el verdiği ölçülerde barınma alanları oluşturararak teröristlerle mücadele eden Mehmetçikler artık hem barındıkları alanlarla, hem de kullandıkları son teknolojik silahlarla teröristlerin korkulu rüyası oldular.

  Dağlıca da teröristlere nefes yok #2

  BÖLGEDE HUZUR HAKİM

  ASELSAN tarafından geliştirilen modüler üs bölgeleri, Mehmetçik'e her türlü konforu sağlıyor. Dağlıca 6. Hudut Tabur Komutanlığı, çevresinde bulanan 7 üs bölgesi kalekol ve modüler üs bölgesi olarak dizayn edilmiş. Doğan Haber Ajansı ekibi de bu üs bölgelerinden biri olan Şikeftegeliği Üs Bölgesi'ni görüntüledi.

  TERÖRİSTLER SIZAMIYOR

  Irak'a sadece 2 kilometre mesafede bulunan Şikeftegeliği üs bölgesinde bulunan Hudut Kartalları, 24 saat gözetleme yapıyor. En ufak hareketlilik ise değerlendirilip, ateş altına alınıyor. Gelebilecek saldırılara karşı da modüler gelişmiş üs bölgeleri tam bir koruma sağlıyor.

  Dağlıca da teröristlere nefes yok #3

  SON TEKNOLOJİ KULLANILIYOR

  ASELSAN tarafından geliştirilen bu sistemde 4'lü koruma sistemi bulunuyor. Terörist sızmalarını sensörlü teller engelliyor. Saldırıyı ise ilk etapta yüksekliği 4 metreyi bulan çelik bariyer karşılıyor. Ardından da her türlü roketli saldırıyı önleyecek olan özel beton sistemi, aynı sistemle ikinci beton bariyer, son olarak da zırhlı konteyner karşılıyor.

  Dağlıca da teröristlere nefes yok #4

  MEHMETÇİK DUA BEKLİYOR

  Kendisini güvende hisseden Mehmetçik için modüler gelişmiş üs bölgelerinde her türlü konfor da düşünülmüş. Yemekhane, çamaşırhane, berber, revir, yatakhane ve askerin kullandığı kantin bile zırhlı bir sisteme sahip. Konfor ise görev yapan Mehmetçiklere ev rahatlığı veriyor. Aşçılar tarafından yapılan sıcak yemek yiyebildiklerini ve sıcak yataklarında uyuyabildiklerini anlatan Mehmetçikler, tek beklentilerinin dua olduğunu belirtiyor.

  Dağlıca da teröristlere nefes yok #5

  GEÇMİŞİN SIKINTILARI AŞILDI

  Yükseklikleri 2 bin 600 metreyi aşan kartal yuvası noktalara kurulan üs bölgeleri ve Türkiye'nin en büyük Taburu olan Dağlıca 6. Hudut Tabur Komutanlığı'nda geçmişin tüm sıkıntıları aşılmış. Bugüne kadar 68 şehit veren taburun koridorlarına bu kahraman şehitlerin fotoğrafları asılmış, geçmişin izleri ise o günlerden kalma fotoğraflarla anlatılıyor.

  Dağlıca da teröristlere nefes yok #6

  Gece gündüz el tetikte nöbet tutan Hudut Kartalları, en küçük istihbaratı ve görüntüyü de artık değerlendirebiliyor. Harekat merkezine yansıyan bilgiyle asker teyekkuza geçiyor. Araziye çıkan askerler yol kontrolleri yapıp bölgenin güvenliğini sağlıyor.

  DAĞLICA'DAN AFRİN'E SELAM

  Irak sınırının sıfır noktasında görev yapan Mehmetçikler, teröre göz açtırmayıp, 24 saat hudut nöbeti beklerken, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye'nin Afrin kentindeki PKK/PYD/DEAŞ'lı teröristlere karşı yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı'nı da unutmadılar. Afrin'de kahramanca savaşan askerlere moral vermesi için obüs mermisine 'Dağlıca'dan Zeytin Dalı Kahramanlarına Sevgilerle' yazıp, teröristlerin geçiş güzergahına ateşlendi.

  Dağlıca da teröristlere nefes yok #7

  Dağlıca da teröristlere nefes yok #8

  Dağlıca da teröristlere nefes yok #9

  Dağlıca da teröristlere nefes yok #10


  Görüş Bildir