Euro
10.4288
1.16%
Dolar
8.8674
1.2%
Altın
499.22
1.7%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
378.746
-2.64%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 22 C
  Dağlıca'daki terör saldırısına 7 ülkeden kınama

  Dağlıca'daki terör saldırısına 7 ülkeden kınama

  Fransa, Arnavutluk, Karadağ, Sırbistan, Bosna Hersek, Makedonya ve Pakistan, PKK'nın Dağlıca'da yaptığı hain saldırıyı kınadı.
  • AA
  • 07.09.2015 - 20:37

  Dağlıca daki terör saldırısına 7 ülkeden kınama #1

  Terör örgütü PKK, Hakkari'nin Yüksekova ilçesinin Dağlıca bölgesinde  16 askerin şehit olmasına neden olan hain bir saldırı gerçekleştirdi.

  Saldırı sonrası 7 ülke, yaptığı açıklamalarıyla saldırıyı kınayarak Türkiye'nin yanında olduklarını dile getirdi. En dikkat çeken açıklama kardeş ülke Bosna Hersek'ten geldi. Terör örgütü PKK'nın yaptıklarının son dönemde ekonomik bir güç haline gelen Türkiye'yi istikrarsızlaştırmaya yönelik olduğu ifade edildi.

  İşte o 7 ülkeden yapılan açıklamalar:

  BOSNA HERSEK

  Bosna Hersek'teki Dostluk Köprüleri Derneği Başkanı Yasmin İmamoviç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dağlıca'daki saldırıdan duyduğu üzüntüyü dile getirerek, şehit askerlerin yakınlarına ve Türk halkına başsağlığı diledi. Terörle mücadelede Türk devletinin ve halkının yanında olduklarını vurgulayan İmamoviç, terör örgütü PKK'nın yaptıklarının son dönemde ekonomik bir güç haline gelen Türkiye'yi istikrarsızlaştırma, Türk ve Kürt halkları arasında dostluk bağları kurulmasını engellemek amacı taşıdığını kaydetti. İmamoviç, Dağlıca'daki saldırıyı kınadıklarını belirterek, Türk devletinin ve halkının teröre galip geleceğine inandıklarını ifade etti.

  FRANSA

  Fransa Dışişleri Bakanlığı, Fransa'nın, Hakkari'nin Yüksekova ilçesinin Dağlıca bölgesinde PKK tarafından düzenlenen terör saldırısını kınayan bir açıklama yayımladı. Açıklamada, hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dilenirken terörle mücadelede Fransa'nın Türkiye'nin yanında olduğu aktarıldı.

  MAKEDONYA

  Makedonya Devlet Bakanı Furkan Çako, Dağlıca'daki terör saldırısını "şiddetle kınadığını" ifade etti. Çako, yayınladığı basın açıklamasında, Makedonya Türklerinin "anavatan" olarak gördüğü Türkiye'de meydana gelen terör olaylarını üzülerek takip ettiğini belirterek, "Hakkari'nin Yüksekova ilçesinin Dağlıca bölgesinde meydana gelen menfur saldırıyı derin bir şiddetle kınadığımızı bildirmek isteriz" ifadesini kullandı.

  ARNAVUTLUK

  Arnavutluk Meclis Başkan Yardımcısı Shpetim İdrizi ise Dağlıca'daki terör saldırısını kınadıklarını belirterek, saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine ve Türk milletine başsağlığı diledi. İdrizi, yayınladığı taziye mesajında, Türk milletine karşı yapılan tüm saldırıları şiddetle kınadıklarını kaydederek, "Bu vesileyle, Arnavut halkının Türk milletinin yanında olduğunu bir kez daha ifade etmek istiyorum" ifadesini kullandı.

  KARADAĞ BOŞNAK MECLİS BAŞKAN YARDIMCISI

  Karadağ Meclis Başkanı Yardımcısı Sulyo Mustafiç, Dağlıca'daki terör saldırısının Türkiye'yi güçsüzleştirmek için yapılmış bir terör eylemi olduğunu belirterek, "Türkiye'nin bu tarz saldırılara karşı gösterdiği güçlü tutumu devam ettireceğine inanıyorum" dedi. Mustafiç, terör saldırısını kınadığını ifade ederek, "Başta şehit yakınları olmak üzere, tüm Türk milletine başsağlığı diliyorum" diye konuştu. Dağlıca'daki saldırının Türkiye'nin istikrarsızlığını hedefleyen güçler tarafından yapıldığını vurgulayan Mustafiç, "Dün gece yaşananlar, Türkiye'yi güçsüzleştirmek için yapılmış bir terör eylemidir. Türkiye'nin bu tarz saldırılara karşı gösterdiği güçlü tutumu devam ettireceğine inanıyorum" şeklinde konuştu.

  SIRBİSTAN MÜFTÜSÜ

  Sırbistan Müftüsü Muhammed Yusufspahiç de Dağlıca'daki terör saldırısını kınadı. Türkiye'nin "barış içinde kalkınan bir ülke" olduğunu kaydeden Yusufspahiç, "Şimdi biri bu kalkınmayı engellemek istiyor" ifadesini kullandı. Yusufspahiç, Allah'tan Türkiye'ye, Türkiye'deki tüm insanlara yardım etmesini dilediklerini belirterek, "Doğru yoldan çıkanların yeniden doğru yolu bulması için Allah'a dua ediyorum" dedi.

  PAKİSTAN

  Pakistan'ın Ankara Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, Pakistan'ın Hakkari'nin Dağlıca bölgesinde gerçekleşen terör saldırısını şiddetle kınadığı belirtilerek, "Pakistan, terörün her şeklini ve tezahürünü kınadığının altını bir kez daha çizmektedir. Duygu ve dualarımızla yakınlarını kaybetmiş ailelerin yanındayız" denildi. Açıklamada ayrıca, Pakistan'ın güçlü desteği ve Türk milletinin terörizmin kaynağını yok edeceğine duyulan inanç ifade edildi.

  TÜRK PARTİSİNDEN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A TAZİYE MESAJI

  Öte yandan, Makedonya'daki Türk siyasi partilerinden Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH) tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a gönderilen taziye mesajında, Dağlıca'da meydana gelen saldırı nedeniyle derin üzüntü duyulduğu ve terör saldırılarının lanetlendiği kaydedildi.

  TMBH'nin mesajında, "Anavatımız Türkiye Cumhuriyeti gibi cennet vatana kast edenler ve cehennem görüntüsü vermek isteyenlerin emellerine hiçbir zaman ulaşamayacaklarından eminiz" denildi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir