Petrol
83.91
-1.68%
Euro
19.4066
-0.04%
Dolar
18.6336
0.02%
Altın
1.051
-0.01%
Borsa
4874
0.33%
Bitcoin
315.056
-0.27%
8ºC
İstanbul
Bulutlu 8 C
  Diyarbakır'da HDP'li belediyeye kızan şoförler eylemde

  Diyarbakır'da HDP'li belediyeye kızan şoförler eylemde

  Diyarbakır'da belediye bünyesinde çalışan 500 otobüs şoförü, istedikleri zammı alamayınca yolcuları ücretsiz taşımaya başladı.
  • DHA
  • 23.06.2016 - 14:48

  Diyarbakır kent merkezi ve ilçeler arasında belediyeye ait toplu taşama araçlarına binenler alışılmadık bir eylemle karşılaştı.

  "SİZDEN PARA İSTEMİYORUZ"

  Belediye otobüslerine binip Diyarkartı olmayan yolcular şoförlere uzattıkları yol paralarının alınmadığını görünce nedenini sordu. Şoförler, "Sizden para istemiyoruz, geçin oturun" dedi. Şoförlerin neden para almadığı ve yaptıkları eylemin nedeni daha sonra ortaya çıktı.

  Diyarbakır da HDP li belediyeye kızan şoförler eylemde #1

  HALK MAĞDUR OLMASIN DİYE..

  Belediye bünyesinde çalışan yaklaşık 500 şoförün, belediye ile aralarındaki sıkıntıların aşılmaması nedeniyle böyle bir eylemi gerçekleştirdikleri ortaya çıktı. Toplu taşımada çalışan şoförlerin kontak kapatma eylemi gerçekleştirmeyi düşündüğü ancak Ramazan nedeniyle halkın mağdur olmaması için bundan vazgeçerek ücretsiz taşımı gibi bir eyleme gerçekleştirdikleri ifade edildi.

  Diyarbakır da HDP li belediyeye kızan şoförler eylemde #2

  ASGARİ ÜCRET ZAMMI VERİLMEDİ

  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışan şoförlerin, asgari ücret üzerinden ödenen ücretlerine asgari ücrete zam yapılmasına rağmen bunun aylıklarına yansımaması, sosyal hakları, kesilen trafik cezaları gibi sıkıntılar yaşadıkları öğrenildi.

  Şoförlerin bağlı bulundukları Genel-İş sendikasının da Belediye ile görüşmelerinin sürdürdüğü ve sorunu çözmek için görüşmelerin devam ettiği kaydedildi. Şoförlerin ücretsiz taşıma eylemlerinin ne kadar süreceğine dair bilgi verilmedi.

  "ÜCRET ALMAYANLAR İÇİN TUTANAK HAZIRLAYACAĞIZ"

  Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Necati Pirinçioğlu ise, bugün eylem yapan şoförlerin sorun ve istemleri ile ilgili sendikaları ile bir kez daha görüşeceklerini söyledi. Pirinçioğlu, şöyle konuştu: "Sendika ile görüşme halindeydik. Bugün bir kez daha görüşeceğiz. Taleplerin çoğu sözleşmede mevcuttur. Bu yıl ile ilgili hiçbir talep ve sıkıntıları yok. Sonraki 2 yıl asgari ücrete gelip gelmeyeceği belli olmayan zam talepleri ve kaygıları vardır. Araçlarda kameralar var, bu görüntüler ile kimin ücret almadığını tespit edip tutanak tutacağız."


  Görüş Bildir