Euro
15.3389
0.14%
Dolar
13.5429
0.10%
Altın
789.6250
0.02%
Borsa
1,979.83
-5.08%
Bitcoin
577.450
0.25%
2ºC
İstanbul
Bulutlu 2 C
  HDP'li vekil hastane açılışının neden geciktiğini sordu

  HDP'li vekil hastane açılışının neden geciktiğini sordu

  HDP Batman Milletvekili Saadet Becerikli, Beşiri ilçesinde hizmete açılması geciken 15 yataklı devlet hastanesi için TBMM'ye önerge verdi.
  • AA
  • 30.08.2015 - 14:37

  Terör örgütü PKK'nın Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde hastanelere ve ambulanslara uzun namlulu silahlarla saldırmasını, sağlık çalışanlarını kaçırmasını ve halkın sağlık hizmeti almasını engellemesini görmezden gelen HDP'li milletvekillerinden Saadet Becerikli, Batman'ın Beşiri ilçesinde yaşanan aksaklıklar nedeniyle henüz hizmete açılamayan 15 yataklı devlet hastanesini gündeme getirdi.

  HDP li vekil hastane açılışının neden geciktiğini sordu #1

  AÇILIŞ NEDEN GECİKTİ

  Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun yanıtlaması istemiyle hazırladığı 8 maddelik önergeyi TBMM'ye sunan Becerikli, "Yapımı tamamlanmış Beşiri Devlet Hastanesi açılacak mıdır, Açılmayacaksa gerekçesi nedir" diye sordu.

  Becerikli yaklaşık 30 bin nüfuslu Beşiri'de sağlık hizmetlerinin sağlık ocağı üzerinden karşılanmasının yeterli olmadığını öne sürerek, "Yapılmasında herhangi bir sakınca olmayan söz konusu hastanenin açılması için ne beklenmektedir" sorusunu yöneltti.

  NÜFUSU 30 BİNİN ÜZERİNDE OLAN İLÇE..

  Önergesinde, terör örgütünün hastanelere, ambulanslara yönelik saldırılarından bahsetmeyen Becerikli şunları kaydetti: "Gerekçe Sağlık Bakanlığına ait Hastanelerin Yatırım Esaslarının Tespitine Dair Yönergesi ise nüfusu 30 binin üzerinde olan bir ilçede hastane açılıp açılmamasını belirlenmesinde en yakın hastaneye olan sadece mesafenin kriter olarak alınması ne kadar doğrudur ? Bir ihtiyaç veya felaket durumunda mesafe yakın olmasına rağmen nüfus yoğunluğundan dolayı Batman merkezindeki hastaneler hizmet için yeterli olacak mıdır?"

  PKK'NIN SAĞLIK KURUMLARINI HEDEF ALAN SALDIRILARI

  Terör örgütü PKK'nın 7 Haziran genel seçiminin ardından bölgede gerginliği ve şiddeti tırmandırdığı, güvenlik güçlerine pusu kurduğu, vatandaşlara tıbbi müdahale yapılan hastanelere, sağlık merkezlerine ve ambulanslara saldırdığı, sağlık çalışanlarını kaçırdığı biliniyor.

  SAĞLIK HİZMETİ VERİLMESİNİ ENGELLEDİLER

  Teröristler, son bir ayda, Silvan'da vatandaşlara sağlık hizmeti verilmesini engellemiş, söz konusu sağlık merkezini kendi üyeleri için ilk yardım merkezi haline getirmişti.

  HDP li vekil hastane açılışının neden geciktiğini sordu #2

  AMBULANSI YAĞMALADILAR

  Örgüt, geçen hafta, ilçede asılsız ihbar yaparak çağırdıkları bir ambulanstaki ilaçları yağmalamış, halkın sağlık hizmeti almasını engellediği sağlık merkezinin elektriğini keserek, 12 bin lira değerindeki aşıların bozulmasına sebep olmuştu.

  HDP li vekil hastane açılışının neden geciktiğini sordu #3

  AMBULANSLARI UZUN NAMLULARLA TARADILAR

  Sağlık merkezindeki 5 dizüstü, 2 masaüstü bilgisayar ile 3 monitörü çalmıştı. Ayrıca, bölücü terör örgütü mensupları, 27 Temmuz'da Nusaybin Devlet Hastanesi bahçesindeki 3 ambulans ile Cizre Devlet Hastanesi binasını uzun namlulu silahlarla taramıştı.

  HDP li vekil hastane açılışının neden geciktiğini sordu #4

  3 SAĞLIK ÇALIŞANLARINI KAÇIRDILAR

  HDP, bölgede sağlık merkezlerine yönelik terör saldırılarının yanı sıra Erzurum'da 3 sağlık çalışanının kaçırılmasına da sessiz kalmıştı.

  HDP li vekil hastane açılışının neden geciktiğini sordu #5

  (Geçtiğimiz günlerde de 7 yaşındaki hasta çocuğun hastaneye götürülmesi için ihbarda bulunulmuş ancak araç PKK'lıların saldırısına uğramıştı.)


  Görüş Bildir