Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
472.594
-2.86%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C
  Kimyasal bomba yalanı fotoğraflarla çürütüldü

  Kimyasal bomba yalanı fotoğraflarla çürütüldü

  Terör örgütünün sahte fotoğraflarla, Barış Pınarı Harekatı aleyhine "kimyasal silah, fosfor bombası kullanıyor" yalanı, madde madde anlatılarak boşa çıkarıldı.
  • İHA
  • 19.10.2019 - 17:33

  Türkiye'nin Suriye sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek, bölgeye barış ve huzur getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekatı aleyhine sosyal medyada yürütülen karalama girişimlerinde, YPG/PKK terör örgütü yandaşları, "kimyasal silah ve fosfor bombası" gibi yasaklı silahlar kullanıldığı yalanını atmıştı.

  Terör örgütünün yalanı, uzman kişiler tarafından görüntüler üzerinden yapılan analizlerle bir kez daha boşa çıkarıldı.

  Kimyasal bomba yalanı fotoğraflarla çürütüldü VİDEO

  MADDE MADDE ANLATILDI

  Görüntüleri inceleyen uzmanların yaptığı değerlendirmelere göre, şu sonuçlara ulaşıldı:

  1- Üzeri yanık bir çocuk, beyaz fosfor bombasına maruz kaldığı iddiasıyla hastane de önce görüntü çekip, olayı anlatan kişiye poz veriyor. Daha sonra görüntüyü çeken kişi çocuğa “ağla” diyerek komut veriyor ve çocuk ağlamaya başlıyor.

  Kimyasal bomba yalanı fotoğraflarla çürütüldü #1

  2- Beyaz Fosfor Bombası'na maruz kalan kişide bombanın etkileri nasıl olur?

  - Beyaz Fosfor, diğer kimyasallar kadar yakıcı değil, esasında solunum yollarına etki eden bir kimyasaldır. Öncelikle gözlerde sulantı, yanma ve kör olma gibi etki gösterir. Solunum yollarında boğulma, akciğerde hırıltı, göğüste ağır, bulantı ve kusma, akciğerde ödem, oksijen yetersizliği ve kalp durması.

  -Olası bir kimyasal saldırıda çocuğun ayakta bile duramaması gerekiyor. Eğer şiddetli bir Beyaz Fosfor Bombası'na maruz kalmış olunursa ancak o zaman ciltte tahriş, kızarıklık, yanık ve kabarma olabilir.

  - Videoda çocuk nefes alabiliyor, gözlerde hiçbir sıkıntı yok. Vücudu yanık ama yüzünde ve başında hiçbir şey yok.

  - Çocuğa müdahale eden sağlık çalışanları da eldiven ve maske takmaya gerek duymamış. Çocuğa da ilk anda solunum maskesi takılması gerekirken o da yok.

  SAĞLIK ÇALIŞANLARI DA OYUNCULARDAN İBARET

  Kimyasal bomba konusunda uzman kişiler ve doktorların tespitine göre, görseldeki çocuğun vücudu kimyasal değil, ısı yoluyla yanmış olabilir. Yüzünde hiçbir hasar olmaması, nefes alarak ağlayabilmesi, ayakta durabilmesi, sözde doktor/hemşirelerin eldivensiz ve maskesiz çalışması ve yine çocuğun solunum yollarını kurtarmak için oksijen maskesi vermemeleri bu olayın tamamen kurguya dayalı büyük bir yalan olduğunu ortaya koyuyor.

  Kimyasal bomba yalanı fotoğraflarla çürütüldü #2

  Kimyasal bomba yalanı fotoğraflarla çürütüldü #3

  Kimyasal bomba yalanı fotoğraflarla çürütüldü #4


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir