Euro
15.2943
0.51%
Dolar
13.5357
0.34%
Altın
779.25
0.63%
Borsa
1.981
0%
Bitcoin
705.749
-1.92%
12ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 12 C

  Kızıl geyik avlayan MHP'li eski başkan kendini savundu

  Antalya'nın Alanya ilçesinde, kapatılan beldenin eski belediye başkanı MHP'li Mehmet Kula'nın, Kütahya'da avladığı kızıl geyiğin fotoğrafını paylaşması tepki topladı.
  • DHA
  • 16.11.2020 - 16:45
  • Güncelleme : 16.11.2020 - 18:07
  Kızıl geyik avlayan MHP'li eski başkan kendini savundu

  Tarım ve Orman Bakanlığı, kızıl geyik acente kotalarının avlattırılmasına ilişkin 14 bin ile 30 bin lira arasında bedellerle ihale açtı.

  Bu ihaleye katılarak Kütahya ve Eskişehir arasındaki Türkmen Dağı eteklerindeki kızıl geyik avına çıkan Alanya'nın kapatılan Güzelbağ belde belediyesinin eski başkanı MHP'li Mehmet Kula, avladığı kızıl geyiğin fotoğrafını sosyal medyadan paylaştı.

  "KOTAYI İCRA ETTİK"

  Kula, fotoğrafın altına da “2020-2021 Av turizmi kapsamında adıma verilen kızıl geyik kotasını Kütahya Türkmenbaba Yaban Hayatı geliştirme sahasında icra ettik. Avlanma süresi içerisinde yanımda olan Milli Parklar görevlisi Kamil Bayır Bey'e, bize rehberlik eden Rasim Altıntaş’a, yol arkadaşım Hüseyin Güven Bey'e yakın ilgi ve alakaları için teşekkür ediyorum. Devlete bir kuruş borcu olmayan bütün avcı dostlarıma rastgele diyorum.” diye yazdı.

  Ancak fotoğraf, tartışmaya neden oldu. Mehmet Kula'nın avladığı hayvanın nesli tükenmekte olan bir tür olduğunu belirten birçok sosyal medya kullanıcısı bu duruma tepki gösterdi.

  Kızıl geyik avlayan MHP li eski başkan kendini savundu #1

  "YANLIŞ BİR ŞEY YAPMIŞ OLSAM ZATEN MÜDAHALE EDİLİRDİ"

  Tepkilerin ardından konuşan Mehmet Kula, yaptığı işin yasal olduğunu söyledi.

  Mehmet Kula, yasal olarak avlandığını ifade ederek, şöyle konuştu: "Devletin izin verdiği miktarda ücretini ödemek koşuluyla yasal bir avlanma yaptık. Zaten avlandığımız hayvan yaşlı, devletin izin verdiği hayvanlar da onlar. Onların avlanmasıyla genç hayvanların önünü açmak için yaşlıların avlanılmasına izin veriliyor. Ben devlet adamıyım, yanlış, yasal olmayan bir şeyi asla yapmam. Devletin polisi, jandarması var, yanlış bir şey yapmış olsam zaten müdahale edilirdi. Benim gibi avlanma yapan avcıların ödediği parayı, devlet hayvanlara yem su gibi ödemelerde kullanıyor. Tepki verenlerin amacı üzüm yemek değil, bağcı dövmek. Dünyada bu avlanma şekli av hayvanının olduğu bütün ülkelerde var. Unutmasınlar; giydikleri ayakkabı hayvan derisi, giydikleri kürkler hayvan derisi, kasaptan aldıkları et hayvanlardan elde ediliyor. Avcılar toplumun en düzgün insanlarıdır. Bir lira devletin herhangi bir kurumuna borcun olsa ne ruhsat ne de belge alabilirsin. Fincancı katırları ürktüğüne göre yanlış yolda değiliz."

  Kızıl geyik avlayan MHP li eski başkan kendini savundu #2

  "ELDE EDİLEN GELİR HAYVANLARA HARCANIYOR"

  Bakanlığın açtığı ihalelerde elde edilen paraların yine hayvanlar için harcandığını ifade eden Lütfiye köyünün muhtarı Rasim Altıntaş ise “Türkmen Dağı'nda yaklaşık 500 kızıl geyik var. Açılan ihalelerden elde edilen paralar, bakanlık tarafından tamamı yine bu hayvanlara yonca ve yem için harcanıyor. Sadece geyikler değil, bölgelerdeki tavşan, kızıl geyik, yaban domuzu gibi bütün hayvanlara yem dağıtılıyor. Kış şartları başladıktan itibaren çalışıyoruz. Ormanın görevlilerinin ulaşamadığı yerlere traktörlerimiz ile ulaşıyoruz. Türkmen Dağı'nın Türkmen Baba mevkii olan 1.800 rakımda kızıl geyiklerin bol olduğu bir mevkii, biz de doğaya yem bırakıyoruz.” şeklinde konuştu.

  Kızıl geyik avlayan MHP li eski başkan kendini savundu #3

  Kızıl geyik avlayan MHP li eski başkan kendini savundu #4

  Kızıl geyik avlayan MHP li eski başkan kendini savundu #5

  Kızıl geyik avlayan MHP li eski başkan kendini savundu #6

  Kızıl geyik avlayan MHP li eski başkan kendini savundu #7

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir