Petrol
82.99
-2.40%
Euro
17.7666
-0.43%
Dolar
18.4627
0.26%
Altın
963.64
-0.98%
Borsa
326
-0.65%
Bitcoin
356.852
0.85%
23ºC
İstanbul
Güneşli 23 C
  Nihat Hatipoğlu: Allah kötülüğü neden yarattı

  Nihat Hatipoğlu: Allah kötülüğü neden yarattı

  İlahiyatçı Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, bugunkü yazısında kötülüğün neden yaratıldığını anlattı.
  • 03.10.2014 - 08:09

  Nihat Hatipoğlu: Allah kötülüğü neden yarattı #1

  Sabah Gazetesi'nde yazan Hatipoğlu, ateistlerin sıkça sarıldığı bir soru olan "Allah-u Teala'nın (C.C.) şerri, yani kötülüğü neden yarattığını" açıkladı.

  İşte Hatipoğlu'nun bugünkü Cuma yazısı..

  ALLAH ŞERRİ (KÖTÜLÜĞÜ) NEDEN YARATTI?

  Yüce Allah her şeyin yaratıcısıdır. Şer olanı da, hayır olanı da o yarattı. Ama şerri yaratmak, şerre razı olmak anlamına gelmez. Aslında şerre vesile olan şeye şer vasfını kazandıran da insandır. Mesela 'ateş' Allah tarafından yaratılmıştır. Ateşin kendisi şer değil. Ateşi birini yakmak için kullanan, ateşe şer vasfını kazandırmıştır. Halbuki ateş normal bir insanın elinde ısınmak için, yemek pişirmek için kullanılır. Yani bizatihi şer değil şerre vesile olabiliyor. Ateşin bir arabayı yaktığını gördüğümüzde, "ateş arabayı yaktı. Bundan dolayı ateş kullanmayalım" diyemeyiz.

  ŞEYTAN, MÜMİN İÇİN CENNETE GÖTÜREN BİR VASITADIR

  Şeytanın yaratılması da şerre vesile kılınan ateşin kullanımı gibidir. Şeytan bir mümin için cennete götüren bir vasıtadır. Mümin kişi şeytanı hissettikçe dine daha sarılır. Şer olanı yani, şeytanı kendisi için hayra çevirir. Ama kötü olan bir insan şeytanın imtihan için olduğunu unutur ve şerrine ortak eder. Böylece eşyaya, varlığa şer veya hayır elbisesi giydiren insandır.

  Hatipoğlu: Kurban Kesmek Şiddete Eğilimi Güçlendirir mi İZLE

  ALLAH, İMTİHAN GEREĞİ ŞERRE MÜSADE EDECEK

  Sadece şu soru sorulabilir: Bir kişi şerre yönelse ve insana zarar vermek istese, Allah dilerse engel olabilirdi. Doğrudur. Yalnız Allah güç, kudret, kuvvet ve yaratıcılığını kimseyle paylaşmaz. Kâinatı da imtihan için yaratmış. İmtihanın gereği olarak şerre müsaade edecek ve yaratacaktır. Şerri istemez, ama kul şerri arzu edip tercihini yaptığında da kulun isteğine göre yaratır. Bu da varlığın, dünyada olmanın yani imtihanın bir sonucudur.

  Allah hayrı da yaratır ama hayırdan razıdır. Eşyayı hayır yolda kullanmayı emreder.

  Nihat Hatipoğlu'nun bugünkü yazısı için tıklayın


  Görüş Bildir