Petrol
84.38
1.83%
Euro
17.6957
0.03%
Dolar
18.4377
-0.06%
Altın
966.16
0.33%
Borsa
3266
0.17%
Bitcoin
354.620
-0.27%
22ºC
İstanbul
Yağmur 22 C

  Papa Franciscus Diyanet'te

  Papa Franciscus, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'i makamında ziyaret etti.
  • 28.11.2014 - 17:38
  Papa Franciscus Diyanet'te

  papa

  Vatikan Devlet Başkanı ve Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Franciscus, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın davetlisi olarak Türkiye geldi.

  Papa'nın Ankara’da ziyaretinin ilk durağı Anıtkabir oldu. Atatürk Müzesi’ni de gezen, daha sonra Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na geçerek, buranın ilk konuğu oldu.

  MEHMET GÖRMEZ KARŞILADI

  Erdoğan’la görüşmesinin ardından Diyanet’e gelen Papa, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’i makamında ziyaret etti. Görmez, Papa Francesco’yu kapıda karşıladı. İkili, kısa süreli görüşmelerinin ardından basın toplantısı yaptı.

  PAPA FRANSCİSCUS TÜRKİYE'DE

  Papa Franciscus Diyanet te #2

  Mehmet Görmez'in açıklamadan satır başları şöyle;

  Dünyadaki tüm Müslüman kardeşlerinin hizmetinde olan diyanet işleri başkanlığımıza hoş geldiniz. Bu coğrafya dün olduğu gibi bugün de farklı dinlere dillere mezheplere anlayışlara ev sahipliği yaparak insani değerlerin egemen olduğu herkesin barış içinde yaşadığı medeniyeti temsil eder. Bu medeniyet herkesin aklını dinini mezhebini mukaddes kabul eder. Hiç kimsenin dilinden ırkından mezhebinden ve düşüncesinden dolayı hak mahrumiyetleri yaşamasını asla kabul etmez. Bütün ilahi dinlerin mensuplarını hiçbir ayrıma bırakmadan yaşatan ülkemizde, farklılıkların ötekileştirilmek istendiği bugünün dünyasında, Katolik dünyasının liderini Diyanet’te ağırlamanın önem taşımaktadır.

  "İNSAN İNSANIN KURDU DEĞİL YURDUDUR"

  Rabbimizi unutarak onu yok sayanlar kadar onu kah konuşulması gereken yerde susanlar zulme ortak olmuşlardır. Dünyamızı kendi ellerimizle felaketin eşiğine getirdik. Doğal kaynaklarımız ihtiras sahibi insanlar yüzünden yok olmaktadır. Müslüman coğrafyalar da herkes büyük acılar yaşamaktadır. Müslüman coğrafyalarda birikimler yok ediliyor. İnsan insana muhtaçtır ve insan insana muhtaçtır. İnsan insanın kurdu değil yurdudur.

  "MESCİD-İ AKSA'YA YÖNELİK TECAVÜZ İNSANLIK ADINA ACIDIR"

  Müslümanlar olarak kıyımları şiddetle reddediyoruz. Mescid-i Aksa'ya yönelik tecavüz insanlık adına acıdır. Masum insanlar, İslam düşmanı haline getirilmek isteniyor. İnsanca yaşamak isteyerek yada bir dilim ekmek için insanlar yurtlarını terk etmektedir. Sonuca varılamadan cesetleri bulunmaktadır.

  Papa Franciscus Diyanet te #3

  "DİNİ FANATİZMLERE KARŞI ORTAK ÇALIŞMALIYIZ"

  Bu konularda dini kurumlara görevler düşmektedir. Dini kurumların görevi barışı sağlamakta olmalıdır. Dini yapıların erdemliği sağlayan çalışmaları olmalıdır. Her türlü dini fanatizme karşı ortak çalışmalıyız.

  DÜNYAYI KENDİ ELİMİZLE FELAKETİN EŞİĞİNE GETİRDİK

  O kutlu elçileriyle merhamet müjdesi indirdi. Karanlığın karşısında aydınlığı bahşetti. Bizi iman ve samimiyete, iffet ve adalete davet etti. Bu davet tüm insanlaraydı. Fakat biz insanlar, bu ilahi davetin kıymetini hakkıyla takdir edemedik. Tabiatın dengesini bozduk. Nihayet dünyayı kendi ellerimizle felaketlerin eşiğine getirdik. Açıkça ifade edelim ki bu hepimizin ortak vebalidir. Hangi dine mensup olursa olsun her vicdan sahibi insanın sürüklendiği bunalım karşısında, ağır yük altında kalmıştır. Rabbimizi unutarak konuşanlar kadar, onun adına konuşanlar, tanrı edasına bürünenler, konuşulması gereken yerde susanlar hep birlikte bu cürme ortak olmuşlardır.

  İNSAN İNSANA MUHTAÇTIR VE EMANETTİR

  Suriye’de Irak'ta Arakan’da Orta Afrika’da Somali’de Müslüman toplumların tüm birikimleri hunharca yok ediliyor. Özellikle Müslüman coğrafyalarda şiddet sarmalı insanlığı ayaklar altına almakta, başka dinden olsun herkes büyük acılar yaşamaktadır. Şunu açıklıkla ifade etmek isterim ki, bir barış çağrısı olan İslam’ın mesajına aykırı yola saparak şiddet saçanlar, adları ne olursa olsun Allah’a isyan halindedirler. İnsan insana muhtaçtır ve emanettir. İnsan insanın kurdu değil yurdudur. Bu emanete sahip çıkmamak kabul edilemez bir aşırılıktır. Müslümanlar olarak böylesi bir kıyımı şiddetle reddediyoruz.

  BÜTÜN KARDEŞLERİMİZ İZAN VE VİCDAN SAHİBİDİRLER

  Dünyanın geleceği için hayra yoramayacağımız bir başka husus ise, küresel medyanın yeni bir ırkçılık çeşidi olan Müslüman karşıtı söylemlerle dehşet senaryoları yaymasıdır. Bu yolla sadece İslam aşağılanmıyor, yeryüzünde yaşayan insanların aklı selimine haksız ediliyor. Anti semitizm tarihin sayfalarını nasıl utanç olarak kirlettiyse, Müslüman karşıtlığı da kirli sayfalar eklemekten başka netice vermeyecektir. İnanmak istiyoruz ki, bütün insan kardeşlerimiz, izan ve vicdan sahibidirler. Akıllarını aşağılamaya kalkan senaryolara aldanmayacaklardır.

  Papa Franciscus Diyanet te #4

  DİN İNSANA HAYAT VERİR

  Bu kadim coğrafya, inanç din ve millet ayırmaksızın tüm insanlar için güven yurduydu. Hukuk ve adalet birikimine, medeniyetine burada hep sahip çıkıldı. Mescitleri olduğu kadar kiliseleri de dokunulmaz saydı. Her gün bu yolculuğa çıkanlar menzillere varamadan cesetleri Akdeniz kıyılarına vurmaktadır. Bütün bu konularda dini kurumlara büyük görevler düşmektedir. Sorumlulukları sadece ölenlerin cenaze törenlerini icra etmek olmamalıdır. Din insana hayat verir, insanı ölüme terk etmeyi değil huzurla yaşamayı murad eder. Dini kurumlar da her konuda bir çaba içinde olmalıdır. Tüm dini yapıların erdemliliği esas alan bir çalışma içinde olması hayati derecede önem arz etmektedir.

  KÜDUS BİR ÇATIŞMA ALANI DEĞİL

  İnsanlık adına uyuşturucudan alkolizme açlıktan sokak çocuklarına nefretten çatışmaya çevre sorunlarından dünyanın ekolojik dengesinin bozulmasında ortak çalışma yapması elzemdir. Birbirini ötekileştirme çabaları arasında, birlikte yaşama ahlakı konusunda bir arayış içinde olmaları gerektirir. Kudüs, bir çatışma alanı değil dün olduğu gibi bugün de birlikte yaşama hukukunun kriterlerinin oluşmasına ilham veren mukaddes bir merkez olmalıdır. Bugün peygamberlerin getirdiği kutlu mesajlarına her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Bugün yeryüzünün tüm sakinleri, mazlumları, göçmenleri Hazreti Musa’nın şu sözünü duymak istiyor "Yabancıya baskı yapmayacaksınız. Yabancılığın ne olduğunu bilirsiniz. Çünkü siz de Mısır'da yabancıydınız

  HZ. İSA'NIN ADALETİNİ DUYMAK İSTİYOR

  İşte, benim seçtiğim kulum, canımın hoşnut olduğu sevgili kulum. Ruhumu O'nun üzerine koyacağım, O da adaleti uluslara ilan edecek. Çekişip bağırmayacak, yollarda kimse O'nun sesini duymayacak. Ezilmiş kamışı kırmayacak, tüten fitili söndürmeyecek, ve sonunda adaleti zafere ulaştıracak.

  YOLUNUZU ALLAH'IN KİTABIYLA BULMAYA ÇALIŞIN

  Bugün bütün dünya Hazreti Muhammed’in şu sözünü hatırlıyor, "Ey iman edenler Allah için adaleti tesis edin ve siz öncülük edin. Bir topluluğa karşı duyduğunuz kin, sizi adaletten saptırmasın, adil davranın, bu Allah'a karşı sorumluluk bilinci duymaya en yakın olan davranıştır. Ve yolunuzu Allah'ın kitabıyla bulmaya çalışın. Şüphesiz Allah yapmakta olduklarınızdan haberi olandır."

  Papa Franciscus Diyanet te #5

  Papa'nın konuşmalarından satır başları;

  Papaların görevi gereği, farklı ülkelere gittiğinde diğer dinlerin temsilcilerini de ziyaret ederler. Diyalog kurmak olmayınca bir Papa’nın ziyareti gerçekleşmemiş olur, bende seleflerim gibi bunu amaçlıyorum. Bu yüzden 2006'da bu aynı yerde gerçekleştirdiği buluşmayı da hatırlatmaktan memnuniyet duyuyorum.

  ÇATIŞMALARDAN DOLAYI HERKES ACI ÇEKİYOR

  Ortadoğu'daki durum Suriye ve Irak'ta çok trajiktir. Çatışmalardan dolayı herkes acı çekmekte insani durumda dehşet vermektedir. Bebekler, anneler, yaşlılar göçmek zorunda kalmaktadır. Her türlü şiddeti kast ediyorum bunu söylerken. Aşırı ve köktenci bir grup sebebiyle, insanlık dışı şiddete bütünüyle maruz kalmış, acı çeken toplulukların durumu da özel bir kaygı kaynağıdır.

  UYGUN ÇÖZÜMLER BULMALIYIZ

  İnsan hayatı yaradan Allah'ın armağanıdır. Mahkum edilmelidir, her şeye kadir olan sadece hayatın ve barışın tanrısıdır. Dünya ona tapınan herkesten, etnik dini kültürel ideolojik farklılıklar olsa da kardeş olarak yaşamalarını beklemektedir. Uygun çözümler bulmak üzere ortak çalışmaların izlenmesi gerektirir. Herkesin işbirliğinin gerektirdiği kaçınılmazdır. Bizler Müslümanlar ve Hıristiyanlar olarak paha biçilmez ruhani hazinelerin emanetçisiyiz. Kendi geleneklerimize göre yaşasak da ortak öğeleri biliyoruz. Merhametli tanrıya ihanet, atamız İbrahim’e uymak, dua etmek, oruç tutmak. İçtenlikle yaşanan bu öğeler hayatı değiştirebilir.

  Papa Franciscus Diyanet te #6

  TÜRK HALKINA DUYDUĞUM TAKDİRİ İFADE ETMEK İSTERİM

  İnsan varlığının kutsallığının her iki tarafça da tanınması, ortak bir merhamet dayanışma yardımlaşma gerektirir. Bu bağlamda çatışmaların etkisindeki ülkelerinden kaçan yüz binlerce insana yönelik yaptıklarından dolayı Müslüman ve Hıristiyan bütün Türk halkına duyduğum takdiri ifade etmek isterim. İki milyon kişi...

  HEPİNİZE TEŞEKKÜR EDİYORUM

  Bu başkalarına hizmet için birlikte nasıl çalışılacağına somut bir örnektir. Cesaret ve destek için bir örnektir. Diyanet İşleri Başkanlığı’yla, papalık dinler arası komisyon arasındaki işbirliğini memnuniyetle öğrenmiş bulunuyorum. Umuyorum ki çalışmalarına devam ederler.

  Sayın Başkan... Yüreğimi sevinçle dolduran bu görüşme için size ve çalışma arkadaşlarınıza şükranlarımı ifade etmek istiyorum. Her birinize yüklenmiş bulunduğum hizmet için, dualarını nedeniyle minnettarım. Ben de kendi adıma sizin adınıza daha fazla dua edeceğimi belirtiyorum. Tanrı hepinizi kutsasın.

  Papa ince belli bardakta Türk çayı içti haberi

  Papa Franciscus Diyanet te #7

  Papa Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda haberi

  Papa Franciscus Diyanet te #8

  Papa Franciscus Türkiye'ye geldi haberi

  Papa Franciscus Diyanet te #9


  Görüş Bildir