Petrol
111.66
0.03%
Euro
17.4959
0.10%
Dolar
16.7646
0.06%
Altın
976.28
0.02%
Borsa
2444
-1.57%
Bitcoin
322.916
0.12%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C

  PKK propagandası ve Atatürk'e hakarete 3 yıl 5 ay hapis

  Erzurum'da sosyal medyadan PKK propagandası yapıp Mustafa Kemal Atatürk'e hakaret eden B.E., 3 yıl 5 ay 7 gün hapis cezası aldı.
  • DHA
  • 30.11.2018 - 10:40
  • Güncelleme : 30.11.2018 - 10:40
  PKK propagandası ve Atatürk'e hakarete 3 yıl 5 ay hapis

  PKK propagandası ve Atatürk e hakarete 3 yıl 5 ay hapis #1

  Erzurum İl Emniyet Müdürlüğü tarafından terör örgütü PKK'nın faaliyetlerinin deşifre edilmesine yönelik yapılan çalışmalar sonucunda,  B.E.'nin Facebook hesabı üzerinden terör örgütü propagandası yaptığı tespit edildi.

  HAKKINDA DAVA AÇILDI

  Başlatılan soruşturmada B.E.'nin 8 Mayıs 2017'de, bir Haber sitesinin Facebook hesabında "Terör örgütü PKK'ya son yılların en büyük darbesi" başlıklı paylaşımının altına yorum yazdığı belirlendi. Yine başka bir haber sitesinin altına benzer sözler ve Mustafa Kemal Atatürk'e hakaret içeren ifadeler yazana B.E., hakkında dava açıldı.

  SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

  2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde dün hâkim karşısına çıkan B.E., suçlamaları kabul etmedi. Paylaşımları kendisinin yapmadığını ileri süren B.E., beraatını istedi. Sanık avukatı ise müvekkilinin inşaat firmalarına taşeronluk yaptığını, bu şirketlerin ise milliyetçi muhafazakâr kesimden olduğunu, bu nedenle böyle paylaşımlar yapan biriyle çalışmayacaklarını bildirdi.

  "TELEFONUNU BİRİ ALIP YORUM YAPMIŞ OLABİLİR"

  Müvekkilinin şantiye ortamında olması nedeniyle B.E.'nin telefonunu alan başkaları tarafından yapılabileceğini söyleyen avukatı, "Erzurum'un milliyetçi, muhafazakâr bir yapısı var. Müvekkilimin çalıştığı firmalar bu kesimden. Bunlardan biri cezaevi kurumlarını yapan bir şirket. Böyle bir düşünceye sahip olsa müvekkilimle çalışmazlar. Cep telefonu sürekli ortada birisi alıp, yorum yapmış olabilir. Facebook'un parmak izi yok. Bu nedenle paylaşımların kim tarafından yapıldığı tespit edilemiyor" dedi.

  Cumhuriyet savcısı, mahkemeye sunduğu mütalaada, B.E.'nin tüm kullanıcıların erişimine açık olan Facebook sosyal medya hesabı üzerinden farklı tarihlerde PKK/KCK terör örgütünün tehdit ve şiddet eylemlerini meşru gösterir tarzda paylaşımlarda bulunduğu, Atatürk'e yönelik hakaret içerikli sözler sarf ettiği bildirdi.

  Savcı, B.E.'nin terör örgütü propagandası yapmak ve Mustafa Kemal Atatürk'e hakaret suçlarından cezalandırılmasını talep etti. Son sözü sorulan B.E., "Paylaşımları kesinlikle ben yapmadım. Sizden adalet bekliyorum" dedi.

  Mahkeme heyeti, B.E.'yi zincirleme şekilde silahlı terör örgütünün propagandasını yapmaktan, 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezasına çarptırdı. Heyet, B.E.'yi Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret suçundan da alt sınırdan uzaklaşarak 1 yıl 10 ay 15 gün hapis cezasına mahkûm etti. Sanığın sabıkasız oluşu ve duruşmadaki tutumunu dikkate alan heyet, iki suçtan da hükmün açıklanmasını geri bıraktı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir