Euro
10.1022
-0.05%
Dolar
8.5163
-0.04%
Altın
494.87
0.14%
Borsa
1.432
1.27%
Bitcoin
343.500
2.64%
27ºC
İstanbul
Açık 27 C

  Şanlıurfa'da koyun postundan Türk Bayrağı yapıldı

  Şanlıurfalı deri ustası koyun postundan bayrak ve seccadeler üretti.
  • 22.03.2014 - 10:52
  Şanlıurfa'da koyun postundan Türk Bayrağı yapıldı

  Şanlıurfa da koyun postundan Türk Bayrağı yapıldı #1

  Şanlıurfalı deri ustası Hamza Temir’in koyun postundan ürettiği bayrak ve seccadeler, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

  Şanlıurfa da koyun postundan Türk Bayrağı yapıldı #2

  "KOYUN POSTU ESKİDEN ÇOK İLGİ GÖRÜYORDU"

  Yaklaşık 45 yıldır dericilikle uğraştığını söyleyen Hamza Temir, koyun postunun çıkarma işleminin oldukça güç olduğunu söyledi. Temir, “Koyunun derisi yüzülmesinin ardından tuzlama işleminde geçiyor. Daha sonra bir hafta güneşte bekletilip temizleniyor. Ardından bu derileri seccade ve bayrak gibi ürünlere çeviriyoruz. Koyun postu eskiden çok ilgi görüyordu. Bedesten Hanı’nda birçok esnaf bu işle uğraşıyordu, fakat şuan sayımız oldukça az. Bunların yanında küçükbaş hayvancılığın azalması ve teknolojinin gelişmesi de işlerin kötü olmasına sebep oldu” dedi.

  Şanlıurfa da koyun postundan Türk Bayrağı yapıldı #3

  "KALİTELİ POST ZENGİNLİK GÖSTERGESİ"

  Eskiden evlerde kaliteli ve güzel postların zenginlik göstergesi olduğunu belirten Temir, “Bu postlar ısınma başta olmak üzere ev ve işyerlerinde birçok alanda kullanılırdı. Evlerde bu postun yeri çok önemliydi. Eskiden koyun derisini herkese yüzdüremezdi. Çünkü deri çok önemliydi. Derinin yüzülme esnasında yırtılmaması gerek. Yırtılırsa o deri kullanılamaz. Aynı özeni keçi derisinin yüzülmesi de ister, çünkü o dönem içine su veya süt konulan tulumun yırtık olmaması gerekmektedir” diye konuştu.

  Şanlıurfa da koyun postundan Türk Bayrağı yapıldı #4

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir