Petrol
111.4
0.25%
Euro
17.5263
0.33%
Dolar
16.3727
0.05%
Altın
971.27
-0.36%
Borsa
2418
-1.78%
Bitcoin
490.392
0.50%
17ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 17 C

  TBB, 12 baronun olağanüstü genel kurul çağrısını reddetti

  Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesi ve Barış Pınarı Harekatı'na destek veren açıklamaları nedeniyle Metin Feyzioğlu, terör sevicilerin hedefi haline geldi.
  • Haber Merkezi
  • 08.11.2019 - 19:19
  TBB, 12 baronun olağanüstü genel kurul çağrısını reddetti

  Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu'nun, koltuğundan olması için bazı barolar 2. kez harekete geçti.

  Türkiye Barolar Birliği yönetimi, 12 baronun olağanüstü genel kurul çağrısını oy çokluğuyla reddetti.

  Oy çokluğuyla reddedilen gerekçede, olağanüstü genel kurul talebinin ancak başkanlık makamının boşalması halinde istenebileceği, "seçim talebinin hukuksuz" olduğunu savunuldu.

  Açıklamada "Bu yol, hukuka aykırı olarak bir kez açılacak olur ise sadece Türkiye Barolar Birliği değil, her Baromuz bu tür hukuka aykırı taleplerle sürekli seçimli olağanüstü genel kurullara sürüklenme sonucunda görev yapamaz hale getirilir. Kanun koyucunun olağanüstü genel kurula ilişkin düzenlemesinde hiç kuşkusuz böyle bir amaç güdülmemiştir. Baroların ve TBB’nin organları kanunda belirlenmiş sürelerin sonuna kadar görev yaparlar" dendi.

  TBB Başkanı Metin Feyzioğlu'nun Barış Pınarı Harekâtı sırasındaki ifadelerine ilişkin "Türkiye Barolar Birliği yönetimi herhangi siyasi bir ideolojinin veya siyasi bir partinin temsilcisi olmamıştır, olmamalıdır" denen açıklamada "Türkiye Barolar Birliği Başkanı ve Yönetimi, Türkiye Cumhuriyeti’nin yetkili makam ve mercileriyle kurduğu etkili diyaloglarla vatandaşlarımıza ve meslektaşlarımıza çok önemli kazançlar sağlayan Yargı Reformu’nun şekillenmesinde son derece etkili olmuştur" ifadeleri kullanıldı.

  TALEP, TBB BAŞKANI'NIN İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ YOK SAYILACAK NİTELİKTE

  Açıklamada "Genel kurul talep eden Baro Yönetim Kurullarının Türkiye Barolar Birliği Başkanı’nın söylemlerine ilişkin gerekçeleri, her birey gibi Anayasa’daki düşüncesini açıklama özgürlüğünden yararlanan TBB Başkanı’nın bu özgürlüğünü yok sayar niteliktedir" dendi.

  Metin Feyzioğlu: Teröristleri kazdıkları çukurlara yine gömeceğiz ViDEO

  Metin Feyzioğlu'nun Adli Yıl Açılış Töreni konuşması- HABERİ

  TBB, 12 baronun olağanüstü genel kurul çağrısını reddetti #1

  Metin Feyzioğlu sınıra gitti- HABERİ

  TBB, 12 baronun olağanüstü genel kurul çağrısını reddetti #2  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir