Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1398
0.02%
Dolar
18.5094
0.04%
Altın
989.71
0.15%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
360.469
-0.20%
20ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 20 C
  TBMM'de yaşanan gerginlik oturuma ara verdirtti

  TBMM'de yaşanan gerginlik oturuma ara verdirtti

  2018 Bütçe Görüşmeleri'nde Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç arasında tartışma çıktı. Gerginliğin uzaması üzerine oturuma ara verildi.
  • İHA
  • 17.12.2017 - 23:10

  TBMM Genel Kurulu'nda devam eden 2018 Bütçe Görüşmeleri'nde ortam yine gerildi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, kürüsüde Necip Fazıl'ın bir 1956'da yaptığı bir açıklamasını örnek gösterdi. Zeybekçi'nin sözleri üzerine CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, "Vatan haini diyemezsin" diye tepki gösterdi.

  TBMM de yaşanan gerginlik oturuma ara verdirtti #1

  "ÜLKE IMF'YE TESLİM OLMUŞTU"

  TBMM Genel Kurulu'nda 2018 Bütçe Görüşmeleri devam ediyor. Hükümet adına ilk olarak Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci kürsüye çıktı. Zeybekci, geçmiş dönemlere atıf yaparak, IMF’nin Türkiye’ye borç vermek için şart ileri sürdüğünü söyledi. Zeybekci, "Bu ülkenin 2002 yılı rakamlarıyla toplanan vergilerini yüzde 87’si faize gidiyordu. Bu yüzde 13 ile bir şey yapamadığı için hükümet IMF’ye teslim oldu." ifadelerini kullandı.

  TBMM de yaşanan gerginlik oturuma ara verdirtti #2

  ZEYBEKCİ'DEN NECİP FAZIL ÖRNEĞİ

  Bakan Zeybekci, 16 Nisan 1956 tarihinde Büyük Doğu Dergisi’nde Necip Fazıl Kısakürek’in “Bugün bizdeki muhalefet iktidarı düşürmek için vatanı düşürmeye bile razıdır.” dediğini hatırlatarak şunları söyledi: "Rakamları kötü gösterme adına ellerinden ne gelirse yaparlar. Büyüme rakamları ile ilgili yüzde bin 500 deseniz."

  CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç’un, “Haddini bil” şeklindeki sözleri üzerine Bakan Zeybekci, “Haddimi senden öğrenecek değilim.” cevabını verdi.

  TBMM de yaşanan gerginlik oturuma ara verdirtti #3

  Bakan Zeybekci sözlerini şöyle sürdürdü:
  "Yüzde 10.4, 11.1 büyümeye dil uzatırsanız, Türkiye’de emeğe, özel sektöre, ihracatçıya, üreticiye, yatırımcıya dil uzatmışsınız, demektir. Biz yaptığımız işlerle övüneceğiz. Yaptığımız performansla övüneceğiz. Kıskanıyorsan ne yapıyım? Sadece ve sadece üstat Necip Fazıl Kısayürek’in sözlerini hatırlattım. Yaran yoksa gocunmazsın."

  TBMM de yaşanan gerginlik oturuma ara verdirtti #4

  MECLİS'TE GERGİN ANLAR YAŞANDI

  Özkoç, "Vatan haini diyemezsin" diye tepki gösterdi.
  Zeybekci, Türkiye’nin performansını, gerçeklerini anlattığını söyleyerek, "Bir kişiye hakaretim oldu mu? Ben Genel Kurula hitap ediyorum. Milletin kürsüsünden hiçbir milletvekiline, siyasi partiye gruba ’vatan haini’ denmemişti, denemez." diye konuştu.

  TBMM de yaşanan gerginlik oturuma ara verdirtti #5

  Özkoç ise "Sen dedin" şeklinde konuştu.

  Zeybekci, Kısakürek’in sözlerini hatırlattığının altını çizerek, "Türkiye’yi performansını kötülemek için elinden geleni yapacaksın, aynı dönemlere döndürmek için elinden geleni yapacaksın, Türkiye’nin büyümesine, ihracatına, istihdamına, etkinliğine dil uzatacaksın, yüzde 87 faize para ödeyen Türkiye’ye garip, gurebanın vergisini faize ödeyen Türkiye’nin bugün yüzde 10’a getirmiş, bunu beğenmeyeceksin. Ekonomi Bakanı’na ’alçak’ diyeceksin." dedi.

  TBMM de yaşanan gerginlik oturuma ara verdirtti #6

  VEKİLLER BİRBİRLERİNİN ÜZERİNE YÜRÜDÜ

  CHP milletvekilleri Zeybekci’ye tepkilerini devam ettirmesi üzerine TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın oturuma ara verdi.

  Ara verdikten sonra da tartışma devam etti. Milletvekilleri birbirlerinin üzerlerine yürüdü.

  TBMM de yaşanan gerginlik oturuma ara verdirtti #7


  Görüş Bildir