Euro
9.0118
0.49%
Dolar
7.4586
1.33%
Altın
437.78
0.06%
Borsa
1.524
-1.43%
Bitcoin
269.000
-2.43%
-1ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu -1 C

  Yüzde 99 engelli Berat, annesinin sırtında sokağa çıkıyor

  Marmaris'te yaşayan Sibel Selçuk, yüzde 99 engelli oğlu Berat'ı patika yoldan sırtında taşıyarak ana yola çıkarıyor. Annenin tek isteği ise tekerlekli sandalyenin yürütülebilmesi için 100 metrelik yol
  • İHA
  • 28.04.2019 - 21:10
  • Güncelleme : 28.04.2019 - 21:10
  Yüzde 99 engelli Berat, annesinin sırtında sokağa çıkıyor

  Marmaris’in Söğüt Mahallesi’nde yaşayan 11 yaşındaki Berat Selçuk hem epilepsi hastası hem de yüzde 99 engelli. Berat’ın yaşadığı eve ulaşım patika yoldan sağlanıyor.

  Bir restoranda garson olarak çalışan baba Haydar Selçuk’un, yaklaşık bir aydır ayağı kırık. Berat’ın dışarı çıkması gerektiği zaman, babasının ayağı kırk olduğu için ve gündüz çalıştığı için annesi Sibel Selçuk onu yaklaşık 100 metre uzunluğundaki patika yolda sırtında taşıyarak ana yola ulaştırıyor.

  "BEN 54 OĞLUM 64 KİLO"

  Dışarda işleri bittikten sonra da aynı şekilde eve dönüyorlar. Aile mağduriyetlerinin giderilmesi için, 11 yıldır birçok kuruma başvurmasına rağmen sonuç alamadıklarını iddia etti.

  Anne Sibel Selçuk, kendisinin 54 kilo olduğunu, 64 kilo olan Berat’ı taşımaktan zorlandığını belirtti. Berat’ı 23 Nisan Çocuk Bayramı’na götüremediğini belirten Sibel Selçuk, “Yüzde 99 engelli oğlum var. Yılardır yol istiyoruz, her yere başvurduk ama bize yol yapmıyorlar. Oğlumu taşımaktan zorlanıyorum. Bizi her zaman oyaladılar. Gereğinin yapılmasını istiyorum. Evimize ambulans giremiyor, arabaya koyamıyorum, dışarı çıkarıp gezdiremiyorum çocuğumu. Bize hiçbir şekilde yardımcı olmadılar. Evinizi taşıyıp kiraya çıkın dediler bize. Oğlum epilepsi hastası nöbetleri oluyor, hastaneye götüremiyoruz. Ben 54 kiloyum, çocuğum 64 kilo, her gün de kilo alıyor, artık taşıyamıyorum.” dedi.

  Yüzde 99 engelli Berat, annesinin sırtında sokağa çıkıyor #1

  Yüzde 99 engelli Berat, annesinin sırtında sokağa çıkıyor VİDEO


  "100 METRELİK BİR YOL"

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yardım isteyen Sibel Selçuk, “Çok maliyetli bir yol değil, 100 metrelik bir yol. Devlet büyüklerimizden, başta Recep Tayip Erdoğan olmak üzere yardımlarını bekliyoruz. Oğlum gezmek istiyor, 23 Nisan’da onu bayrama bile götüremedim, onu evden dışarı çıkaramadım. Çocuğum zaten birçok şeyden mahrum, ben de çocuğumun diğer çocuklar gibi dışarı çıkmasını istiyorum. Biz yol istiyoruz, lütfen yardımlarınızı bekliyoruz.“ dedi.

  Yüzde 99 engelli Berat, annesinin sırtında sokağa çıkıyor #2

  "TEKERLEKLİ SANDALYENİN YÜRÜTÜLEBİLECEĞİ BİR YOL İSTİYORUZ"

  Yaklaşık bir aydır ayağı kırık Haydar Selçuk ise, “Sabah 06:30’da evden çıkıyorum gece 11:00’de eve geliyorum. Bir sağlık sıkıntısı olsa, epilepsi hastası olduğu için nöbet geçirse benim işten eve gelmem 20 dakika sürüyor. Annesi 54 kilo, kendisi 64 kilo sürekli kilo alıyor. Annesi güçlük çekiyor, eve hapis oldular. Yetkililerden istediğimiz tek bir şey var, engelli yolu yapılması. Biz araba yolu yapılsın istemiyoruz, tekerlekli sandalyenin yürüyebileceği bir yol istiyoruz. Çocuk 11 yaşına geldi, 3 dönem Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı, 3 dönem Marmaris Belediye Başkanlığı, 3 dönem muhtarlık gördü maalesef bir sonuç alamadık.

  Ben sayın Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan, Adalet Bakanımızdan Abdülhamit Gül’den, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan, Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay’dan, Kaymakam beyden, Vali hanımdan yardımlarını bekliyoruz. Lütfen ellerinizden geleni yapın bizi bu mağduriyetten kurtarın.” dedi.

  Yüzde 99 engelli Berat, annesinin sırtında sokağa çıkıyor #3

  Yüzde 99 engelli Berat, annesinin sırtında sokağa çıkıyor #4

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir